Bolu Civril Ayşe Fasulyesinin Serüveni Başladı


 

 

Coğrafi İşaret Ve Markalaşma Yolunda 

 

Tarımın gizli kahramanları olan ancak tarımsal yeniliklerden en geç haberdar olan kadın çiftçilere daha verimli bir tarım için bilgi yöntem sağlamak, kaynakları daha etkin yönetebilmek, kullanabilmek, yeni teknolojileri öğretmek ve uygulatmak amacıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı Eğitim Yayımlar ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı, Araştırma Enstitüsü Müdürlükleri ve İl Müdürlükleri koordinasyonuyla 2015 yılında “Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor” programı başlatıldı.  Böylece tarımda kalite ve verimi artırmaya yönelik tarımsal yeniliklerin uygulanması aşamasında kadın çiftçiler odak noktası alınarak yaygınlaştırılması ve farkındalık oluşturulması sağlanmıştır.

 

Bu çerçevede Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor Projesi kapsamında 2017 yılında Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Bolu Bağışçılar Vakfı tarafından ortaklaşa bir çalışma neticesinde proje start aldı.

 

Proje neticesinde Bolu Civril Ayşe Fasulyesine coğrafi işaret alınacak olup yöre halkının bildiği eşsiz tat Markalaşma yolunda önemli bir yol kat ederek Bolu’ya artı değer katacaktır.

 

 

 

Proje hakkında açıklamada bulunan İl Müdürü İsmail TAŞ;

 

“ Bolu coğrafi konumu, eşsiz doğası, bereketli toprakları, mert ve çalışkan insanları ile öne çıkan bir ilimizdir. Fakat bunların yanında Bolu’lular haricinde pek çok insanın bilmediği yöresel zenginliğe sahiptir. Bolu Civril Ayşe Fasulyesi’de bunlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bolu Bağışçılar Vakfı başkanı Şerafettin ERBAYRAM tarafından üzerinde itina ile çalışılmış bir değerdir. Bizde kurum olarak Araştırma Enstitülerimizle fikir ve bilgi birliği içerisinde bir proje ile Bolu Civril Ayşe Fasulyesinin yaygınlaşması, Markalaşması ve Coğrafi işaret alma adına bir proje gerçekleştirdik. KTV (Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şubesi) ve BUBS (Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şubesi) önderliğinde iki yıl sürecek bir çalışmaya start  verildi. Projenin Bakanlığımızın insan odaklı çalışma anlayışı dahilinde pozitif ayrımcılığa tabi tutulan bayanlarımız tarafından gerçekleştirilecek olması da artı bir mutluluk kaynağıdır. Bu bağlamda başta üreticilerimizin tohumlarını hibe eden Şerafettin ERBAYRAM olmak üzere emeği geçen paydaş kurumlarımıza ilgili şube ve personelimize canı gönülden teşekkür eder Bolu’muza hayırlı olmasını dilerim” ifadelerini kullandı.

 

Projede 29 kadın çiftçi eşliğinde yaklaşık 7 dekar alanda uygulanacak olup 2 yıl sürecektir. Bolu Bağışçılar Vakfı Başkanı Şerafettin ERBAYRAM’ın üzerinde itina ile durduğu Bolu Civril Ayşe Fasulyesi Tohumları proje kapsamında ekim yapacak üreticilere hibe edilmiştir.

Proje Kapsamında ekim yapılacak parseller belirlendi. Toprak numuneleri alındı. Kadın çiftçilerimize Adana-TAYEM’de üç gün süreli “Etkin ve Verimli Sulama Eğitimi” verildi. Projeye katılacak olan çiftçilerimize Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü toplantı salonunda bilgilendirme toplantısı yapılarak izlenmesi gereken yol haritasının detayları aktarıldı. ekim zamanı, gübreleme, vs. konuşlarında bilgi verilirken sorumlu Ziraat Mühendislerinin önergeleri dışında hareket edilmemesi hususlarına dikkat çekildi. Toplantı sonrası ilaçlanmış tohumlar ekim yapacak üreticilere dağıtıldı.

 

 

 

Dağıtımı takiben uygun hava koşullarında örnek ekimler gerçekleştirilerek çiftçilerin bilinçli üretim yapmaları sağlanmış olup Bolu Civril Ayşe Fasulyesinin serüveni toprakla buluşarak başlamıştır.

 


Yazan - 1 Haziran 2017. Kategori MANŞET, GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x