Cumhurbaşkanı Erdoğan Rusya’da!


1278737_65e72b6fab65d793bcaf9f8b650fa265

 

 

Ankara-Moskova arasındaki uçak krizinden sonra ilk kez bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki tarihi görüşme başladı. Türkiye’deki hain darbe girişimiyle ilgili konuşan Putin, Rusya’nın ilkesel tavrının anayasaya aykırı her türlü girişimin karşısında olduğunu belirterek, “Sizin yönetiminizde Türk halkının bu sorunun üstesinden geleceğini umut ediyorum” ifadesini kullandı. Erdoğan ve Putin en son 15 Kasım 2015’te Antalya’daki G20 zirvesinde bir araya gelmişti.

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin, Konstantinovski Sarayı’nda bir araya geldi

 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le yapacağı yüz yüze görüşme için özel uçak “TUR” ile 13.15’te Rusya’nın St. Petersburg kentine vardı.

 

Erdoğan’la Putin St. Petersburg Konstantinovski Sarayı’nda bir araya geldi.

Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Türkiye’deki iç politikada yaşanan zor duruma rağmen, Rusya’ya gelmesinin her iki tarafın da ilişkilerde normalleşme istediğinin bir göstergesi olduğunu söyledi.

 

1024292752

 

Putin: “Bu görüşme her iki ülke halkının hayrına olacaktır. Her türlü darbe kalkışmalarına karşıyız. Sizin yönetiminizde Türk halkının bu sorunun üstesinden geleceğini umut ediyorum. Ticari-ekonomik ilişkilerimizi, terörle mücadeleyi ele alacağız. Bütün bunları yeniden hayata geçireceğimiz için çok seviniyorum.”

Erdoğan: “Nahoş olaydan sonra süratle bir araya geldik. İnanıyorum ki şimdi attığımız ve atacağımız bu adımlarla çok daha farklı bir sürecin içerisine gireceğiz. 15 Temmuz darbe girişiminin ertesinde sizlerin lider noktasında bizi arayışı hem tüm heyetimizi hem de halkımızı mutlu etmiştir. Bu ziyaretle beraber, sırası bizde olan üst düzey istişare konsey toplantılarına da başlayacağımız için çok mutluyuz. Aramızda masada olan birçok ikili ilişkilerimiz var, bölgenin siyasi olarak bizlerden beklentileri var. İnanıyorum ki dayanışmamız bölgedeki sorunların çözümüne de yardımcı olacaktır.”

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, St. Petersburg Pulkovo Havalimanı’nda, Rusya Dışişleri Bakanlığı St. Petersburg Temsilcisi Vladimir Zapivalov, St. Petersburg Valiliği Dış İlişkiler Başkanı Yevgeni Grigoryev, Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Ümit Yardım, St. Petersburg Başkonsolosu Kazım Çavuşoğlu ile büyükelçilik ve başkonsolosluk personeli karşıladı.

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Esenboğa Havalimanı’ndan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar ve Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek uğurladı.

 

 

ERDOĞAN’IN HEYETİNDE MİT MÜSTEŞARI HAKAN FİDAN DA VAR

 

Erdoğan ile Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, MİT Müsteşarı Hakan Fidan da Rusya’ya gitti.

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Petersburg ziyareti kapsamında, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi. Erdoğan ve Putin, baş başa görüşmenin ardından heyetler arası çalışma yemeğine katılacak.

 

 

ERDOĞAN VE PUTİN’DEN ORTAK BASIN TOPLANTISI

 

 

İki liderin, yemeğin ardından ortak basın toplantısı düzenlemesi planlanıyor. Erdoğan ve Putin, ayrıca Türk ve Rus işadamlarına da hitap edecek.

1278737_b67f8aa37a3ee329c2fe6ea383082852

 

RUSYA YOLCULUĞU BÖYLE BAŞLADI

 

 

Cumhurbaşkanı resmi fotoğrafçısı Yasin Bülbül, Instragram hesabından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya’ya giden uçağına binerken görüntüledi.

 

 

 

 

 

 

UÇAK KRİZİ: Erdoğan, Rus uçağının düşürülmesinde FETÖ yapılanmasının rolü olabileceği konusunda Putin’e bilgi verecek.

