ANKARA’DA NELER YAŞANDI?


Başkent’in Haziran’da ihracat lideri olması, Büyük Ankara Festivali, Ankara Shopping Fest, metro çalışmasında meydana gelen göçük, ay boyunca Ankara’da öne çıkan olaylar oldu. İşte Medya Takip Merkezi (MTM) verileriyle hazırlanan Ankara gündemi…

Başkent, Haziran ayının ihracat lideri oldu…

 

Orta Anadolu İhracatçı Birliği (OAİB), 2012 yılı Ocak- Haziran döneminde yaptığı toplam ihracatı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7 artırarak 5,3 milyar dolara yükseltti. İller bazında ise, Ankara yüzde 19’luk bir artış sağlayarak birinci sırada yer aldı. OAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Kahraman, özellikle Başkent olmak üzere ihracat oranlarındaki artışın memnuniyet verici olduğunu belirtti.

 

‘Büyük Ankara Festivali’, büyük ilgi gördü…

 

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından geleneksel hale getirilen ‘Büyük Ankara Festivali’nin bu yıl 5.si gerçekleştirildi. Festival, her yıl olduğu gibi birbirinden ünlü sanatçıların katılımıyla, Atatürk Kültür Merkezi’nde yapıldı. 21 Haziran- 01 Temmuz tarihleri arasında yapılan festival kapsamında, şehrin farklı noktalarında eş zamanlı olarak müzik grupları tarafından verilen konserlerle Büyük Ankara Festivali, Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazandı.

 

Shopping Fest,  Ankara’nın çehresini değiştirdi…

 

Ankara Shopping Fest, Hollandalı top model Doutzen Kroes’un Antares Alışveriş Merkezi’nde gonga vurmasıyla 8 Haziran’da başladı. ‘Alışverişin Başkenti’ sloganıyla 8 Haziran – 01 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen etkinlik, TC Kültür Bakanlığı, Ankara Valiliği, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Biriliği (TOBB) ile Ankara Ticaret Odası(ATO) tarafından ortaklaşa düzenlendi. Birçok ünlü ismin de sahne aldığı Shopping Fest’te, 24 günde 5 bini aşkın etkinlik, 300 özel gösteri, 28 konser, 6 kortej düzenlenirken, çekilişle 22 kişi de araba sahibi oldu.

 

DİĞER HABERLER
Erol Günaydın'ı kaybettik

Metro çalışmasında göçük meydana geldi…

 

22 Haziran’da, Ankara’da İnönü Bulvarı Hava Kuvvetleri Komutanlığı önünde süren metro çalışmaları sırasında göçük meydana geldi. Ankaralılar büyük bir panik yaşarken, çukura bir kişinin düştüğü ihbarı üzerine, bölgeye AKUT, sivil savunma ve itfaiye sevk edilerek arama kurtarma çalışmaları başlatıldı. Çalışmalar sonucunda, göçük altında kalan Kadir Sevim isimli bir vatandaş hayatını kaybetti.

 

HAZİRAN AYINDA ÖNE ÇIKAN ANKARALI İSİMLER

Medya Takip Merkezi’nin Ankara gündemine dair yaptığı araştırma raporuna göre, Haziran ayında basından en çok ilgi gören Ankaralı isim, TBMM Başkanı ve Ankara Milletvekili Cemil Çiçek oldu. Meclis Başkanı sıfatıyla, 112 yıl aradan sonra Türkmenistan’a giderek, resmi temaslarda bulunan Çiçek, ayrıca tutuklu gazeteciler için gerçekleştirdiği diplomatik temaslarla bin 585 habere konu oldu.

 

Haziran ayında medyada sıkça yer alan bir diğer Ankaralı isim ise, bin 263 haber ve yazı konusu olan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek oldu. Ay boyunca Ankara’da düzenlenen çeşitli etkinliklerle adından söz ettirten Gökçek, ayrıca twitter hesabında yaptığı açıklamalarla da medyanın gündemine oturmayı başardı.

 

Ayın en çok konuşulan diğer isimleri ise şu şekilde;

 

DİĞER HABERLER
Türkiye Ulusal Biyogüvenlik Çerçevesi Uygulama Projesi Toplantısı İzmir de yapıldı.

AYIN EN ÇOK KONUŞULAN İSİMLERİ

No

Kişi

Adet

1Cemil Çiçek

1.585

2Melih Gökçek

1.263

3Ali Babacan

870

4Emine Ülker Tarhan

338

5Alaaddin Yüksel

326

6Cevdet Erdöl

201

7Levent Gök

179

8Gökhan Günaydın

161

9Aylin Nazlıaka

91

10Haluk İpek

72

MTM Medya Takip Merkezi’nin, Haziran ayında 1800’ü aşkın gazete ve dergide yaptığı medya takibi sonuçlarından derlenmiştir

 

ANKARA’NIN EN ÇOK KONUŞULAN MARKALARI

MTM tarafından hazırlanan araştırma sonuçlarına göre, medyanın gündeminde sıkça yer alan marka, Türk Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı HÜRKUŞ’un tasarımını yapan Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. (TUSAŞ) oldu.

 

Defense News dergisi tarafından yayınlanan ve dünyanın en büyük ilk 100 savunma sanayi kuruluşlarının belirlendiği listede, TUSAŞ’dan sonra ASELSAN da yer aldı. Listenin 76.sırasında yer alarak büyük bir başarı sağlayan ASELSAN,  kendisinin geliştirdiği ve Türkiye’nin ilk milli hava savunma sistemi olan (KMS) Kaideye Monteli Stinger’ın törenle Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edildi.

 

Haziran ayında öne çıkan diğer markalar;

 

AYIN EN ÇOK KONUŞULAN MARKALARI

No

Kişi

Adet

1Tusaş Havacılık Ve Uzay Sanayi

178

2Aselsan

105

3Man Türkiye

98

4Sheraton Hotel

92

5Türk Traktör

84

6İşbir Yatak

64

7Koza Altın

59

8Roketsan

59

9Rixos Hotel

54

10Tüprag Metal Madencilik

52

MTM Medya Takip Merkezi’nin, Haziran ayında 1800’ü aşkın gazete ve dergide yaptığı medya takibi sonuçlarından derlenmiştir

 

AYIN DİKKAT ÇEKEN DİĞER GELİŞMELERİ:

DİĞER HABERLER
Sağlık sertifikası orkinos ithalatını çıkmaza soktu

 

  • ·  Hollanda ile diplomatik ilişkilerin 400.yıldönümü sebebiyle Hollanda Kraliçesi Beatrix, Ankara’ya geldi. Kraliçe onuruna, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından akşam yemeği verildi.
  • ·         Shopping Fest kapsamında Ankara Kalesi’nde ‘66 Ressam 666 Resim’ sergisi açıldı. Açılışını Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in yaptığı 6 galeride, 66 ressam tarafından 666 resim sergilendi.
  • ·   Ankara Alışveriş Festivali çerçevesinde, Altınpark Fuar Alanı’nda ‘Mobilya Günleri’ düzenlendi.
  • ·   FIBA Kadınlar Olimpiyat elemeleri maçları Ankara’da yapıldı.  Eleme sonuçlarına göre, A Milli Kadın Basketbol Takımı, Londra’da düzenlenecek olimpiyatlara katılmaya hak kazandı.
  • ·  Ankaragücü Kulübü Başkanı İlyas Sümer, görevinden istifa etti.
  • ·  Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, vefat eden futbolcu Lefter Küçükandonyadis’in adını Gölbaşı’nda bir sokağa verme kararı aldı.

12 Temmuz 2012. 21:53
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x