Bakan Eker, Romanya Tarım Bakanını makamında kabul etti


GNS_0723_JPGGıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, makamında Romanya Tarım Bakanı Daniel Constantin’i kabul etti. Kabulde Romanya ile tarım alanında yapılan çalışmalar ve tarım ürünleri ticaretinde yaşanan sorunlar görüşüldü.
Türkiye ile Romanya arasında uzun  yıllara dayanan ekonomik ve kültürel ilişkiler olduğunu vurgulayan Bakan Eker, “İki ülkenin aynı coğrafyada olması nedeniyle Türkiye ve Romanya arasında tarımsal işbirliği yapılıyor. 6 milyar doları bulan bir ticaret hacmimiz var, bunun 300 milyon dolarını tarım ürünleri ticareti oluşturuyor. Bunun daha ileri bir noktaya taşınması gerekiyor. Türk işadamlarının Romanya’da 5 milyar dolar yatırımı var. Türk ve Romen firmalarının karşılıklı yatırımlarını teşvik ediyoruz.” dedi.
Romanya ile yapılan ticarette yaşanan bazı sorunların aşılmasıyla işbirliğinin daha ileriye götürülebileceğini aktaran Bakan Eker, “Biyoçeşitlilik başta olmak üzere hayvan hastalıklarıyla mücadele konusunda da işbirliğine gitmeliyiz” dedi.
Konuk bakan Constantin ise Türkiye ile Romanya’nın çok yakın politik ilişki içinde olduğunu belirterek “Romanya, Türkiye’nin AB üyeliğini her zaman desteklemektedir. Yasaların AB’ye uyum konusunda çalışmalar memnuniyet vericidir”. dedi. Türkiye ile tarımsal ticaretin arttırılmasını arzu ettiklerine söyleyen Constantin “ yapılacak yeni yasal düzenlemelerle zirai ticaretin artırılması ve uygulamada yaşanan sıkıntıların azaltılmasını sağlamalıyız” dedi.

Yazan - 1 Mayıs 2013. Kategori MANŞET, SİYASET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x