 

 

HALEP KORİDORU: Erdoğan, Halep’te Rusya öncülüğünde açılan insani koridorların işlemesi için ateşkes şartını gündeme getirecek.

 

 

 

 

ASKERİ İŞBİRLİĞİ: Görüşmede, iki ülke istihbarat teşkilatları ve orduları arasında mevcut mekanizmaların yeniden hayata geçirilmesi kararı verilecek. Yeni bir uçak krizi yaşanmaması için ve arazide çatışmaların durdurulması için ortak istihbaratın da devreye girmesi bekleniyor. İki ülke orduları arasında bilgi değişim kanalı kurulması, Parlamentolar arası diyaloğun yeniden başlaması da gündeme getirilecek.

 

UÇUŞ PROTOKOLÜ: İki ülke uçaklarının uçuşu ile ilgili bir protokol hazırlanması da gündemde.

 

Erdoğan ve Putin randevusundan flaş karar çıktı

 

Rusya lideri Putin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, 268 gün sonra St. Petersburg’da bir araya geldi. Yeni bir sayfa açan buluşmada, ilişkilerin Kasım 2015 öncesine döndürülmesi ve daha da ileri götürülmesi için mutabakata varıldı.

 

1 saat 45 dakika süren baş başa görüşmeden sonra heyetler arası randevuya geçildi. İkili görüşme ile ilgili yaşanan son dakika gelişmelerini haberimizden takip edebilirsiniz.

 

 

 

 

24 Kasım 2015’te Hatay semalarında Türk hava sahasını ihlal eden savaş uçağının düşürülmesiyle kopan Türkiye ve Rusya ilişkileri, bugün yeniden inşa ediliyor. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra ilk yurt dışı ziyaretini Rusya’ya gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, St. Petersburg’da saat 14.07’de Rusya lideri Vladimir Putin’le buluştu. Liderler, 15 Kasım 2015’ten bu yana ilk kez tokalaştı ve objektifler önünde poz verdi.

 

 

 

 

 

Son olarak Kasım 2015’te yüz yüze görüşen Putin ve Erdoğan’nın tarihi Konstantin Sarayı’ndaki baş başa randevusu, 1 saat 45 dakika sürdü ve salona basın alınmadı.

 

Görüşmede, ilişkilerin Kasım 2015 öncesine döndürülmesi ve daha da ileri götürülmesi için tarafların mutabakata vardığı bildiriliyor. Reuters haber ajansı, Cumhurbaşkanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberinde, baş başa görüşmede havanın çok pozitif olduğunu aktardı. NTV de, görüşmelerin çok olumlu seyrettiğini Türk kaynaklarına dayanarak verdi.

 

Baş başa Görüşmede, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kremlin Dış Politika Danışmanı Yuri Uşakov da hazır bulundu.

 

İki lider, son olarak 15 Kasım 2015’te Antalya’da yüz yüze görüşmüştü.

 

HEYETLER ARASINDA DİKKAT ÇEKEN TABAKLAR

fft16_mf7471669

Ardından, heyetler arası görüşmeye geçildi. Heyetler arası çalışma yemeğinde konukların önüne iki liderin tokalaşma karelerinin olduğu tabaklar konuldu. Liderler, görüşmeye tüm kurmaylarıyla birlikte katıldı.

 

Liderler, heyetlerarası çalışma yemeğinin ardından ortak basın toplantısı düzenleyecek.

 

Putin ve Erdoğan, daha sonra Rus ve Türk işadamları ile biraraya gelecek. Türk heyeti içerisinde işadamları da var. 10 kadar Türk işadamı ile gideceği bilgisini dün paylaşan Erdoğan, 10 Rus girişimci işadamının da orada olacağını aktarmıştı.

