Fındıkta rekolte düşüşü sanayiciyi düşündürüyor


Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Başkanı Necdet Gürsoy, Türkiye’deki düşük fındık rekoltesinin sanayiciyi düşündürdüğünü açıkladı.

Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Başkanı Necdet Gürsoy, ”Türkiye’de bol rekolte olmuş olsaydı sanayicinin, ‘fındığı nasıl alacağım’ diye bir endişesi olmayacaktı. Oysa bu sene fiyatın günden güne artış içinde olması sanayicileri de düşündürecektir” dedi.

Gürsoy yaptığı açıklamada, rekoltesi az olan fındığın 6 lira ile başlayan piyasasının şu anda 6.35 liraya kadar çıktığını vurguladı.

Alıcının çok, fındık arzının az olduğuna işaret eden Gürsoy, bunun fındık fiyatlarını yükselteceğini, fındığın fiyatını direk üreticinin belirleyeceğini ifade etti.

”AZ REKOLTE, YÜKSEK FİYAT SANAYİCİYİ FARKLI HESAPLAR İÇİNE SOKACAK”

Fındıkta az rekolte olmasının sanayiciyi de düşündüreceğini ve farklı hesaplar içine sokacağını söyleyen Gürsoy, ”Ham maddesi fındık olan bir çok ürün vardır. Mutfak yağı ve çikolata gibi. Rekoltenin az olduğu bu yıl sanayici esnafı bu konuda ciddi bir sıkıntı yaşamaz ama en azından bu tür sanayilerin istediği şekilde mal alma şansları belki de ortadan kalkar.

Çünkü Türkiye’de bol rekolte olmuş olsaydı sanayicinin, ‘fındığı nasıl alacağım’ diye bir endişesi olmayacaktı. Oysa bu sene fiyatın günden güne artış içinde olması sanayicileri de düşündürecektir. En azından onlar da rekoltenin çok az olduğuna kanaat getirdiklerinden ilerleyen aylardaki durumlarını göz önüne alarak başka hesaplar yapacaklardır”  diye konuştu.

DİĞER HABERLER
Kemalpaşa’da Tarım 2’nci Kez Masaya Yatırıldı

Düşük rekolte ve yüksek fiyat karşısında sanayicilerin daha önceki yıllarda olduğu gibi başka ülkelerden ucuz fındık almayı tercih edeceğini öne süren Gürsoy, sanayicinin Azerbaycan ve Gürcistan fındığını Türk fındığına göre ucuz olduğu için bazı yıllarda tercih ettiğini ancak Türk fındığının kalitesini hiç bir yerde bulamadıkları için vazgeçemediklerini kaydetti.

Gürsoy, ihracatta ise Türkiye’nin geçen yıl ki rakamlara ulaşamayacağını da savunarak, ”Yeni dönem ihracatı başladı. Ama biliyoruz ki geçen yıl ihracatta ciddi bir rekor kırılmıştı. Bu yıl fiyatların yüksek olması ve rekoltenin düşük olması otomatikman bu rakamların yakalanamayacağını bize gösteriyor” diye konuştu.

”FINDIĞIN KALİTELİ OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ”

Pazara inen fındığın oldukça kaliteli olduğunu da belirten Gürsoy, şunları kaydetti:

”Ürün olarak iyi kalitede bir fındık görüyoruz. Özellikle fındığın içinin dolgun olduğuna, randımanlı olduğuna şahidiz. Ama burada şunu söylemekte fayda var. Özellikle Temmuz ayının çok yağışlı gitmesi fındığın kabuğunun da kalın olmasını sağlamıştır. Bugün baktığımız zaman kilo olarak fındık ağır geliyor ama randıman olarak baktığımızda ise bir randıman noksan geliyor.

Havaların yağışlı gitmesinden dolayı hem kabuğun hem de fındığın içinin beslendiğini görüyoruz. Ama yine de kabuğu kalın olan bir fındığın içinin de kaliteli olduğunu görüyoruz. Bu herkes için oldukça iyi bir durumdur.”

DİĞER HABERLER
Tarım Bakanlığı'nın Görevleri Hakkında Kararname

Gürsoy, lisanslı depocululuk konusunda bazı adımların atılmaya başlandığını ancak sürecin oldukça yavaş ilerlediğine şahit olduklarını da sözlerine ekledi.aa
 

 


13 Eylül 2011. 16:46
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x