Gıda Kontrol Laboratuvarları için kapsam değişiklikleri Resmî Gazete’de


Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından “Gıda Kontrol Laboratuvarları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”, 16 Kasım 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

31754 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Gıda Kontrol Laboratuvarları Yönetmeliği‘nin 2’nci maddesinin 1’inci fıkra değişikliği ile yönetmeliğin kapsamı genişletildi.

Madde 1:Bu Yönetmelik, gıda, yem, gıda ile temas eden madde ve malzeme, gıda üretimi amacıyla yetiştirilen bitkilerin yaprak, gövde, kök gibi bitki kısımları ve tohumluk analizlerinin yapıldığı Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda Kontrol Laboratuvarları ile gıda, yem, gıda ile temas eden madde ve malzeme ve gıda üretimi amacıyla yetiştirilen ürünlerin yaprak, gövde, kök gibi bitki kısımları analizlerinin yapıldığı gerçek veya tüzel kişilerce kurulan veya kurulacak özel gıda kontrol laboratuvarlarının çalışma usul ve esaslarını kapsar.” şeklinde değiştirilerek yeniden düzenlendi.

Aynı maddenin ikinci fıkrasında yer alan “üretici birlikleri,” ibaresinden sonra gelmek üzere “yetiştirici birlikleri ve” ibaresi de eklendi.

Ayrıca laboratuvarlar eğer yeterlilik test sonuçları olumsuz/negatif çıkarsa, düzeltici faaliyetleri ile birlikte yeterlilik testi sonucunun laboratuvara bildirildiği tarihten itibaren otuz gün içerisinde Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğüne bildirecek.

Yeni eklenen fıkralara göre, yönetmeliğin yayımı tarihinden önce düzenlenen kuruluş ve çalışma izin belgelerinin geçerliliği devam edecek.

DİĞER HABERLER
Dondurulmuş Sağlıksız Kaçak Etler

Yönetmeliğin yayımı tarihinden önce üniversiteler ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarına özel istek analizleri yapabilmeleri için düzenlenen kuruluş yeterlilik izni ve/veya çalışma yeterlilik izni belgeleri bu Yönetmeliğin yayımı tarihi itibarıyla iptal edilmiş sayılacak.

gıda kontrol laboratuvarları yönetmelik

Kaynak: gıda hattı / Resmî Gazete


17 Kasım 2022. 10:55
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x