Arazide çalışan mühendis, uydu üzerinden 24 saat izlenebilecek..


2410021-87b31bfbed120d25

 

 

 

Türkiye’nin hayvansal ve tarımsal envanteri 10 bin uzmanın tabletiyle sahada çıkarılıyor….

 

        Halim Utlu

 

Uygulamayla TARGEL personelinin sahadaki çalışmaları, canlı olarak izlenecek,bağlantı kurulabilecek, ekim alanları, alet ve ekipman sayıları, hayvan varlıkları tespit edilecek.Veri girişi yapmanın yanı sıra, tarlada, bahçede, köyde gördüğü  kelebeğin, kuşun, fotoğraflarını da merkeze iletebilecek.Projeyle,sadece tarımsal ve hayvansal envanter çıkmayacak, aynı zamanda Türkiye’nin biyo çeşitliğinin de envanteri çıkacak…

 

Yeni hayata geçirilen tablet uygulamasıyla, tarımsal ve hayvansal verilerin yerinde kayıt uygulaması, tarımla teknolojiyi bir araya getirirken,tabletlerle anlık veri aktarımı imkanı bulan 10 bin kişilik uzman kadro, çiftçilerin sorunlarını anında merkeze iletmeye başladı. Yeni uygulamayla,yüzde yüz güvenilir tarımsal ve hayvansal veriye ulaşılırken, tüm Türkiye’nin tarımsal ve hayvansal envanteri de çıkarılmış oluyor.

 

Tabletle tarımsal ve hayvansal verilerin yerinde kayıt uygulaması, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yeni hayata geçirildi.Genel tarım sayımının yapılması ve kayıt sisteminin sürdürülebilirliğinin sağlanması için, önümüzdeki günlerde hayata geçirilecek Tarımsal Üretim Kayıt Sisteminin denemelerine başlandı. Özel mobil uygulamanın yüklendiği 10 bin tablet vasıtasıyla TARGEL personeli, Çiftçi Kayıt Sistemi(ÇKS) ve Coğrafi Bilgi Sistemi(CBS),sorumlularının katkılarıyla uygulanacak.

 

                     10 bin TARGEL personeline tablet dağıtıldı

 

Proje Kalkınma Bakanlığıyla ortaklaşa yürütülürken, Bakanlık köylerde görev yapan 10 bin TARGEL personeline tablet dağıttı.Çiftçiye anında ulaşmayı hedefleyen Bakanlık, çiftçiye yönelik tüm yayım hizmetleri ve  bilgi akışını da, tabletler üzerinden yürütecek.Uygulamayla TARGEL personelinin sahadaki çalışmaları, canlı olarak izlenecek, personelle bağlantı kurulabilecek, ekim alanları, alet ve ekipman sayıları, hayvan varlıkları tespit edilecek.Veri girişi yapmanın yanı sıra, tarlada, bahçede, köyde gördüğü  kelebeğin, kuşun, fotoğraflarını da merkeze iletebilecek.Projeyle,sadece tarımsal ve hayvansal envanter çıkmayacak, aynı zamanda Türkiye’nin biyo çeşitliğinin de envanteri çıkacak.

DİĞER HABERLER
5 bin ihracatçı yeşil pasaport aldı

 

                         Komuta Kontrol Merkezi,76 kişiyle göreve başladı

 

Yeni proje kapsamında tarım sayımını etkin bir şekilde takip edebilmek, sahada karşılaşılan  sorunları giderebilmek, anlık veri izleyebilmek için, Bakanlık tarafından “Komuta Kontrol Merkezi” oluşturulurken, bir videowall ile tüm operasyonlar anlık olarak takip edilecek.Çağrı ve çözüm merkezi gibi çalışacak olan Komuta Kontrol Merkezinde, şimdilik 16 uzman personel ve yardımcı 60 kişilik personel çalışacak.

 

                                Tablet uygulaması, Kalkınma Bakanlığıyla ortaklaşa yürütülüyor

 

Merkeze sahadan iletilen sorunlar anlık değerlendirilip çözüme kavuşturulabilecek. Yine merkeze aktarılan veriler kayıt altına alınıp, tasnif edilip, istatiksel dökümü yapılacak. Herhangi bir yanlışlıkta sahadaki personel anında uyarılacak.Yakında hizmete açılacak olan tarım sayım merkezinde incelemelerde bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, deneme aşamasında olan Tarımsal Üretim Kayıt Sisteminin(TÜKAS) hayata geçmesiyle, güvenilir tarımsal verilere ulaşmada, bir devrim gerçekleştireceklerini,Kalkınma Bakanlığıyla ortaklaşa yürütülen tablet uygulamasıyla, tüm Türkiye’de arazide çalışan personelin uydu üzerinden aktif olarak izlenebileceğini söyledi.

