Bakanlık Rusya’nın doğalgaz talebini reddettiğini yalanladı


126751

 

 

 

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı,“Bazı basın ve yayın organlarında Rusya’nın Mavi Akım Hattı üzerinden ‘Türkiye’nin 3 milyar metreküplük kapasite artış talebini reddettiği’ şeklinde “asılsız ve mesnetsiz” haberler çıkmıştır” açıklaması yaptı.

 

 

 

Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanlığı tarafından, Türkiye’nin Mavi Akım Hattı üzerinden 3 milyar metreküplük kapasite artış talebini Rusya’nın reddettiği yönünde çıkan haberlerin “asılsız ve mesnetsiz” olduğu bildirildi.

 

 

Bakanlık’tan yapılan yazılı açıklamada, Rusya ile Mavi Akım Hattı’ndan 16 milyar metreküplük gaz alım anlaşması mevcut olduğu ve bu hat üzerinden günlük ihtiyaçlar çerçevesinde günlük 35-47 milyon metreküp gaz alımının sorunsuz olarak devam ettiği belirtildi.

 

 

Ülkedeki ekonomik büyüme neticesinde gaz talebinde de doğal bir artış yaşandığı kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

 

“Bu kapsamda yeni bir boru hattına gerek kalmaksızın mevcut Mavi Akım Hattı üzerinden ilave gaz artışı yapılabilmesi hususunda Rus tarafıyla rutin görüşmeler yapılmıştır. Yapılan bu görüşmeler neticesinde ülkemizdeki, Durusu Doğalgaz Teslim-Alım İstasyonu’nda yapılacak iyileştirmelerle bu kapasitenin 1 milyar metreküp daha arttırılabileceği ortaya çıkmıştır. Bu çerçevede, Durusu İstasyonu’nda iyileştirme çalışmaları, 2014 yılı sonunda başlamış, halen devam etmekte olup ve 1 yıl içerisinde de tamamlanması planlanmaktadır. İyileştirme sonucu Mavi Akım Hattı’nın teknik kapasitesi 1 milyar metreküp artmış olacaktır. Artan bu kapasite sonucu kamu veya özel sektörün Rusya ile yapacağı anlaşma sayesinde ülkemize ilave gaz getirilebilecektir.”

 

 

 

Açıklamada, hattın mevcut kapasitesini daha da arttırmak için Rus yetkililerin Rusya tarafındaki istasyonlarda iyileştirme yapılması gerektiğini ifade ettiği aktarılarak, yapılacak bu iyileştirmelerle kapasitenin 2 milyar metreküp daha arttırılabileceği ve iyileştirme çalışmalarının 2,5-3 yıl sürebileceğine işaret edildi.

 

 

 

Yapılan görüşmelerin mevcut hattın kapasitesini iyileştirmeye dönük çalışmalar olduğu vurgulanan açıklamada, Rusya’dan, Batı Hattı ve Mavi Akım Hattı üzerinden anlaşmalar çerçevesinde gaz alımının sorunsuz devam ettiği belirtildi.

 

 

 

Açıklamada, son günlerde bu konuda basın ve yayın organlarında çıkan haberlere dikkat çekilerek, şu ifadeler kullanıldı:

 

“Bazı basın ve yayın organlarında Rusya’nın Mavi Akım Hattı üzerinden ‘Türkiye’nin 3 milyar metreküplük kapasite artış talebini reddettiği’ şeklinde “asılsız ve mesnetsiz” haberler çıkmıştır. Türkiye, Rusya için güvenilir ve önemli bir pazar olduğu gibi Rusya da Türkiye için güvenilir bir gaz tedarikçisi konumundadır. Bakanlık olarak doğalgaz tedarik kaynaklarımızı çeşitlendirmek ve arz güvenliğini sağlamak temel politikamızı oluşturmaktadır. Bu bağlamda, Rusya dahil mevcut ve potansiyel gaz tedarikçileri ile yakın ilişkilerimiz devam etmektedir. Bakanlığımız tarafından gerekli tedbirler alınmış olup, doğalgaz arzında herhangi bir sıkıntı yaşanması söz konusu değildir.”  AA


Yazan - 11 Ekim 2015. Kategori MANŞET, ÇEVRE, SİYASET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x