Azerbaycan ile vizeler kalkıyor


Türkiye-Azerbaycan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısı Ankara’da yapıldı.
Başbakanlık’ta düzenlenen toplantının ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ortak basın toplantısı düzenledi.

 
281455Diyarbakır’da Irak’ın kuzeyindeki bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesut Barzani ile de görüşecek olan Başbakan görüşmeyi değerlendirirken çözüm sürecisi vurgusu yaptı.  Diyarbakır’da tarihi bir süreci yaşayacağız. toplu açılışları hafta sonu Diyarbakır’da gerçekleştireceğiz toplu açılışların yanı sıra 300 aileyi evlendireceğiz. B u 300 aileyi evlendirken bunu çok daha farklı bir şekilde gerçekleştirelim. Çözüm sürecine yönelik bir taçlandıralım istedik. İlin ve bölgenin milletvekillerinin de davet edildiği Sayın Barzani’nin de davet edildiği onların da icabet edeceği.. Ama burada bir de dedik ki İbrahim Tatlıses gibi Şivan Perver gibi iki dostu da bir araya getirelim. Biliyorsunuz İbrahim Tatlıses elim bir olay sonrası ilk kez buarada sanatını icra edecek. Ve oarada ŞivanPerverle birlikte düet yapma fırsatını bize verecekler. Aynı zamanda Barzani ile orada siyasi görüşmelerimiz olacak. Kısa bir süre önce Naçirvan Barzani’nin bir ziyareti olmuştu. Bu defa mesut Bey ile bir görüşmemiz olacak. Etkinliklerde beraber olacağız. Bütün temennimiz arzumuz çözüm sürecine yönelik olarak bölge halkının barışına dayanışmasına bir birini sevmesine hele hele bugün muharrem 10 ve 10’unda bu ay içerisinde bunları yaşamak bizim için ayrıca bir mutluluk vesilesi olacak.

DİĞER HABERLER
Bakırköy'ü korkutan patlama sesi... 

 

 

BARZANİ İLE SİYASİ GÖRÜŞMEMİZ OLACAK
Diyarbakır’da Irak’ın kuzeyindeki bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesut Barzani ile de görüşecek olan Başbakan görüşmeyi değerlendirirken çözüm süreci vurgusu yaptı.”İlin ve bölgenin milletvekillerinin de davet edildiği Sayın Barzani’nin de davet edildiği onların da icabet edeceği ama burada bir de dedik ki İbrahim Tatlıses gibi Şivan Perver gibi iki dostu da bir araya getirelim. Biliyorsunuz İbrahim Tatlıses elim bir olay sonrası ilk kez burada sanatını icra edecek. Şivan Perver ile birlikte düet yapma fırsatını bize verecekler. Aynı zamanda Barzani ile orada siyasi görüşmelerimiz olacak. Kısa bir süre önce Naçirvan Barzani’nin bir ziyareti olmuştu. Bu defa Mesut Bey ile bir görüşmemiz olacak. Etkinliklerde beraber olacağız” şeklinde açıklama yaptı.
Kardeş Türkiye’de olmaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirten Aliyev, yeniden cumhurbaşkanı seçildikten sonra ilk ziyaretini Türkiye’ye yaptığını anımsatarak, “Bu bir gelenektir. Bizden sonrakiler de umarım bu geleneğe sadık kalacaktır” dedi.

 

 

Dünyada birbirine belki de bu kadar yakın iki ülke olamayacağını vurgulayan Aliyev, Türkiye’nin güçlenmesinden büyük memnuniyet duyduğunu kaydetti. Türkiye’nin artık dünya çapında büyük devletler arasına girdiğine işaret eden Aliyev, “Türkiye büyük ve şerefli bir yol katetti. Türkiye’nin rızası olmadan bölgemizde hiçbir teşebbüs gerçekleştirilemez” ifadesini kullandı.
“KARABAĞ SORUNUNDA TÜRKİYE’YE GÜVENİMİZ TAM”
Konuşmasında, Yukarı Karabağ sorununa da değinen Aliyev, “Bu konuda Türkiye’ye güvenimiz tam. Türkiye’nin Karabağ sorununda devamlı bizim yanımızda olacağından eminiz” dedi.
Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarının BM kararlarınca da onaylandığını kaydeden Aliyev, BM’de alınan kararların uygulanmamasını eleştirdi. Aliyev, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünün sağlanacağını da vurguladı.
VİZE MUAFİYETİ
Aliyev, Türkiye-Azerbaycan arasında vizesiz geçişlerin sağlanması konusunda önemli bir noktaya gelindiğini kaydederken, yakın zamanda ilk olarak akademisyenler ve iş adamlarının bu imkandan faydalanmaya başlayacağını belirtti.
İki ülke arasında TANAP gibi çok önemli enerji projelerinin hayata geçirileceğine dikkati çeken Aliyev, bu projeyle Avrupa’nın enerji haritasının da değişeceğini söyledi.
Aliyev ayrıca 21. yüzyılın Türk dünyasının yüzyılı olacağını söyleyerek, “Türkiye ve Azerbaycan liderliği birlikte götürecektir. Kardeş türk halkına mutluluk ve refah dilerim” dedi.

DİĞER HABERLER
"Petrol fiyatı 80 dolara düşerse dünya ekonomisi iflas eder"

13 Kasım 2013. 19:31
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x