Et ve Süt Kurumu’nun Kamuoyu Açıklaması


246957_226938914000148_100000521246985_908809_7343725_nKırmızı et sektöründe yaşanan dönemselliğin sonucu; döküm mevsiminin bitmesi, hayvanların mera ve yaylalara çıkması gibi faktörlerin etkisi ile hayvan arzının daha kontrollü seyretmesine karşılık, gerek Ramazan ayı, gerekse turizm mevsimi gibi talebi artıran eğilimlerin yaşandığı bugünlerde, karkas et fiyatlarındaki hareketlenme de dikkate alınarak yeterli hayvanın kesime gelmediği ve besilik hayvan sayısında sıkıntı yaşandığı, dolayısı ile ithalatın açılması gerektiği yönünde spekülasyonlar yapılmaktadır.

Öncelikle belirtmek gerekir ki; kırmızı et sektöründe bugünlerde yaşanan arz ve talep seyri geçmiş yıllarla kıyaslandığında talebin iç üretimle karşılanması açısından daha olumlu bir sürecin yaşandığı görülmektedir. 2013 yılında ülkemiz, kırmızı et ithalatı yapmamıştır.

Zira ülke içinde yeterli miktarda hayvan varlığı olduğu gibi kesime gelen hayvan sayısında da geçen yıllara nazaran azalış değil artış söz konusudur. (Bakanlığımız tarafından İller bazında günlük kesimler, karkas et fiyatları, geçen yıllar ile mukayeseler günlük olarak takip edilmektedir.) Nitekim 13.08.2013 tarihi itibariyle açıklanan TÜİK rakamlarına göre kırmızı et üretimi:
2013 Yılı;
I. Çeyrekte 208 Bin Ton ile 2012 yılı aynı döneme göre % 21,7 (B.Baş % 20,3, K.Baş % 31,3),
II. Çeyrekte 212 Bin Ton ile 2012 yılı aynı döneme göre % 16,3 (B.Baş % 17,1, K.Baş % 10,8),
İlk 6 aylık üretim 421 Bin Ton ile geçen yıla göre % 18,9 (B.Baş % 18,6, K.Baş % 20,7) artış göstermiştir.

Kurumumuz; ihtiyacına karşılık olarak günlük 350 adet civarında büyükbaşın kesiminde sıkıntı yaşamadığı gibi ramazan ayı dolayısı ile %100 artan satışların et tedarikinde de bugüne kadar bir sorunla karşılaşmamıştır. İlave talep olması halinde de bunun piyasadan tedarik edilebileceği görülmektedir.
Karkas et fiyatlarındaki hareketlenmeye gelince; uzun yılların et piyasası analizinde görülmektedir ki; söz konusu fiyat hareketlenmesi arz ve talepteki dönemsellik farkından kaynaklanmaktadır. Yani bugünlerde piyasaya hayvan arzı daha kontrollü iken talepteki hareketlenme fiyatlarda da kısmi hareketlenme oluşturmaktadır. Bu durum iktisaden ülkemizde besi materyali olmadığı anlamına gelmemektedir.

Kırmızı et piyasasında fiyat istikrarı birinci önceliği olan kurumumuz açısından, karkas et fiyatının belirli bir eşikte seyri önem taşımaktadır. Yani; bir taraftan besiciliğin sürdürülebilmesi, maliyetler göz önüne alınarak belirli bir refah payı eşiğinde fiyatların seyri arzu edilirken, diğer taraftan et ürünlerinin tüketicimize makul fiyatlarla ulaşabileceği üst eşiğin korunması gerekmektedir.

Bu kapsamda Kurumumuzun 15 TL/kg fiyatına karşılık aylarca 13-14 TL/kg seviyelerinde seyreden karkas et fiyatları son birkaç ay içinde kısmi hareketlenmiş olup halen 17 il için günlük karkas et fiyat ortalaması 15. 75 TL/kg seviyelerindedir. (ilave 1 TL/kg besi desteği söz konusudur) Bu fiyat seviyeleri de gerek besicilerimizin üretimi sürdürebilmesi gerekse tüketicilere et ürünlerinin perakendede yansıması açısından makul seviyeler olarak değerlendirilmektedir.

Besicilerimizin maliyetleri yanında finansman ihtiyaçları da göz önüne alınarak Kurumumuz tarafından 15 Ekim 2013 tarihine kadar;
*Karkas et satın alma fiyatına erken kesim primi ve nakliye farkı uygulaması başlatılarak sözleşmeli besicilerimizin eline asgari 15.60TL/kg civarı net fiyatın geçmesi sağlanacak,
*Satın alma bedellerinin %50’si peşin ödenerek besicilerimizin nakit ihtiyaçları karşılanacaktır.
Karkas et piyasası fiyat dengesine yönelik olarak ihtiyaç duyulması halinde;
Piyasaya taze karkas et, donmuş karkas et ve şarküteri ürünleri verilebilecektir.

Ülkemizin zengin bir üretim potansiyeli bulunduğu, hayvan sayısındaki artışa bağlı olarak ülke potansiyelinin geliştirilerek yerli üreticimizin korunmaya çalışıldığı bir dönemde, hayvancılık değer zincirinin bir parçası olan bütün paydaşların sağduyu ile hareket etmesi gerekmektedir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


Yazan - 16 Ağustos 2013. Kategori MANŞET, GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x