Erdoğan’dan İstanbullulara Büyük Müjde


Başbakan Tayyip Erdoğan, salı gününden itibaren İstanbul’da köprülerin trafik dolayısıyla ücretsiz olacağını açıkladı. Başbakan, Suriye’ye yönelik açıklamasında “Suriye için söz bitmiştir. Bunlar bitmekte olan rejimin ayak sesleridir” dedi.

 

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “İstanbul’a bir müjde vereyim. Salı günü itibariyle köprülerden geçişi ücretsiz yapıyoruz. Çalışmalar bitene kadar köprüler ücretsiz olacak.” dedi.

 

 

Erdoğan, İsmet Paşa Stadyumu’nda gerçekleştirilen 4. AK Parti Kocaeli İl Kongresi’ne katıldı. Başbakan Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, sözlerine “Kongrenin Kocaeli’ne, tüm ilçelerine, mahallelerimize, köylerimize, burada yaşayan tüm kardeşlerime hayırlı olmasını Allah’tan temenni ediyorum.” şeklinde başladı. Türkiye’nin 7 bölgesinde birinci parti olduklarını belirten Erdoğan, şöyle devam etti: “Bu ne demektir, Türkiye’de halkın bütününü kucaklayan tek parti var, AK Parti. Diğerleri bunu başaramıyor. Biz bölgesel, etnik, dinsel, milliyetçilik yapmıyoruz. 75 milyonun partisi olarak ortadayız. Onun için Afyonkarahisar’dan yola çıktığımızda tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet dedik ve yola böyle koyulduk. Ama diğerleri bunu diyemiyor. Diğerleri 75 milyonun partisi olamıyor. Kimisi kumsalların, kimisi bir etnik grubun partisi oluyor. Bir başkası bir başkasının etnik grubun partisi oluyor. Bunların ruhunda ayrımcılık var. AK Parti’de tam aksine kucaklama var. Bu kutlu yolculukta hep birlikte el ele verdik, yekvücut olduk buralara geldik.”

 

 

Başbakan Erdoğan, Suriye’den acı haber aldıklarını ifade ederek, “Zalim Esed rejiminin katilleri Hama’da ağır silahlarla saldırdılar. Çoğu kadın olmak üzere 270 civarında masum insan, insanlık dışı saldırıda hayatını kaybetti. Suriyeli, Hamalı kardeşlerimizin boğazları kesilerek, idam edilerek, camide toplu halde infaz edilerek katledildiklerini duyuyoruz. Suriye için söz bitmiştir. Bu alçakça katliam, bitmekte olan rejimin ayak seslerinden başka bir şey değil. Biz bu sahnenin benzerini Irak’ta, Libya’da, Mısır’da gördük. Kendi ikbali için halkına silah çevirenler, helikopterlerden bomba yağdıranlar, sadece ve sadece kendi sonlarını hazırlarlar. Bütün diktatörler korkaktır. Bütün diktatörler zalimdir. Bütün diktatörler ülkelerinin düşmanlarından değil kendi halklarından çekinirler. Er ya da geç silahlı zalimler gidecek. Suriye halkı bunlardan hesabı soracak.” diye konuştu.

DİĞER HABERLER
Bakan Eker Genç Ziraat Mühendislerini İlk Gününde Yalnız Bırakmadı

 

 

Erdoğan, 1982’de de Suriye’nin Hama kentinde, insanlığa kara leke olarak geçecek bir katliam yürütüldüğünü hatırlatarak, şunları söyledi: “1982’de Hama’da 40 binden fazla Suriyeli toplu olarak öldürüldü. Baba Esed yaptı bunu, şimdi de yavru Esed aynı yolda yürüyor. O gün dünyanın sesi çıkmadı. Suriye’nin yanı başında Lübnan’da Filistinliler katledilirken, İsrailliler Filistinleri soykırıma uğratırken, aynı zamanda Suriye’de baba Esed tarafından Suriye halkının bir bölümü sistemli soykırıma tabi tutuldu. O gün 1982 yılında Türkiye sesini çıkarmadı. Türkiye o gün gereken tepkiyi göstermedi. İçine kapanan Türkiye en insani tepkiyi veremedi. Türkiye on yıllar boyunca Kerkük ve Kuzey Irak’ta kendi soydaşlarına karşı uygulanan soykırımlara karşı gerekli tepkiyi göstermedi. Bugün öyle Türkiye yok, bölgesine, komşusuna, kardeşlerinin acısına sırtını dönen sağır dilsiz Türkiye yok.”

 

 

Erdoğan, dünya kamuoyunun küresel vicdanının dikkatini Suriye’ye yöneltmeye devam edeceklerini kaydederek, “Bize çıkıyor Suriye ile ne kadar bu kadar ilgileniyor, sesini yükseltiyorsunuz diyorlar. Çünkü biz Devleti Aliyeyi Osmaniyenin bakiyesiyiz. Onun üzerine kurulmuş bir ülkeyiz. Biz Selçuklunun torunlarıyız. Biz Osmanlının torunlarıyız, biz tarih boyunca hak için, adalet barış için, huzur ve kardeşlik için mücadele vermiş bir ecdadın torunlarıyız.” şeklinde konuştu.

 

 

Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Suriye tutumunu da eleştirdi. Erdoğan, “Tek sığındıkları şey yurtta sulh cihanda sulh idi. Bir tarafta insanlar öldürürken orada, cihanda sulh denilmez. Sulhun gereği atılır. Yunanlılar, Rumlar, Kıbrıs’ta bizim soydaşlarımıza saldırdıkları zaman yurtta sulh, cihanda sulh mi diyecektik. Niye yıllarca Ecevit ile iftihar ettiniz, onun siyasi rantını elde etmeye çalıştınız. İstiklal, Çanakkale mücadelesini niye verdik. Nerede barış istenir, arzu edilir, orayı iyi tespit edeceğiz.” dedi.

