Agroexpo Eurasia Fuarı Örnek Bir Etkinlik Oldu


Türk tarım sektörünün en önemli buluşma platformu olan AGROEXPO EURASIA; Uluslararası Tarım, Sera ve Hayvancılık,Tavukçuluk  Fuarı bu yıl altıncı kez düzenlendi. 

Türkiye  tarım ve hayvancılık sektörünün en önemli buluşma platformu olan Agroexpo Eurasia; Uluslararası Tarım, Sera ve Hayvancılık Fuarı ve eşzamanlı olarak Animalexpo Hayvancılık Teknolojileri, Süt Endüstrisi ve Tavukçuluk Fuarı’nda  ziyaretçi rekoru kırıldı

23- 26 Eylül 2010 tarihleri arasında  İzmir Kültürpark Fuar Alanı’nda gerçekleştirilen Agroexpo Eurasia bu yıl 6. kez tarım sektörüyle buluşurken, geçtiğimiz yıl ilk defa yapılan Animalexpo ise bu yıl  2. kez hayvancılık firmalarını bir araya getirdi.

Avrupa ve yakın coğrafyanın öncelikli tercihi olan ve Türkiye’nin en büyük uluslararası tarım fuarlarından olma özelliğini devam ettiren Agroexpo Uluslararası Tarım, Sera ve Havyacılık Fuarı, 23 Eylül Perşembe günü saat 11.00’da gerçekleştirilen resmi açılış töreniyle kapılarını ziyaretçilerine açtı.

Açılış töreni pek çok ismi bir araya getirdi. İzmir Valisi Cahit Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Tarım Ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, Türkiye Ziraat Odaları Merkez Birliği Başkan Vekili Nuri Sorman,  İzmir Ticaret Odası Meclis Başkanı Necip Kalkan, İzmir Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli ve İzmir Ziraat Odası Başkanı Sedat Köse, konuşmaları ile törene katıldılar.

DİĞER HABERLER
Çalışan Gazeteciler Kayak Merkezinde Kutlama Yaptılar

 Konuşmacılar, fuarın sektöre olan katkılarından  bahsederken, bu tip başarılı organizasyonlardan duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları ise konuşmasında ayrıca, gerçekleştirmeyi planladıkları tarımsal proje için İzmir’i pilot bölge seçtikleri bilgisini verdi. Açılış Töreni konuşmaların ardından gerçekleştirilen kurdela kesim töreni ile sona erdi. Ardından protokol ve basın mensupları hep beraber fuar alanını gezdiler.

İlk gün sonunda verilen açılış kokteylinde ise bütün katılımcılar ve davetliler hoş vakit geçirerek, günün yorgunluğunu attılar.

 Fuar, sektör temsilcileri ve mensupları tarafından yoğun ilgi gördü. Orion Fuarcılık tarafından gerçekleştirilen organizasyonlarla başta Ege Bölgesi olmak üzere Türkiye’nin farklı bölgelerinden çiftçi gruplarının fuarı ziyaret edebilmeleri için olanak sağlandı. Tarım, Sera ve Hayvancılık Fuarı, açık kaldığı dört gün boyunca toplam 142 bin kişi tarafından ziyaret edildi.
Fuarda “Tarım İthalat ve İhracat Günleri” düzenlendi

Aralarında Finlandiya, Fransa, Rusya, Cezayir, Lübnan, Irak, Bulgaristan, İngiltere, Romanya, İsviçre, İtalya, Fas, Yunanistan, İran ve Moldovya’nın da olduğu ülkelerden 40’ı aşkın alım heyeti fuarı ziyaret etti ve Türk katılımcılarla gerçekleştirilen ikili görüşmelerde  çeşitli ihracat bağlantıları kurulması için olanak yaratıldı.

Hayvancılık seminerleri düzenlendi

Fuar kapsamında 24 Eylül Cuma günü, “Neden Amerikan Holsteinları?” ve “Süt Sığırcılığında Çeşitli Kar Olanakları” konulu seminer, Danışman Veteriner Gerardo Quaassdorf tarafından verilirken, 25 Eylül Cumartesi günü ise “VMS- Gönüllü Sağım Sistemi” konulu seminer, Delaval Türkiye Proje Müdürü Fuat Dürük ve Delaval Türkiye Yatırım Malları Satış Müdürü Emre Üçer tarafından verildi.

DİĞER HABERLER
Akademik İşbirliği

Yemen Tarım Bakanı fuarı ziyaret etti

Fuarı, 4. gün, Yemen Tarım ve Sulama Bakanı Dr. Mansour A. Al-Howshabi ziyaret etti. Bütün fuarı tek tek stantları dolaşarak gezen Yemenli Bakan, düzenlenen “Tarım İthalat ve İhracat Günleri” hakkında da bilgi aldı.

Toplam 30.150 m2 lik sergi alanında gerçekleştirilen fuarın katılımcılarını ise, traktör ve yan sanayi, tohum, fide, fidan, gübre, ilaç sanayi, sulama ve plastik sektörü, hayvancılık, hayvansal üretim makinaları, veterinerlik hizmetleri ve hayvan sağlığı firmaları oluşturdu.


28 Eylül 2010. 23:30
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x