Avrupa Birliğinde veteriner hekim azlığı nedeni ile hayvan sağlığı risk altında


Besi hayvanlarının sağlığı ve refahı, hem halk sağlığı için hem de tüketici ve üretici için çok önemli bir rol oynuyor. Uzmanlara göre insan sağlığı da büyük ölçüde hayvan sağlığına da bağlı. Hayvan hastalıkları, işletmeleri etkilediği kadar tüketicileri de etkiliyor. Tarımsal başarının en kilit konularından birinin de sağlıklı hayvanlar olduğu artık günümüzde değeri daha da çok anlaşılan bir gerçek. Alman Veteriner Hekimlik Uygulamaları Derneği Genel Müdürü Heiko Färber günümüzde veteriner hekimlik mesleğinin tartışmasız bir şekilde çok önemli olduğunu vurgulayarak Avrupa Birliği içinde bu meslek için alarm çanlarının çaldığını belirtiyor.

Genç veteriner hekim sayısının yetersizliği ciddi problem oluşturuyor

EuroTier/Poultryworld haberine göre Almanya’da görev yapan 22.000 veteriner cerrahi uzmanından (yaklaşık 12.000 muayenehane sahibi ve 10.000 maaşlı hekim dahil) yalnızca 3.500 tanesi tarımsal besi hayvanları ile ilgileniyor.

Heiko Färber yaptığı açıklamada, “Kırsal alanlarda veterinerlik hizmetlerinde ve kaynaklarında azalma mevcut çünkü genç veteriner hekim eksikliği var.” diyerek sorunun altını çiziyor. Bu durumun nedenleri arasında genç kuşak için veteriner hekimlik eğitiminin zorluğu, yetersiz öğrenci seçmeleri, kentlere uzaklık, iş/yaşam dengesi gibi problemler gösterilirken giderek artan yasal gereklilikler ve buna bağlı bürokratik zorluklar da uzmanlara göre durumu daha da kötüleştiriyor.

veteriner hekim avrupa birliği

Alman hükümetinin vasıflı işçi göçü için koşulları hafifletmesinin bu durumu ve gençlerin eğilimini düzeltmeyeceğini belirten Färber, “veteriner hekim eksikliği nedeni ile hayvanlara tedavi sağlanamazsa bu artık hayvan koruma sorunu olacaktır.” diye ekliyor. Färber ayrıca, “Gerekli şey maaşlı veteriner hekimliğin daha esnek bir şekilde konuşlandırılması ve bürokraside azalma olması için çalışma süresi yasasının hızlı bir şekilde esnetilmesi gerekiyor” diyor.

DİĞER HABERLER
Kırsal alanda altyapı yatırımları ve tek parça makine ekipman alımları başvuruları

AB Veteriner Tıbbi Ürünler Yönetmeliği’nin Almanya’da uygulamalarına bakıldığında antibiyotik kullanımının önceki yıllara göre yüzde 60’dan fazla azaldığını gösteriyor. Bunun hem hekimlerin hem de hayvan sahiplerinin tek sağlık konseptine uyduğu anlamına geldiğini belirten uzmanlar, gerekli olan ilaç ve antibiyotik tedavilerinin daha fazla azaltılmasının ise hayvan sağlığı ve dolayısıyla hayvanların korunması üzerinde olumsuz bir etki göstereceğini söylüyorlar.

Çiftlik hayvanlarına yönelik zorunlu veteriner muayeneleri, Nisan 2021’de Avrupa Birliği sağlık mevzuatına dahil edilmişti ancak çoğu AB ülkesinin hâlâ ulusal kanunlarına uygulamadığı da belirtiliyor.


18 Kasım 2022. 10:19
5 1 Oy
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x