 

LİDERLERİN İLK SÖZLERİ

 

Baş başa görüşmeden önce kısa bir açıklama yapan Putin, şöyle konuştu:

 

“Bugün Türkiye içindeki çok karmaşık duruma karşın gerçekleştirdiğiniz ziyaret, aramızdaki diyaloğu her şeye rağmen yeniden başlatmak istediğimizi, Türkiye ve Rusya halklarının çıkarları için ilişkilerimizi yeniden canlandırmak istediğimizi gösteriyor

 

Önceki yıllarda ülkelerimizin ilişkileri benzeri görülmemiş olan bir seviyeye yükselmişti. Fakat sonucunda bir askerimizin öldüğü malum trajedinin ardından ilişkilerimiz çok düşük bir seviyeye geriledi. Bugün hem dar formatta hem de geniş formatta ticari ve ekonomik ilişkilerimizi ve terörle mücadele alanında işbirliğini görüşme imkanımız olacak.

 

 

 

Darbe girişiminin ardından sizi arayan ve ülkeniz içinde oluşan politik krizin aşılması için desteğini ifade eden ilk kişilerden biri oldum. İlkesel olarak anayasaya aykırı olan her girişime karşı olduğumuzu bir kez daha belirtmek isterim. Umarım sizin liderliğinizde Türk halkı bu sorunun üstesinden gelir ve ülke içinde düzen ve hukuk yeniden sağlanır.”

 

Rus lider, “Bu fırsat için teşekkür ediyorum, hoşgeldiniz” cümlesiyle sözlerini bitirdi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, “Bu hassas dönemdeki davet için teşekkür ediyorum. Nahoş olaydan sonra süratle bir araya geldik” cümleleriyle sözlerine başladı.

 

Erdoğan, şöyle devam etti:

 

“İnanıyorum ki atacağımız adımlarla çok daha farklı bir sürecin içine gireceğiz. 15  Temmuz darbe girişiminin ertesinde sizlerin lider noktasında bizi arayışı hem tüm heyetimizi hem de halkımızı mutlu etmiştir. Pazar günü de İstanbul’da yapılan mitingle halkımızın darbecilere karşı durması çok anlamlıydı. Bu ziyaretle beraber, sırası bizde olan üst düzey istişare konsey toplantılarına da başlayacağımız için çok  mutluyuz. Aramızda masada olan birçok ikili ilişkilerimiz var, bölgenin siyasi  olarak bizlerden beklentileri var. İnanıyorum ki dayanışmamız bölgedeki  sorunların çözümüne de yardımcı olacaktır.”

 

Erdoğan’la birlikte Rusya’ya gelenler arasında Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Turizm Bakanı Nabi Avcı, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Tarım Bakanı Faruk Çelik, Enerji Bakanı Berat Albayrak da var. Heyette en çok dikkat çeken isim ise, MİT Müsteşarı Hakan Fidan.

 

 

Masadaki hacimli dosyalar

 

Peki masada hangi başlıklar var? Vizelerin kaldırılması, charter seferlerinin yeniden başlaması, Türkiye’den gelen tarım ürünleri ve yaş meyve sebzeye ilişkin kısıtlamaların kaldırılması, Türk iş adamlarına getirilen sınırlamaların kaldırılması ile enerji ve ulaştırma konuları, liderler tarafından çözülecek. Türk Akımı başta olmak üzere enerji konuları da masaya yatırılacak.

 

Bir başka önemli başlık ise, Suriye. İç savaşın beşinci yılını doldurduğu ülkede en güçlü aktör konumundaki Rusya’nın Türkiye ile varacağı bir anlaşma, bölgedeki dengeleri değiştirebilir. Ortadoğu’daki sorunlar ve Yukarı Karabağ da görüşmede gündeme gelecek.

 

Erdoğan: 100 milyar dolarlık hedefimiz vardı

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rus devlet televizyonuna dün verdiği röportajda şunları söylemişti: “Talihsiz bir uçak düşürme olayından sonra sekiz aylık bir süre geçti. Bizim Türkiye-Rusya ilişkilerinde ekonomik alanda 100 milyar dolarlık bir hedefimiz vardı, bazı dev projelerimiz aksamaya uğradı, Akkuyu Projesi gibi. Şimdi bunları yeniden ele alma fırsatımız olacağı gibi inanıyorum ki Türkiye-Rusya ilişkilerinde yeni bir sayfa açılacak.”


Yazan - 9 Ağustos 2016. Kategori MANŞET, ETKİNLİKLER, DÜNYA, SİYASET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x