Bolu 5.Beyaz Et Festivali Türkiye’nin Gündeminde


Bolu 5.Beyaz Et Festivali Türkiye’nin Gündeminde

Erkan KONURALP

Bu yıl beşincisi yapılan Bolu Beyaz Et Festivalinin aktiviteleri tüm ulusal basın dahil Türkiye’nin gündeminde büyük yer aldı.

Milyonlarca dolar verilse bu kadar reklamın yapılamayacağı etkinlik Bolu halkı ve biri hariç tüm basının övgülerine neden oldu.

Beyaz Et Festivali’ne
destek olanlara teşekkür plaketi

Uluslararası Bolu Beyaz Et Festivali’ne destek verenler için Bolu Belediyesi Meclis Salonu’nda bir ödül töreni düzenlendi.

Törene Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, beyaz et ve destekte bulunan diğer firma yetkilileri ile birlikte belediye daire müdürleri katıldı.

Ödül töreni öncesinde Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz tarafından bir açılış konuşması yapıldı.

Beş yıldır sizlerin desteği ile Beyaz Et Festivali’ni gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz diye söze başlayan Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, “ Bizlere destek olan herkesi yürekten kutluyoruz. İnşallah önümüzdeki dönemde yapacağımız festivalin çalışmalarına şimdiden başlarız. Böylelikle daha mükemmeli yakalama fırsatı bulabiliriz. Ülkemiz katlanarak büyüyor. Beyaz et sektörü de bu doğrultuda yükselişini sürdürüyor.  Bundan beş sene önceki rekoltemizle şu anki rekoltemiz iyi yönde sürekli değişmeler gösteriyor. Beyaz et sektörü Bolu için çok önemli. Çok ciddi katma değer sağlayan, aynı zamanda müthiş bir istihdam sağlayan en önemlilerinden biriside köyden kente göçü durduran, yerinde kalkınmayı sağlayan bir sektör bizim için çok önemli. Bu sektörü Bolu olarak sahiplenmek durumundayız. Bolu’da bu konuda üzerine düşen görevi layıkıyla yapmıştır. Festivalimize her yönden katkı sağlayan sizlere Bolu halkı adına teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum” dedi.

DİĞER HABERLER
Sığır Eti İthalatında Değişiklik Yapıldı

Konuşmaların ardından Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu ve belediye daire müdürleri tarafından Beyaz Et Festivali’ne katkıda bulunan firma ve iş yeri sahiplerine teşekkür plaketi takdim edildi.

Beyaz Et Festivali’nden Herkes memnum
Bolu’nun Sesi Neden Rahatsız?

Beyaz Et Festivalinde atılan konfetiler nedeniyle büyük kirlilik yaratıldığını öne süren Bolu’nun Sesi Gazetesi hiç utanmadan ve arlanmadan 27 yıldır Türk Tavukçuluk sektörüne hizmet veren Dergimiz ile ilgili olarak  Kamuran Alagözoğlu ismindeki vatandaş” Beyaz et sektöründen beslendiği her halinden belli olan Çiftlik Dergisi isminde bir dergide,”başlığını atarak hiç haketmediğimiz bir saplama yapıyordu.

Dergimizde Bolu basının susturulduğu ile ilgili bir işaret olmadığı halde konuyu saptırmaya yönelmiş.

Haberde Bolu basınının da ayrılan bütçeden pay alması hedefleniyordu.

Konfetilerin kirliliğine gelince.Bu konfetiler bayramlarda,seçimlerde ve Bolu Spor’un galibiyetinde de atılıyor yani  kirliliğe neden oluyordu.Dikkat ederseniz hemen belediye görevlileri bu konfetileri temizlemeye başlamışlar fakat Bolu’nun Sesi Gazetesi diğer yayın organlarının tersine temizlik yerine konfetili sokakları yayınında ortaya koyuyordu.

Tüm ülke genelinde memnuniyet gerçeklmişmişken bir tek Bolu’nun Sesi Gazetezi’nin rahatsızlık duyarak  asılsız ve fındık kabuğunu dolduramayacak şikayetlerde bulunmasına kimse bir anlam veremiyor. Hakikat te ortaya çıkıyor.

Bolu’nun Sesi Gazetesi adına Kamuran Alagözoğlu şu soruları yöneltiyor.

Şimdi beyaz etçi arkadaşlara soruyorum;

Bir: “Reklam alamayan gazetelerden yaylım ateşi” başlığıyla ve yazının içeriğinde reklam alan gazetelerin, beyaz et sektörü tarafından satın alındığı veya susturulduğu ima edilmiştir. Özgür basın(!) organlarının kendilerini zan altında bırakan bu ifadelere karşı tepki vermesini bekliyorum.

