Dünya Bankası başkanından Türkiye’ye övgü


 Türk liderler ile gerçekleştirdiği üç gün süren temaslarını tamamlayan Dünya Bankası Grubu Başkanı Zoellick bugün Türkiye ekonomisinin etkileyici bir ilerleme kaydettiğini söyledi.

İSTANBUL  – Türk liderler ile gerçekleştirdiği üç gün süren temaslarını tamamlayan Dünya Bankası Grubu Başkanı Robert B. Zoellick bugün Türkiye ekonomisinin etkileyici bir ilerleme kaydettiğini ve ülkenin kalkınma başarılarını bölgede ve dünyada paylaşma konusunda daha fazla ve daha olumlu bir rol oynayabilecek bir konuma geldiğini belirtti.

Zoellick ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan, Hükümet yetkilileri, özel sektör ve sivil toplum temsilcileri ile bir araya geldi. Zoellick’in ziyareti sırasında ağırlıklı olarak Türkiye’nin ekonomi ve kalkınma politikası gündemi, güçlü ve istikrarlı bir demokrasi ve büyüyen bir ekonomi olarak deneyimlerini paylaşma konusundaki bölgesel ve küresel rolü ve Dünya Bankası Grubu ile ortaklığı ele alındı.

Zoellick ziyareti ile ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu:

“Türkiye’nin son on yıldaki kalkınması büyük bir başarıdır. Yaklaşık iki yıl önce gerçekleştirdiğim ülke ziyaretinden bu yana Türkiye deki hızlı ekonomik büyüme, yeni yatırımlar, yaratılan istihdam, insanların yaşamlarındaki iyileşmeleri gözlemlemek beni çok etkiledi. Türkiye artık deneyimlerini ve başarılarını bölgedeki ve dünyadaki başka ülkeler ile paylaşabilecek bir konuma gelmiştir.”

Orta Vadeli Programın önemini vurguladı

Zoellick Ankara’daki temasları kapsamında Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile bir araya geldi. Türkiye’nin güçlü ekonomik politikalarını ve performansını memnuniyetle karşıladığını belirtti ve sağlam büyümenin istikrar ve risk yönetimi ile dengelenmesi bakımından Hükümet’in önümüzdeki Orta Vadeli Programı’nın önemini vurguladı.

Zoellick Türkiye’nin daha fazla ve daha iyi iş yaratmak, eğitimi daha da güçlendirmek ve enerji güvenliğini ve verimliliğini sürdürmek ve iyileştirmek gibi en kritik yasal zorluklardan bazıları ile ilgili çabalarını desteklediğini ifade etti.

Zoellick Dünya Bankası Grubu’nun, Türkiye’nin yakında yayınlanacak olan Ulusal İstihdam Stratejisine, çığır açan yeni Ticaret Kanunu’nun uygulamasına, ve erken çocukluk gelişimine, kaliteli eğitime, Türkiye’deki işgücüne yönelik beceri eğitimine ve enerji güvenliği ve verimliliğine yapılan yatırımların arttırılmasına sağladığı destekleri vurguladı.

“Sivil toplum kamu politikalarına bilgi girdisi sağlamada önemli bir role sahip”

Zoellick İstanbul’daki çalışmaları kapsamında ise Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) Başkanı Gülden Türktan ile birlikte Türkiye’nin özel sektöre yönelik ilk Cinsiyet Eşitliği Sertifika Programını başlattı. Zoellick sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve akademisyenler ile görüş alışverişinde bulundu ve sivil toplumun aktif katılımından memnuniyet duyduğunu belirtti.

Zoellick, “Sivil toplum kamu politikaları için bilgi girdisinin sağlanmasında ve şekillendirilmesinde çok önemli bir role sahiptir” dedi.

Özel sektör temsilcileriyle görüş alışverişinde bulundu

Zoellick Türk özel sektörünün önde gelen temsilcileri ile iş dünyasındaki gelişmeler ve ekonomik gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulundu. Türk şirketlerinin bölgedeki aktif çalışmalarından memnuniyetini ifade eden Zoellick şu açıklamaları yaptı:

“Türkiye’nin canlı ve dinamik özel sektörü, bölgesel ticarette, yatırımlarda ve finansmanda kritik bir rol oynuyor ve deneyimlerin ve bilgi birikiminin paylaşılmasında ve daha rekabetçi bir iş ortamının geliştirilmesinde küresel olarak lider bir rol oynayabileceğine inanıyorum.”

İSMEP projesi kapsamında İstanbul’daki başarılar beni etkiledi”

Zoellick İstanbul’da aynı zamanda İstanbul Deprem Riskini Azaltma Projesine (İSMEP) bir saha ziyareti gerçekleştirdi ve İstanbul İl Özel İdaresinin çalışmalarına bizzat şahit oldu. Zoellick şöyle konuştu:

“İSMEP projesi kapsamında İstanbul’da kaydedilen başarılar beni etkiledi. Aralarında okulların ve hastanelerin de bulunduğu 660’tan fazla kamu binası depreme karşı güçlendirilmiş ve böylelikle her gün bu binalarda okula giden 750 bin öğrencinin ve hastanelerin hizmet verdiği 1 milyon ailenin güvenliği sağlanmış. Yapılacak daha çok iş olmasına rağmen, İstanbul büyük bir şehrin dikkatli bir planlama ve yatırım yoluyla can kayıplarını nasıl önleyebileceğinin dünya sınıfında bir örneğini oluşturmaktadır.”

Cumhurbaşkanı ve başbakan ile görüştü

Dünya Bankası Grubu Başkanı İstanbul ziyaretini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile yaptığı birer görüşme ile sonlandırdı. Liderler güçlü ve istikrarlı bir Türkiye vizyonunu paylaştılar. Başkan Zoellick Türkiye ve Dünya Bankası Grubu arasındaki güçlü ortaklığı vurguladı ve şöyle konuştu:

“Ankara’da ve İstanbul’da sergiledikleri sıcak konukseverlik ve gerçekleştirdiğimiz mükemmel görüşmeler için Türk yetkililere, Başbakan Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e şahsen teşekkür etmek istiyorum. 2012-15 dönemini kapsayan yeni ortaklık Stratejimizde, Türkiye’nin başarısının altında yatan sağlıklı politikaları ve reformları desteklemeye devam edeceğiz. Aynı zamanda, deneyimlerini ve başarılarını bölgedeki ve dünyadaki diğer ülkeler ile paylaşması sürecinde Türkiye ile güçlü bir şekilde ortaklık etmeyi dört gözle bekliyoruz.”

Beraberindeki heyet

Zoellick’e ziyareti sırasında Avrupa ve Orta Asya bölgesinden sorumlu Başkan Yardımcısı Philippe Le Houérou ve Türkiye’den sorumlu Dünya Bankası İcra Direktörü Konstantin Huber eşlik etti.Başkan Zoellick Gelibolu’daki tarihi mekanlara bir ziyaret gerçekleştirdikten sonra Türkiye’den ayrılacak.

 


Yazan - 22 Temmuz 2011. Kategori EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x