Çeltikte rekor üretim bekleniyor…


unnamed (2)

 

Halim UTLU

 

Çeltiğin verimliliği,Temmuz ve Ağustos sıcaklarına bağlı…

Bu yıl da 900 bin ton çeltik üretilecek !…

 

Bu sene Amerika kıtasında kuraklık etkili oldu. Kaliforniya, Arjantin ve Uruguay’dan ülkemize pirinç ithal ediliyor. Bu ülkelerde ekimin yüzde 25-30 azaldığı söyleniyor. Bu durum bizim çiftçiyi olumlu etkiliyor. Çeltik üreticisi bu sene tatmin edici bir piyasayla karşılaşabilir…

 

Dünyada “Asya tipi” ince taneli ve “Japonika” denilen Türk mutfağının tercih ettiği “Baldo, Osmancık tipi 2″cinsinde pirinç üretildiği, Japonika tipi çeltik üreticisi ülkelerin, bu yıl kuraklıkla karşı karşıya olduğu, bunun da Türk çeltik üreticisine yarayacağı ifade edilerek,geçen yıl olduğu gibi, bu yıl da Türkiye genelinde 900 bin ton çeltik üretileceği tahminleri  yapılıyor.

 

Japonika tipi çeltik üreticisi ülkelerin, bu yıl kuraklıkla karşı karşıya olduğu, bunun da Türk çeltik üreticisine yarayacağına dikkat çekilerek, çeltik fiyatlarının, bu yıl da üreticisinin yüzünü güldüreceği konuşuluyor. Asya tipi pirincin, üretildiği Uzak doğu pazarında tüketildiği, diğer tip pirincin ise Türkiye’nin de aralarında olduğu Avustralya, Arjantin, Mısır, Uruguay ve ABD’nde hem üretilip, hem de bu bölgelerde pazarlandığını belirten Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Çeltik Bölüm Başkanı Dr. Halil Sürek, kuraklığa yakalanmayan çeltik üreticisinin, emeğinin karşılığını fazlasıyla aldığına dikkat çekiyor.

DİĞER HABERLER
Bakliyatta bereketli bir yıl olacak'

 

Dünya pirinç üretiminde daralma var

 

Pirinç üretiminde Dünyada bir daralma olduğunda, Türkiye’de fiyatların yükselişe geçtiğini, bunun çiftçileri memnun ederken, tüketicileri üzdüğünü belirten Sürek,”Bu sene özellikle Amerika kıtasında kuraklık etkili oldu. Kaliforniya, Arjantin ve Uruguay’dan ülkemize pirinç ithal ediliyor. Bu ülkelerde ekimin yüzde 25-30 azaldığı söyleniyor. Bu durum bizim çiftçiyi olumlu etkiler. Çeltik üreticisinin bu sene tatmin edici bir piyasayla karşılaşacağını düşünüyorum.” diyor.

 

Üretici malını iyi fiyattan değerlendirecek

 

Fabrikaların elinde yerli stok olmadığını, tüccarın hasat zamanı depolarını doldurmak için alıcı olarak piyasaya gireceğini ve ürünün değerleneceğini kaydeden Sürek, Türkiye’de çeltik ekilebilen sahaların  hemen hemen tamamında ekim yapıldığını, dolayısıyla üreticinin malını iyi fiyattan değerlendirebileceğini belirtiyor.

 

Çeltiğin verimli olması,Temmuz ve Ağustos sıcaklarına bağlı

 

Çeltik ekiminin, Mayıs ortalarına kadar bitirilmesi gerekirken, bahar aylarının bol yağışlı olması nedeniyle, 20 Haziran’a kadar kaydığı ve ekim sonrası yağışların da, çeltiğin gelişmesinde etkili olduğu ilgili çevrelerce belirtiliyor. Çeltiğin verimli olmasının  Temmuz ve Ağustos sıcaklarına bağlı olduğu vurgulanırken, geçen yıl olduğu gibi, bu yıl da Türkiye genelinde 900 bin ton çeltik üretileceği tahminleri yapılıyor.

DİĞER HABERLER
Zeki Alasya hayatını kaybetti

11 Temmuz 2014. 20:44
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x