Cari Açık Temmuz Ayı İçin Yüzde 60 Azaldı


Cari açık temmuz ayında geçen yıla göre yüzde 60 azalarak 1.7 milyar dolar oldu.

 

Geçen yıl temmuzda cari açık 4.7 milyar dolar olurken 2017’nin tamamında 47.4 milyar dolar olan Merkez Bankası verilerine göre yılın ilk 7 ayında cari açık 33.2 milyar dolar olurken, 12 aylık cari işlemler açığı ise hazirandaki 57.5 milyar dolardan temmuzda 54.5 milyar dolara geriledi.

 

Merkez Bankası açıklamasında da dış ticaret açığındaki azalışa dikkat çekilerek, “Cari işlemler açığı, geçen yılın Temmuz ayına göre 2.9 milyar dolar azalarak 1.7 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu ayda ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı ayına göre 2.5 milyar dolar azalarak 4.8 milyar dolara geriledi” denildi. Verilere göre turizm ve hizmetler dengesinden kaynaklanan net girişler, bir önceki yılın aynı ayına göre 673 milyon dolar artarak 3.59 milyar dolar oldu. Bu gelişmede, seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirlerin 578 milyon dolar artarak 3 milyar doları aşmasının etkili olduğu belirtildi.


Yazan - 15 Eylül 2018. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x