DİĞER HABERLER
Türksat 4A'ya kanal geçişleri bu gece yapılacak

 

 

        BAŞBAKAN İSTANBULLULARA MÜJDE VERDİ

 

 

Erdoğan, İstanbul’daki trafik sıkıntısına da değinerek, şunları dile getirdi: “Sıkıntı var, doğru, ama bilesiniz, dünyanın her yerinde buna benzer şeyler oluyor. Meşakkat insan işi. Taktik hatalar da olabilir. İnşallah üç ay buna katlanacak, üç ay sonra huzura… Üçüncü köprüyü bitireceğiz. Marmaray açılıyor. 2014’te tüp geçidi yapıyoruz. Bütün bunları iktidar yapıyor. Ama ne yaygara ne yaygara. Burada İstanbul’a bir müjde vereyim. Salı günü itibariyle köprülerden geçişi ücretsiz yapıyoruz. En azından ücret ödemeden bekleme olmasın dedik. Ücretsiz yapmaya karar verdik. Bu çalışmalar bitene kadar ücretsiz olarak köprüler devam edecek. Bunu yöntem olarak bakanımızla konuştuk, adımı attık. Hayırlı olsun. Elimizden gelen ne varsa yapmaya gayret ediyoruz. Biz halkımız için varız. Biz ülkemiz için varız. Akla ne gelirse bunu yapacağız. Her geçen gün daha iyi olacağız. Bunlara rağmen yapacağız. Terör örgütüne rağmen olacağız.”

 

 

Diyarbakır’daki yasaklı mitinge de değinen Erdoğan, “Tutturmuşlar miting yapacağız. Ne mitingi yapacağız. Şöyle şöyle miting. Bir inceleme, altında başka şeyler çıkıyor. Bugün o mitingi yapacağız diyenler Diyarbakır’da bütün zihniyetlerini ortaya koyuyor.” ifadelerini kullandı.

 

 

        BAKAN ERGÜN: HER KONGREDE AYRI BİR HEYECAN YAŞIYORUZ

 

 

Kongreye katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün de kongrenin hayırlar getirmesini temenni etti. “Bugün hiçbir siyasi partinin atamadığı adımları atan, cesaret edemediği işleri yapan partinin mensubu olmaktan hepimizin gurur duyduğu bir gün.” diyen Ergün, şunları kaydetti: “Sadece kongrenin stadyumlarda yapılıyor olması bile, böylesine coşkuyla dolduruyor olması Türk siyasetine çok önemli bir yeniliktir. Bu yeniliği gerçekleştiren AK Partili kardeşlerimi tebrik ediyorum. Dördüncü olağan kongreyi yapıyoruz, sonra büyük kongreyi gerçekleştireceğiz. Her kongrede büyük coşku yaşıyoruz, kadrolar yenileniyor.” Ergün, AK Parti’nin geçen on yıl boyunca yaptığı gibi gelecek on yıl da büyük işler gerçekleştireceğini dile getirdi.

DİĞER HABERLER
İDO seferlerinde 29 Ekim değişikliği

 

 

Kongreye, Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Ulaştırma Denicilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Başbakan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, AK Parti milletvekillerinin yanı sıra partililer katıldı. Başbakan Erdoğan, kongrenin ardından 133 yatırımın toplu açılışını da yaptı.

 

 

Bedava geçişin maliyeti 41 milyon TL

 

Başbakan’ın köprü geçişlerinin ücretsiz olacağını açıklamasının ardından yapılan hesaplamaya göre iki köprünün iki aylık gelir kaybı 41 milyon TL’yi bulacak.

 

Uğur Yılmaz

 

İSTANBUL – Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ndeki çalışmalar bitene kadar İstanbul boğazındaki köprülerinden geçişin ücretsiz olmasının devlet bütçesine zararı yaklaşık 41 milyon TL olacak, para vatandaşın cebinde kalacak.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın köprü geçişlerinin Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ndeki çalışma bitene kadar ücretsiz olacağını açıklamasının ardından yapılan hesaplamaya göre iki köprünün iki aylık gelir kaybı 41 milyon TL’yi bulacak.   Ortalama gelir 20,5 milyon TL

 

Türkiye’de, bu yılın ilk 6 ayında köprü ve otoyollardan 177 milyon 111 bin 167 araç geçti, bu araçlardan toplam 409 milyon 113 bin 365 lira gelir elde edildi. Karayolları Genel Müdürlüğü verilerinden yaptığı derlemeye göre, ilk 6 ayında köprü ve otoyollardan geçen araç sayısı 177 milyon 111 bin 167 olurken, bu araçlardan elde edilen gelir 409 milyon lirayı geçti. Bu gelirlerin 123 milyon 127 bin 193 lirası Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinden elde edilirken, 285 milyon 986 bin 172 lirası ise otoyollardan sağlandı.

 

Karayolları rakamlarına göre köprülerden aylık ortalama olarak 20,5 milyon Tl gelir elde ediliyor. 3 aylık köprü çalışmasının 18 haziranda başladığı göz önünde bulundurulduğunda, kalan iki ayda yaklaşık 41 milyon TL vatandaşın cebinde kalacak.

 

 


14 Temmuz 2012. 18:57
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x