Benin’den Türk işadamlarına vize muafiyeti


benin_women_0
Benin Cumhurbaşkanı Boni Yayi, Türk işadamlarının Benin’e vizesiz seyahat edebileceği belirtti.
İzmir Ticaret Odası’ndan (İZTO) yapılan yazılı açıklamaya göre, resmi  ziyaretler için Türkiye’ye gelen Cumhurbaşkanı Yayi, Ankara temaslarının ardından İZTO’nun daveti üzerine İzmir’e geldi. Yayi’nin onuruna İzmir Hilton Oteli’nde verilen yemekte konuşan İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir’in EXPO 2020 adaylığı sırasında Benin’in İzmir’e desteklerinden dolayı Cumhurbaşkanı Yayi’ye teşekkür etti.
Türkiye ile Benin arasındaki ticaret hacminin son 4 yılda yaklaşık 3 kat artarak, 100 milyon doları aştığını belirten Demirtaş, “Gelişme sevindirici ancak daha fazlasını yapabilecek potansiyele sahibiz. İşbirliği alanlarımız sınırsız. Gıdadan inşaat malzemelerine, pamuktan kahveye kadar pek çok alan var” dedi.
Demirtaş, en kısa sürede Benin’e giderek Cotonou’da İş Konseyi Toplantısı yapmak istediklerini kaydederek, “En kısa zamanda Benin’e işadamlarımızla geleceğim. Ancak, bu ziyaretinizde Ankara’da diplomatik pasaportlara vize muafiyeti anlaşması imzaladınız. Peki, ben ve arkadaşlarım ülkeye vize ile mi gireceğiz? Bizler 62 dünya ülkesine vizesiz giriyoruz. Bu konuda da desteğinizi bekliyoruz” ifadelerini kullandı.
Konuk Cumhurbaşkanı ise konuşmasında Türkiye’nin ekonomik kalkınmasını överek, şunları kaydetti:
“Şu anda Avrupa’nın 6, dünyanın 15. büyük ekonomisisiniz. 5-10 sene içinde 10’uncu sıraya çıkmayı hedefliyorsunuz ama bence 3-4 sıraya çıkabilirsiniz. Türkiye’deki ekonomik mucizeyi gördüm. Benim ülkeme de bu mucizeyi ve zenginliği getirmenizi istiyorum. Bu toplantıda işadamlarının vizesiz seyahat etmeleri için talep geldi. Yarından itibaren ülkeme vizesiz girebilirsiniz.”
İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ile görüşen Yayi, iki ülke ilişkilerini geliştirilmesi için Benin-Türkiye Eğitim ve Sağlık Vakfı kurulmasını istedi. Kurulacak vakfın, ilk faaliyetinin Benin’deki çocukların göz kontrollerini yapılması, gözlüğe ihtiyacı olanların gözlük verilmesi olacağı bildirildi. Meclis Başkanı Rebii Akdurak da yaz aylarında Türk ve Beninli öğrenciler arasında öğrenci değişim programı yapılabileceğini de ifade etti.
Yayi’nin onuruna verilen yemeğe, eşi Chantal de Souza Yayi, Beninli 4 bakanın bulunduğu 40 kişilik heyetle katılırken, Türk heyeti içerisinde İzmir Vali Yardımcısı İbrahim Ballı, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Sırrı Aydoğan ile İZTO üyesi İzmirli işadamları yer aldı.

DİĞER HABERLER
Evcil Kuşlarda Grit Gerekli mi?
15 Aralık 2013. 19:14
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x