Bafa Gölü Tabiat Parkı turizme kazandırıldı


1339772205_baf3

 

 

MUĞLA – Kuş ve bitki türleri açısından zengin biyolojik çeşitliliğe sahip Bafa Gölü Tabiat Parkı’na seyir terası yapıldı.

 

 
Doğa Koruma ve Milli Parklar Muğla Şube Müdürü Kamil Uslu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Muğla ve ilçelerinin her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edildiğini hatırlatarak, bölgedeki tabiat parklarının tanınması amacıyla çalışma yürüttüklerini belirtti.

 

 
Muğla-Aydın sınırındaki Bafa Gölü Tabiat Parkı’nın öncelikli korunması gereken sulak alanlar arasında yer aldığını belirten Uslu, Bafa Gölü’nün milattan sonra 3’üncü yüzyıla kadar Ege Denizi üzerinde Latmos Körfezi olarak bilinen deniz kıyı ekosistemi durumundayken, Büyük Menderes Nehri’nin getirdiği alüvyonlarla kapanarak denizden ayrılıp göl halini aldığını kaydetti.

 

 
Bafa Gölü’nün Türkiye’nin en genç göl ekosistemlerinden biri olduğunu ifade eden Uslu, tarihsel ve kültürel yapısı, zengin biyolojik çeşitliliği ile birçok kuşa ve yaban hayvanına ev sahipliliği yapmasının da parkın önemli kaynak değerleri olduğunu dile getirdi.

 

 
Bafa Gölü Tabiat Parkı sınırları içerisinde Heraklia ve Latmos antik kentlerinin bulunduğunu, bu alanların birinci derece arkeolojik sit alanı kapsamında olduğunu vurgulayan Kamil Uslu, “Bafa Gölü içinde 5 adet ada ve bu adalarda Bizans dönemine ait manastırlar bulunmaktadır. Park, karasal ve sucul canlılar için önemli beslenme, yuvalanma ve barınma alanlarına sahiptir. Tabiat parkı 261 kuş, 22 sürüngen ve 19 memeli türüne de ev sahipliği yapmaktadır. Göl ve çevresi, nesli tehlike altında bulunan birçok kuş türüne üreme ve kışlama ortamı sağlamaktadır” dedi.

DİĞER HABERLER
1.Uluslararası Hayvan Besleme Kongresi

 

 
Bölgenin flora açısından 237 cins, 325 tür ve 22 alt tür, 16 endemik tür ile zengin bir bitki türüne sahip olduğuna vurgu yapan Uslu, bu endemik türlerden 10’unun az tehdit altında olduğunu, 3’ünün zarar görebileceğini; 2’sinin tehlike altına girmeye aday, bir türün de tehlike kategorisinde olduğunu bildirdi.


8 Kasım 2013. 18:32
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x