Birleşik Krallık’tan tavukçuluğa destek için geçici vize çözümü


Avrupa Birliği‘nden çıkılması, Covid-19 pandemisi ve karbon emisyonu krizinden sonra ciddi bir ulaşım ve üretim krizine giren Birleşik Krallık‘ta çözüm olarak çeşitli ülkelerden gelecek işçilere vize ve çalışma izni kolaylığı uygulanması gündeme gelmişti. Birleşik Krallık şimdi de tavukçuluk da dahil birçok işkolu için mevsimlik işçilik için kolaylık sağlamaya başladı.

Noel ve yılbaşı için gerekli olan ulaştırma ihtiyaçlarına cevap verilebilmesi için TIR şöforlerine vize ve çalışma izni kolaylığı verilmesinin ardından şimdi de kanatlı sektörünün problemlerinin çözülmesi için orta ve uzun vadeli çözüm üretimine ağırlık veriliyor.

Birleşik Krallık’ta operasyonel olan 4 farklı sezonluk işçi kurumu  ConcordiaPro-ForceAG Recruitment ve Fruitful Jobs toplam 5500 kişilik geçiçi çalışma vizesi verileceğini duyurarak başvurularda son tarihin 15 Kasım 2021 olacağını belirtti. Bu başvurular çeşitli tarım ve hayvancılık alanlarında çalışmak isteyeceklere ayrılacak.

İngiliz Tavukçuluk Konseyi başkanı Richard Griffiths, hareketin olumlu bir adım olduğunu, ancak müdahalenin çok geç yapıldığını savunarak: “Tedarik zincirleri basitçe açılıp kapatılabilen bir şey değil, bu nedenle üretim planları zaten devam ediyor ve devam eden işgücü kıtlığı nedeniyle gerekli kesintiler zaten yapıldı.” dedi.

DİĞER HABERLER
Yazın vazgeçilmez ikilisi: Karpuz-beyaz peynir

Kaynak: poultryworld, Tony McDougal.


18 Ekim 2021. 12:09
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x