’Faiz lobisi çalkantıdan yararlanır’

9 Haziran 2013. 10:37

resim-184540E3

 

Gezi parkındaki olayları faiz lobisinin organize edemeyeceğini belirten Prof. Dr. Alkin, ’Bu aktörler çalkantılardan yararlanırlar’ dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasıyla yeniden gündeme gelen ’faiz lobisi’ ile ilgili tartışmalar sürüyor.

İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Kerem Alkin, faiz lobisinin dünyanın her yerinde olduğunu söyledi.

’Lobiyi onaylamıyorum ama bunlar maalesef işin doğasında var’ diyen Alkin, her ülkede sarsıntılar gündeme geldiğinde finans sektöründeki belirli aktörlerin bu oynaklıktan para kazanmaya kendilerini kitlediklerini vurguladı.

’MÜDAHİL OLMAZLAR’

Gezi parkındaki olayları, faiz lobisinin organize edemeyeceğini, dünyanın hiç bir yerinde bankacılık sisteminin para ve sermaye piyasasında faaliyet gösteren yatırımcılarının bu tür olayları organize edebilecek ölçüde güce sahip olmadığını ifade eden Alkin, ’’Böyle şeyler olmaz. Ancak bu aktörler, kendilerinin doğrudan müdahil olmadığı, toplumsal, sosyal, siyasi ve ekonomik çalkantılardan yararlanırlar’ diye konuştu.

’İŞİ UZATMAMAK GEREKİYOR’

Toplumsal olayların yaşandığı ülkedeki karar vericilerin, yöneticilerin, karşılıklı mutabakata vararak bu tür çalkantıları olabilecek en hızlı şekilde çözmeye çalışması gerektiğini dile getiren Alkin, ’İşi uzatmayarak faiz lobisi olarak tanımlanan kesimin ekmeğine yağ sürecek bir noktaya getirmemeyi başarmak gerekiyor’ dedi.

’SOSYOLOJİK AÇIDAN BAKILMALI’

Diğer Haberler:
Ülkelerin Gıda Harcamalarının Sosyo-Ekonomik Yansımaları

Trakya Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu da, Gezi Parkı’nda olan olayları sadece faiz lobisine bağlamanın sığ bir bakış açısı olacağını belirterek, olaya sosyolojik açıdan bakılması gerektiğini belirtti.


0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x