Bu gidişle işkembe çorbasına da hasret kalacağız


Sakatat fiyatları 10 ile 20 kat arasında artış gösterdi. Bunun sebebi de dışarıda kesilen hayvanlar… TÜRES Yönetim Kurulu Başkanı Bingöl, ”Hayvan kesimi, yurt dışından ithal olarak geldiği sürece işkembe ve paça içmemiz her geçen gün daha da zorlaşacak” dedi.

Tüm Restoranlar, Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği (TÜRES) Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Bingöl, etteki fiyat artışına bağlı olarak, yurt dışından et ithalatı yapılarak fiyatların uygun seviyeye çekilmesinin doğru bir karar olduğunu söyledi. Bingöl, bu konuda hükümetin çok büyük bir iş yaptığını, etin Türkiye’ye fahiş fiyatla gelmesinin önlenmiş olduğunu kaydetti.

Ancak bu uygulamanın köklü bir çözüm olmadığını savunan Bingöl, şunları kaydetti:

”Et ithalatından önce, biz dernek olarak bunun önünün açılması gerektiğini, yoksa bu işin çok sakıncalı olacağını söylemiştik. Bu bir çözümdü, ancak nihai çözüm olarak hayvancılık politikasının realize edilerek profesyonelleşmesi gerekiyor. Örneğin Hollanda’da 20 kilo yem yiyen bir hayvan 20 litre süt veriyorsa, biz burada 40 kilo yem yiyen hayvandan 10 litre süt alıyoruz.

Et ithalatı ile bir sıkıntının daha olduğunu gördük. Bunu daha önce biz de dahil birçok kişi öngöremedi. Sakatat fiyatları 10 kat, 20 kat arttı. Bunun sebebi de dışarıda kesilen hayvanlar karkas olarak geliyor, fakat bunun yanında kellesi, paçası, işkembesi, bağırsakları orada kalıyor. Dolayısıyla yurt içinde de kesim çok az olduğu için fiyatlar fahiş bir şekilde arttı. Bu da Türkiye’deki sakatat satanları çok ciddi şekilde zora soktu. Fiyat artışları bütün sakatat türlerine etkiliyor, en çok da kelleyi, arkasından da işkembe geliyor. Böyle giderse işkembe yemek hayal olacak.”

DİĞER HABERLER
“Bu yıl buğday üretimi 22 milyon tonu bulacak”

Bingöl, fiyat artışının sakatat tüketimini de etkilediğini aktararak, ”Sakatatçılar fiyat artışlarını ürünlerine yansıtmak durumunda kaldı. Buna bağlı olarak da tüketici, haftada bir gün gittiği sakatatçıya 15 günde bir gider oldu. Sakatatçılar bu anlamda ciddi zorluğa girdi. 2007’de 1,5 liralık kelle, 10 lira civarında oldu. İşkembe 1 liradan 5-6 liraya çıktı” şeklinde konuştu.

”TÜRKİYE’DE HAYVAN KESİMİNİN ARTMASI GEREKİYOR”
Toptan etteki KDV indiriminin olumlu bir gelişme olduğunu ifade eden Bingöl, konuşmasını şöyle sürdürdü:

”Bu, en azından kayıt dışılığı önleyecek. Bir süre sonra et fiyatlarında yüzde 4-5’lere varan indirim olacağını tahmin ediyoruz. Bu da tabi lokanta ve restoranlara yansıyacak. Bizim işletmelerimizin ana ham maddesi et. Et ve sakatat daha ucuza alındığında bunun halka yansıması olur. Bunun pek görülmeyen bir diğer ayağı da ne kadar çok insan dışarda yemek yerse, hem sosyal anlamda bir gelişme oluyor, hem de ülke ekonomisine fayda sağlanıyor. KDV indiriminden sakatat sektörü ne yazık ki şu anda nasibini alamaz. Sakatat sektörünü bundan yararlanması için hayvan kesiminin Türkiye’de artması gerekiyor. Hayvan kesimi, yurt dışından ithal olarak geldiği sürece maalesef işkembe ve paça içmemiz her geçen gün daha da zorlaşacak. Artan fiyatların getirebileceği sıkıntıların başında, daha önce Bulgaristan ve Romanya gibi ülkelerden otobüslerin altında kaçak etler geliyordu tekerleklerin içeresinde, şimdi de hijyenik ve sağlıklı olmayan şartlarda sakatatın gelmeye başlaması yer alıyor.

DİĞER HABERLER
Gıda Tüketimimiz Farklılaşırken

Sakatatlar, yurt dışında pek değerlendirilmiyor. Bu bize ait bir lezzet, bir değer, bir kültür. Sakatatın orada imha edildiğini düşünüyoruz. Yem fabrikalarına veriliyor…”aa


2 Aralık 2011. 12:28
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x