Bafra’da “Manda Yetiştiriciliği” Toplantısı


Samsun’un Bafra İlçesinde “Manda Yetiştiriciliği” Konulu Toplantısı Gerçekleştirildi.

İlçe Tarım Müdürlüğü’nce organize edilen toplantıya Bafra Kaymakamı Ayhan Boyacı, Omü Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Ali Şarlı, Omü Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Öğretim Üyesi ve Manda Üretimi Koordinatörü Doç. Dr. Hüseyin Erdem, Omü Bafra Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Kemal Ayan, İl Özel İdaresi Araştırma ve Geliştirme Daire Başkanı Eyüp Elmas, Tarım İl Müdür Vekili Rıfat Coşkun ile diğer davetliler katıldı.

Toplantıda konuşan Omü Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Öğretim Üyesi ve Manda Üretimi Koordinatörü Doç. Dr. Hüseyin Erdem, Türkiye’de manda üretiminin beklenenin çok altında olduğunu söyledi.

Manda yetiştiriciliğindeki düşüşün sebebinin sığır yetiştiriciliğine ağırlık verilmesi ve rekabet ortamının bulunmayışından kaynaklandığını ifade eden Erdem, şu bilgileri verdi:
“Dengeli beslenmek için manda sayısını artırmak zorundayız. Kızılırmak Deltası, manda üretimine çok uygun. Bölgede, damızlık boğa dağıtımı ve suni tohumlamayı yoğunlaştırmalıyız. Manda populasyonunun yoğun olarak bulunduğu bölgelerde saf ırk yetiştirme çalışmalarına ağırlık vermeliyiz.”

Omü Bafra Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Kemal Ayan da,Samsun’da kayıtlı 13 bin manda bulunduğunu belirtti. Türkiye’de manda yetiştiriciliğini geliştirmek ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunan ırkları korumak için Tarım Bakanlığı’nca desteklemeler uygulandığını vurgulayan Ayan, “Manda yetiştiriciliğinin
geliştirilmesi için yürütülen çalışmalar devam ediyor. Manda yetiştiriciliği için Kızılırmak Deltası çok değerlidir. Bitkisel
üretimle, hayvansal üretimi birlikte düşünmek gerekiyor” diye konuştu.

DİĞER HABERLER
TÜSEDAD: Üretmek için üretenler olarak bir araya gelmek, tek yürek olmak zorundayız.

Toplantı, katılımcıların sorularının yanıtlanmasıı sonrasında tamamlandı.


28 Şubat 2011. 17:11
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
erhan
erhan
13 yıl önce

tabi sizin söylediklerinize katılıyorum turkiyede manda yetiştiriciliğine önem vermeliyiz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
1
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x