Bağcılığımızda, Fındıkta ve Yerleşim Yerlerinde Kokarca Böceği Tehlikesi


Son günlerde Türkiye’nin ilk biyosfer alanı olan Artvin’in Camili Köyü’nü saran kokarca böceği, sebze ve meyvelerde verimin düşmesine neden oldu. Böceğin yaydığı koku köy halkını da rahatsız ediyor. Sayıları oldukça fazla olan, ormandan tarlaya, evden ahıra neredeyse her yerden çıkan kokarca böceği, saldığı kötü kokunun yanı sıra tarım alanlarına da zarar veriyor.

Özellikle Gürcistan’a sınır komşu olan Güreşen, Muratlı ve Camili köylerinde oldukça fala bulunan kokarca böceği, yazın meyve ve sebzelere ve fındığa zarar verirken, havaların soğuması ile evleri istila etmeye başladı (TRT Haber).

Kahverengi kokarca böceği (Halyomorpha halys) Pentatomidae familyasından, Çin,  Japonya, Kore Yarımadası ve Tayvan’a özgü bir böcek türüdür. Tür, Kuzey Amerika’da  ilk kez Eylül 1998’de görülmüştür. Kahverengi kokarcaların larva ve yetişkinleri, birçok  tarımsal ürün de dahil olmak üzere 100’den fazla bitki türünden beslenmektedir. Tür,  2010-11’e kadar Doğu Amerika Birleşik Devletleri’ndeki meyve bahçelerinde görülen bir  haşereydi.Türün etkisiyle, Amerika Birleşik Devletleri’nin Orta Atlantik bölgesindeki bazı  meyve yetiştiricileri mahsullerinin% 90’ından fazlasını kaybetmiştir. Günümüzde Kuzey  Amerika’nın birçok yerinde görülen tür, son zamanlarda Avrupa ve Güney Amerika’da  da çoğalmaya başlamıştır. 

Böceğin kokusu “kişniş gibi kokan, keskin bir koku” şeklinde karakterize edilmiştir.  Karnındaki deliklerden koku yayabilen böcek, bu yeteneğini kuş ve kertenkelelere karşı  bir savunma mekanizması olarak gelişmiştir. Bununla birlikte, böceği yaralamak, böceği  hareket ettirmeye çalışmak veya sadece böceğe dokunmak bile koku salınımını  tetikleyebilir. İnsan vakalarına ilişkin raporlar nadirdir, ancak kokarca böceğinin vücut  sıvıları toksiktir ve insan derisi ve gözleri için tahriş edicidir. Kokarca böceği kaynaklı  kornea iltihabı vakası bildirilmiştir. (“Kahverengi Kokarca Böceği”, Vikipedi) 

DİĞER HABERLER
Türkiye Tohumculukta Bölge Lideri Olabilir

Tür Türkiye’de ilk defa Levent, İstanbul’dan Eylül 2017’de daha sonra Ekim 2017’de Artvin’de saptanmıştır. Zamanla Doğu Karadeniz illerine yayılan tür, Ocak 2020  verilerine göre Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Samsun ve Yalova illeri başta olmak  üzere 8 ildeki 46 ilçede görülmüştür. Türkiye’de özellikle fındık bitkisine zarar veren  kahverengi kokarca, özellikle fındıktaki kalite ve verimi yüzde 50 düşürmesi  beklenmektedir. İstilacı Kokarca böceği sürülerinin çıkardığı yüksek sese ve koku  yerleşim yerleri için de önemli tehdit oluşturmaktadır. Familyadaki diğer türlere kıyasla  kahverengi kokarca böceğinin sonbaharda evleri istila etme olasılığı daha yüksektir. Eve  girdikten sonra kış uykusu moduna geçer ve kışın geçmesini beklerler, ancak genellikle  evin içindeki sıcaklık aktif olmalarına neden olur. 

Tür ile kimyasal mücadeleden, bağlarda ve yerleşim alanlarında biyolojik dengeyi  bozabileceğinden kaçınılması gereklidir. Kokarca böceğine karşı biyolojik mücadelede  kullanılabilecek bir eşekarısı türü İsviçre’de yapılan araştırmalarda 2017 yılında  keşfedilmiştir. Türkiye’de de benzer bir çalışmanın yapılması yerinde olacaktır. 

Prof.Dr. İ. Hamit HANCI, Adli Bilimciler Derneği Başkanı 

Av.Dr. Alp ASLAN, ADBİD Adli Yöneylem Komisyonu Bşk.


21 Ekim 2022. 12:43
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x