Bakan Eker “Dünya’da 11.sıradan 8.sıraya geldik,hedefimiz ilk 5”


Bakan Mehdi Eker, Bursa’nın Karacabey ilçesinde bulunan Tarım İşletme Müdürlüğü’nde Karacabey, Türkgeldi ve Anadolu Tarım İşletmeleri Modern Hayvancılık ve Tarımsal Eğitim Tesisleri’nin toplu açılışını yaptı. Açılışta konuşan Bakan Eker, Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu sektörlere özellikle tarım sektörüne yöneldiklerini söyledi.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, 2023 yılında Türk tarım sektörünü dünyada 5. sıraya çıkarmayı hedeflediklerini belirterek, “Öncelikli olarak Türkiye’nin sulanabilir alanlarını mutlaka sulamaya kavuşturacağız. ” dedi.

“21 MİLYON 800 LİRALIK YATIRIM YAPTIK”

TİGEM’in kendi dönemlerinde yeni bir yapılanmaya girdiğini belirten Bakan Eker, şöyle konuştu: “Eskiden sadece belirli bir miktarda tohumluk üretirdik. Bugün bununla kalmıyoruz damızlık hayvancılıkta da çok büyük bir çalışma içerisindeyiz. Karacabey , Türkeli ve Eskişehir tarım işletmelerindeki hayvancılık tesisleri ve iki işletmedeki eğitim tesisleri toplamı 21 milyon 800 lira yatırım gerçekleştirdik. Bu üç işletmedeki hayvancılık tesisleri ile TİGEM’in damızlık üretme kapasitesi artmış oluyor.Sığırcılıkta bin 300 baştan 4 bine çıktı. süt üretimi 7 bin tondan 27 bin tona çıktı. ”

“DÜNYADA 11. SIRADAN 8. SIRAYA YÜKSELDİK, HEDEF İLK 5”

Bir ülkede tarımın gelişip gelişmediğinin ölçüsünün üretimin artıp artmadığıyla ölçüldüğüne dikkat çeken Bakan Eker, uluslararası kuruluşların yaptığı bir araştırmanın sonuçlarını şöyle açıkladı: “8 sene önce Türk çiftçisi 23 milyar dolarlık üretim yapıyordu. Bu ay başında. 61 milyar 810 milyon dolardı Türkiye’nin tarımsal hasılatı. Türkiye 8 yıl önce dünyada 11. sıradaydı bugün 8. sıraya çıktı. Türkiye bugün Avrupa’nın en yüksek tarım hasılatına sahip ülke konumuna geldi. 3 büyük avrupa ülkesini geride bıraktı. Bu ancak ve ancak verimliliğin artırılmasıyla gerçekleştirilebilir. Türk tarım sektörünün son 6 yılda pozitif büyüme göstermesi doğru bir politika izlendiğinin göstergesidir. Bizim önümüzde yeni bir hedef var. 2023 yılında hedefimiz Türkiye’nin tarım sektörünü 8’den ilk 5 arasına sokmaktır. Bu hedef bazılarına uçuk gelebilir ama 11’den 8. sıraya geldiysek inşallah ilk 5’e de getiririz. ”

Bakan Eker, “Türkiye’nin sulanabilir alanlarını mutlaka sulamaya kavuşturacağız. Bunda kararlıyız. Buralardaki sulanabilir alanlarının sulanması projelerin bitmesiyle Türkiye’de milyonlarca hektar alan sulanabilir. İkincisi Türkiye’nin miras yoluyla bölünmüş tarım arazilerinin bölünmesinin tarım arazilerinin önüne geçilecek çalışmanın da yapılmasıdır. Bunun çalışmaları da yapılıyor. Nihai ve son düzenleme, tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesinin kesin önüne geçeceğiz. Üçüncü olarak bir teşkilat yasasına ihtiyaç var. Tarım teşkilatının yapılanması lazım, bunun da hazırlıklarını yaptık. ya kanun hükmünde kararname ile yada kanunla bu düzenlemeyi de yapıyoruz. Bir başka adım şu, bölünmüş arazilerin toplulaştırılması. Biz 3 milyon hektar araziyi toplulaştırdık. 40 yılda 450 bin hektar alan toplulaştırmış Türkiye. Biz ise bunu 8 yılda yaptık. Dolayısıyla toplulaştırması yapılacak yaklaşık 10 milyon hektar alan var. Onları da önümüzdeki dönem toplulaştıracağız. ”

“SÜT PROTEİNİ İTHALATI YAPTIRMIYORUZ”

Türkiye bugün 12 milyar dolar tarım ürünü ihraç ettiğine dikkat çeken Bakan Eker, “Türkiye’de süt tozu ithalatını durdurduk. Bu sene sanayicinin kullanacağı 18 bin ton süt tozunun tamamını destekleme kararı aldık. 2009-2010 yılında 40 milyon lira ben ödeme yaptım. 3 haftadır süt proteini ithalatı yaptırmıyoruz. Bu da çok önemli bir karar. ” diye konuştu.


Yazan - 19 Ağustos 2011. Kategori TARIM. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x