 

                   Doğru bilgiye anında ulaşılacak

 

Tarımsal ve hayvansal verilerin toplanacağı“Komuta Kontrol Merkezi”nde konuşan Eker, ayrıca hayvan sayısı, parsel sayısı, bitki çeşitliliği gibi bir çok veriye anlık olarak ulaşabileceklerini, TARGEL personelinin köylerde daha verimli çalışacağını dile getirdi.Bakan Eker, “Tabletler sayesinde arazide çalışan personelin her adımını aktif olarak izleyebileceğiz.  Ayrıca arazide çalışan personelimizin girdiği bilgiler ara yüz üzerinden merkeze aktarılacak. Yani tabletten girilen bilgiler, bize aynı anda aktarılmış olacak. Bizde böylece doğru bilgiye anında ulaşabileceğiz ” dedi.

DİĞER HABERLER
Ege İhracatçı Birlikleri'nden Hizmete Vefa

 

         Doğru veri olmadan doğru politika yürütemeyiz

 

Gıda ve tarımın stratejik değerinin yüksek olduğunu ve tarımda bilgi teknolojilerinin daha yoğun kullanılması gerektiğini söyleyen Eker, “Tarımı iktisadi bir faaliyet alanı olarak gördük. Reformlarımızı bu doğrultuda yaptık.Bilgi teknolojiye ayrı bir önem veriyoruz.Tabletle yerinde kayıt uygulaması da bu kapsamda hayata geçirilecek.Projeyle tarımda, hayvancılıkta, bitki çeşitliliğinde doğru veriler elde edeceğiz. Doğru veri olmadan doğru politika yürütemeyiz. “ ifadelerine yer verdi.

 

“Tarımsal verilerde yüzde yüz güvenilir data kullanıyoruz.Tarımı günden güne modernleştiriyoruz. Bu proje bir devrimdir.  Bu bizim ve çiftçilerimiz için çok hayırlı bir iştir.” şeklinde devam eden Bakan Eker, ilk hayvan sayımının 1984 yılında yapıldığını hatırlattı.

 

                         2 haftada büyükbaşların 1/6’sı kaydedildi

 

2006 yılında TARGEL personelini ilk defa görevlendirdiklerini belirten Bakan  “Bire bir çiftçilerimize rehberlik etmesini istedik. Tablet uygulamasıyla, mühendis arazide çalışırken, çiftçimizin kendisine aktardığı sorunu internet portalı üzerinden aynı anda biz de öğrenebileceğiz. Böylece çiftçinin sorunlarına daha hızlı çözümler üretebileceğiz” derken,uzman personele tabletlerini dağıttıklarını ve 2 hafta içerisinde büyükbaş hayvan varlığının yaklaşık 1/6’sının da kaydedildiğini açıkladı..

 

                  İklim değişikliği çalışmalarında, verilerin büyük yardımı olacak

DİĞER HABERLER
Tarım Sektörü, Bölgenin En Güçlü Tarım Fuarı Growtech’te Buluşacak

 

Bakan Eker, sistemle tarımsal ve hayvansal verilerin yanında, Türkiye’nin biyo çeşitliliğinin de kayıt altına alınacağını vurgulayarak “Çalışanlarımız arazideyken gördüğü bir kelebeği, bir arıyı, ya da herhangi bir kuş türünün fotoğrafını, anında merkeze aktarabilecek” dedi. Bu türlerin görülme tarihinin bilinmesiyle gelecekte iklim değişikliği çalışmalarında bu verilerin büyük yardımının olacağını belirten Bakan,  sistem üzerinden izlenen ve Diyarbakır’ın Bismil İlçesinde görevli bir çalışanı cebinden arayarak mühendisin o an nerede olduğuna dair anlık denetim gerçekleştirdi.Eker’in kendisine telefon açması karşısında  şaşıran çalışan, uygulamanın verimliliği hakkında Bakana bilgi verdi.Uzmanın, çiftçinin  özellikle vergi korkusu nedeniyle hayvan sayısını bildirmede çekinceler yaşadığını söylemesi üzerine Bakan Eker, “Çiftçiyi ikna etmede size önemli görevler düşüyor” dedi.

 


27 Ağustos 2014. 18:17
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x