DİĞER HABERLER
Avrupa’da Salmonella Endişesi Artıyor!

İki: *Festivalin başlangıcında konfetilerle yaratılan çevre kirliliğine bütün Bolu halkı festivalcilerin kulaklarını çınlatarak ateş püskürüp dururken, biz vatandaşın sesine kulak tıkayıp; “Aman ne güzel kirlettiler!” mi deseydik.

Üç: *Bolu vilayet sınırlarına girildiği andan itibaren insanların genizlerine çekmek zorunda kaldığı gübre kokularını teneffüs edip dururken, sektörünüzden üç kuruş reklam parası alıp bu kokuları yazmamamızı istiyorsunuz. Satın alamadığınız basına çok kolay bir şekilde, “Reklam alamayan yerel basından yaylım ateşi” diye kendi borazancılığınızı yapan sektör dergileri yoluyla çamur atmaya çalışıyorsunuz. Çuluna çaputuna aşıklık neyine” diye bir atasözü vardır. Pis kokularınızın Bolu halkını rahatsız etmesi sorununu çözmeden, festival sizin neyinize. Önce Bolu halkına verdiğiniz rahatsızlığın önüne geçecek çareler bulun.

Dört: *Bolununsesi, konfetilerle şehri kirleten festival  haberinden sonra, güzellik yarışması haberini de dört dörtlük vermiş bir gazetedir. Yani sırf muhalefet etmek adına habercilik yapan bir gazete olsak, yarışmada derece alan güzelleriniz hakkında gerekli bilgiye google’dan bir tık ile ulaşılabiliyor iken en azından onların da ithal olduğunu yani Bolu dışından getirdiğinizi pekala yazabilirdik. Bilindiği gibi; beş yarışmacının dereceye girdiği yarışmada birinci olan Elçin Sulukahya’nın aslen Adanalı olduğu ve Erberk mankenlik ajansına bağlı olarak çalıştığı, çeşitli dizilerde ve televizyonlarda oyunculuk ve VJ’lik yaptığı belirlendi. Yarışmada 2. olan Didem Kartal’ın ise İzmirli olması dikkat çekiyor. Yarışmada basın güzeli seçilen Nil Kaçmaz’ın ise İstanbul’da bir mankenlik ajansına bağlı olarak hosteslik, modellik ve oyunculuk yaptığı belirlendi.

DİĞER HABERLER
Sektör Değerlendirme Toplantısı

Cevapları:

Konfetilerin kirliliğine gelince.Bu konfetiler bayramlarda,seçimlerde ve Bolu Spor’un galibiyetinde de atılıyor yani kirliliğe neden oluyordu.

Koku ile ilgili çalışmalar başlamış ve sürekli toplantılar yapılmaktadır.Bunun ile ilgili Belediye başkanının açıklamaları yapıldığı halde malüm gazete bunu yayınlamamıştır.

Güzellik yarışmasında ödül alanların yabancı oldukları öne çıkarılmıştır.

Tavukçuluk yapılan tüm ülkelerde koku vardır.Yeni yeni bunun çaresine bakılmaktadır.Yani Hollanda,Almanya,Fransa ve Brezilya’da bu koku halen vardır.

Bir de tavuk çiftlikleri şehire indi diye haber yapılıyor.Tavuk çiftlikleri şehire değil,şehir kümeslerin yanına genişliyor.Bunu unutmamak gerekir.

Bir de 3 bine yakın devletin teşviği ve Ziraat Bankası’nın kredisi ile yapılan fakat ruhsatın çıkarılmayan kümesleri konu ederek kaçak ilan etmenin de bir anlamı yok.

Türk beyaz et sektörünün yüzde 33 oranındaki üretimini elinde tutan Bolu bu tepkiye layık değil.40 senedir bu sektörden geçinen ailelere hürmeten üç beş kuruşluk ilan parası için  bu huzursuzluğa deer mi?

Kim ne derse desin……… Bu kervan yürür.

Milyon dolarlarla yapılamayacak Bolu reklamı 333 milyar lira ile yapıldı.Ve geçim sıkıntısı çeken halk ve yorgun beyaz et işçileri iki gün eğlendiler.

Bu etkinliği  olumlu bulanlar Bolu Belediyesine teşekkürlerini sundular,rahatsız olan ise……..

 


20 Eylül 2011. 19:11
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x