Bu yıl da kimse tercih etmedi!


balikesir-de-su-urunleri-avciligina-yasak-4641861_9806_o

 

 

 

Sinop Üniversitesi (SNÜ) Su Ürünleri Fakültesini geçen yıl olduğu gibi bu yıl da hiçbir aday tercih etmedi.

 

Rektör Prof. Dr. Recep Bircan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, su  ürünleri fakültelerine iki yıldır öğrenci gelmediğini belirterek, “Bu yıl öğrenci  bekliyorduk ancak maalesef geçen yıl olduğu gibi bu yıl da öğrenci kaydımız yok.  Fakültemizdeki akademisyen arkadaşlarımızın öğrencileri yönlendirme amacıyla  aylar önce Sinop ve çevre illerde büyük bir çalışma yapmasına rağmen yine de  fakültemizi tercih eden bir öğrenci olmadı” dedi.

 

Diğer su ürünleri fakültelerinde de benzer durumların yaşandığına  değinen Bircan, “Fakültemizde akademisyen olarak 34 öğretim üyesinin yanı sıra  araştırma görevlilerimiz de var. Türkiye’de bulunan su ürünleri fakültelerinde  oldukça fazla sayıda öğretim görevlisi mevcut. Gelecekte ne olur bilemiyorum  ancak büyük bir ihtimalle yeni bölümlerin açılmaması, mevcut bölümlerin sayısı  azaltılarak daha rantabl, daha verimli olabilecek bir seviyeye getirilmesi  gerekmekte” diye konuştu.

 

Bircan, “Türkiye’deki su ürünleri fakültelerinin sayısını azaltmak  lazım. Öğrenci mezun olduktan sonra istihdama bakıyor. Eğer çalışma imkanı  sağlanabilirse, su ürünleri mühendislerinin meslek tanımı yapılabilirse, bunlara  yetki ve sorumluluklar verilirse o zaman öğrencilerimiz bizi tercih edeceklerdir”  ifadesini kullandı.

DİĞER HABERLER
Meslekte 45 Yıl “ Nasıl Geçti Habersiz”

 

Ülke genelinde 24 civarında su ürünleri fakültesi ve su ürünleri  bölümleri olduğunu anlatan Bircan, “Bu yıl üniversite sınavlarına giren yaklaşık  2 milyon öğrenciden 146’sı su ürünleri fakültelerini tercih etmiştir. Sinop gibi  bazı fakülteleri de hiç öğrenci tercih etmiyor ve gelmiyor. Ülkemizin her tarafı  deniz. Su ürünleri açısından 26 milyon hektar civarında bir su potansiyeline  sahip ancak gerektiği gibi su ürünlerinden istifade edemiyoruz” dedi.

 

“Su ürünleri beslenme açısından da çok önemli”

 

Prof. Dr. Bircan, su ürünleri fakültelerinin az sayıda öğrencinin  tercih yapması nedeniyle kapanması konusuna ilişkin şunları kaydetti:

 

 “Bu konuda biz tek başımıza karar veremeyiz. Yetkili organlarımızın,  Yükseköğretim Kurulu’muzun halledebileceği bir problem ancak fakülte sayımızı  belli bir seviyeye indirerek bu sorunu çözebiliriz. Mesela su ürünleri  fakültelerinde öğrenci sayımızın 130-140 civarında olduğunu düşünürsek fakülte  sayımızı da azalttığımızda öğrencilerimiz bizim okullarımıza da gelecektir.  Fakülteler makul bir seviyeye indirildiğinde daha verimli bir şekilde öğretim  üyeleri olarak kaynaklarımızı da verimli kullanabiliriz. Bir potansiyel ve  senelerin birikimi var. Su ürünleri sadece bir iş açısından değil, insanlarımızın  beslenmesi açısından da çok önemli.”


3 Eylül 2014. 15:26
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x