Bakan Eker: Tarım sektöründe AB’den 3 Kat Daha Fazla Büyüdük


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker Diyarbakır Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi’nde Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın da katıldığı yeni Teşvik Yasası tanıtım toplantısına katıldı.

 

Yeni teşvik sistemi  ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) rakamlarının açıklandığı toplantıda Bakan Eker  Türkiye ekonomisinin büyük bölümünü hala ana sektörü itibarıyla tarımın oluşturduğunu ve 2011- 2012 rakamlarına göre Türkiye’nin tarım sektöründe AB’den 3 kat daha fazla büyüdüğünü belirtti.

 

Bakan Eker, “Gerek istihdam, gerek milli gelire katkısı bakımından önemlidir. Türkiye’nin tarihsel marka alanını gıda ürünleri oluşturuyor. Hem dış ticaret potansiyeli bakımından, hem de buradaki ekonomik faaliyeti gerçekte daha etkin, daha çok istihdam yaratacak bir faaliyete dönüştürmek bakımından, tarım ve hayvancılığın bu bölgede geliştirilmesi son derece önemlidir” dedi. Bakan Eker, Türkiye tarım sektörünün son 8 yılın 7 yılında pozitif olarak büyüdüğünü, geçmiş yüz yıla bakıldığı zaman tarım sektörünün üst üste 3yıl büyüdüğünün görülmesinin istisna olduğunu kaydetti.

 

Tabiat şartlarına bağlı bir şeyler olduğunda, büyümenin hemen azaldığını ifade eden Bakan Eker, şöyle dedi: “Ama alınan tedbirlerle tarımın tabiat şartlarına bağımlılığı minimum seviyeye çekiliyor. Bu nedenle de tarım sektörü Türkiye’de pozitif şekilde büyüdü. 2011 yılında yüzde 5,6 oranında büyüdü tarım sektörü. AB’nin 2011 tarım sektörü büyümesi sadece yüzde 3. 2011 ve 2012 rakamlarına göre biz tarım sektöründe AB’den 3 kat daha fazla büyüdük. Türkiye son 10 yılda tarım sektörü hasılatını 23 milyar dolardan, 62 milyar dolara çıkardı. Geçen hafta Malta’daydım Akdeniz ülkeleri tarım bakanları toplantısı vardı. Orada da konuşuldu AB ülkeleri içerisinde Türkiye 62 milyar dolarlık hasılasıyla bir numaraya yükselmiş durumda, son 5 yıldır biz buraya geldik yerleştik. 5-6 yılda Fransa. İspanya ve İtalya’yı tarım sektörü hasılasında geçtik. Dünyada da sadece bizden büyük kıta ülkeleri var. Çin, Hindistan ve ABD gibi ülkeler var. Bu ihracata da yansıdı. İhracatta bundan 10 yıl önce Türkiye 4 milyar dolarlık tarım ürünü ihraç ediyordu, bugün 15 milyar dolarlık ihracat yapıyor. Dolayısıyla buna baktığımız zaman önemli bir performans var. Yüzde 283’lük bir ihracat artışı var. Tarım ürünlerinin ihracatının bu kadar ilerlemesi elbette durduk yerde olmadı, destekleme politikalarında ciddi stratejik değişiklikle oluştu.”

 

Bakan Eker, daha önce 161 ülkeye tarım ürünleri ihracatı yaptıklarını, şimdi ise 186 ülkeye ihracat yaptıklarını bildirdi. Bin 400 adet tarım ürünü ihraç edilirken şimdi bin 532 ürün ihraç edildiğine dikkati çeken Bakan Eker, şunları söyledi; ‘Yaş meyve sebzede ihracat 1.6 milyon iken 3,3 milyon tona çıktı. Bu tabii küresel sermayenin de ilgisini çekiyor ve son yıllarda 2003-2012 yılları arasında 6 milyar dolarlık Türkiye’ye tarım için bir yabancı sermaye geldi. Türkiye’deki yerli ortaklarla birlikte bu kadar tarım sektörüne yatırım yaptılar. Gıda ve tarım maddeleri ihracatı ile ilgili şöyle bir gelişme var. Eskiden Türkiye sadece bir pazarda ürünlerinin büyük bir bölümünü ihraç ediyorken, şimdi alan genişledi. Avrupa’ya 2002 yılında yüzde 55 oranında ihracat yapılıyordu bunun payı yüzde 43’e düştü. Ancak Asya ülkelerine yapılan ihracat yüzde 18 iken, yüzde 36’ya çıktı, yani daha geniş bir alana doğru yayılıyor.”   Burada gelişmenin en önemli alanlarından bir tanesinin de GAP Eylem Planı olduğuna değinen Bakan Eker, bakanlık olarak GAP Eylem Planı ile ilgili ayrılan ödeneklerinin 1 milyar 400 milyon lira olduğunu, bunun 1 milyar 200 milyon lirasını kullandıklarını ve yıl sonuna kadar kalan miktarı da kullanacaklarını kaydetti. Bakan Eker, GAP Bölgesinde tarıma dayalı 621 sanayi tesisine yüzde 50 hibe desteği vererek tamamladıklarını ve şu anda bölgede 100 bin tonun üzerinde ilave süt üretildiğini, son birkaç yıl içerisinde tamamladıkları projelerle ciddi şekilde bir süt üretimi yapılmaya başlandığı ve artık sanayicilerin arzu ettikleri atılımı burada gerçekleştirebileceklerini söyledi.


Yazan - 5 Ekim 2012. Kategori YENİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x