Bakliyat ve Yağ Piyasasında Durgunluk Endişesi


TİM Yönetim Kurulu Üyesi ve Sektör Kurulu Başkanı Arslan: Durgunluk var ama geçici.

 

İZMİR  – Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yönetim Kurulu Üyesi ve Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektör Kurulu Başkanı Mahmut Arslan, özellikle Ortadoğu pazarına bakliyat ve bitkisel yağ ihracatında son dönemde yaşanan sıkıntılar nedeniyle piyasada oluşan endişelerin yersiz olduğunu ifade ederek, “Piyasalarda durgunluk var, ama bunlar geçici. Telaşa kapılacak bir durum yok” dedi.

 

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ercan Korkmaz, yaptığı açıklamada, bakliyatta yeni hasat döneminin sıkıntıyla başladığını ifade etti. Geçen yıllarda önemli miktarda ihracatın yapıldığı Irak ve Suriye pazarında gerilemeler yaşandığını, bunun üzerine firmaların iç piyasaya yönelmesiyle fiyat rekabetinin başladığını belirten Korkmaz, bunun sonucunda her yıl fiyatlarda yükselme yaşanan Ramazan ayında bakliyat fiyatlarının “dip” yaptığına işaret etti.

 

Ege Hububat ve Bakliyat İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Salih Özmen de yaşanan durgunluğun yanı sıra sektörde yaşanan iflasların tedirginliğe neden olduğunu savundu.   Suriye’deki iç karışıklığın, ihracatçıların Ortadoğu pazarına mal sevkıyatını güçleştirdiğini dile getiren Özmen, “Beyrut, İsrail, Ürdün, Suudi Arabistan ve Dubai gibi pazarların çıkış kapısı Suriye’ydi. Buradan günde 275 tır mal gidiyordu. Deniz yoluyla alternatif yollar oluşturuldu, ama bu hem zaman hem maliyet nedeniyle isteneni veremedi” diye konuştu.

DİĞER HABERLER
İtalyan 'Mozarella'ya Afyon'dan Rakip Var

 

Bitkisel yağ ihracatının önemli bölümünü Ortadoğu ülkelerine yönlendiren Küçükbay Yağ ve Deterjan Sanayi AŞ’nin Dış Ticaret Müdürü Ahmet Us da Türkiye için 3 milyar dolar tutarında bir pazar olan Suriye’ye ihracatın durduğunu, bununla birlikte Irak pazarında da sorunlar yaşanmaya başlandığını ifade etti.

 

 Durgunluk tüm dünyada var

 

TİM Yönetim Kurulu Üyesi ve Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektör Kurulu Başkanı Mahmut Arslan ise piyasada bir durgunluğun olduğunu, ancak telaş edecek bir durumun söz konusu olmadığını söyledi.   Bakliyat ve yağ piyasasındaki durgunluğun tüm dünyada yaşandığını, sadece Ortadoğu pazarına has bir durumun söz konusu olmadığını belirten Arslan, şunları kaydetti: “Piyasalarda durgunluk var, ama bunlar geçici. Telaşa kapılacak bir durum yok. Mersin’de bazı işletmelerin faaliyetini durdurması ise piyasa açısından ciddi bir olay değil. Orada bir iki tüccarın eskiden bu yana devam eden sıkıntıları vardı. Piyasadaki durgunluğun da etkisiyle banka borçlarından dolayı sıkıntıya düştüler. Bu şirketlerin kendi iç yapılarından kaynaklanan bir durum. Çok önceden bilinen ve beklenen bir durumdu. Sektör açısından bir sıkıntı yok.”

 

Arslan, Türkiye’nin Ortadoğu’da aktif bir rol alması nedeniyle bazı kesimlerin bu durumdan rahatsız olduğunu, bunun ticarete yansıyan noktalarının da olabildiğini dile getirerek, “Ortadoğu’da gıda piyasalarında Türkiye’nin yerini dolduracak alternatif yok. Bu nedenle ben bir sorun görmüyorum” dedi.

DİĞER HABERLER
Yaş Meyve Sebze Sektörü Ortaca’da Buluştu

 

Ro-Ro seferleri devrede

 

Suriye’de yaşanan iç karışıklık ve kriz ortamı nedeniyle bu ülkeyle ticaretin sıfır noktasına dayandığını, ancak Ortadoğu pazarına mal sevkıyatı için alternatif yollar oluşturulduğunu kaydeden Arslan, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın girişimiyle konulan Ro-Ro seferlerinin, Suriye’yi by-pass ettiğini söyledi. Arslan, “Suudi Arabistan, Ürdün ve Filistin gibi ülkelere karayoluna alternatif deniz yolu hatları çalışıyor. Bunun getireceği maliyet artışına karşı navlun destekleri de sağlandı” dedi. Dünya


23 Temmuz 2012. 16:30
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x