FİSKOBİRLİK büyüyor


Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği, “Amiral gemisi” olarak gördüğü Entegre Fındık İşleme Tesisleri AŞ’yi her yıl yenileyerek üretim hacmini artırıyor

 

Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK), “Amiral gemisi” olarak gördüğü Entegre Fındık İşleme Tesisleri (EFİT) AŞ’nin üretim hacmini her yıl gerçekleştirdiği yeniliklerle artıyor.

 

FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar yaptığı açıklamada, EFİT AŞ’deki eski kırma ünitesini yenileyerek, son teknoloji ile çalışır hale getirdiklerini belirtti.
Yatırımların büyüyerek devam edeceğini anlatan Bayraktar, ürettiklerini sattıklarını, dolayısıyla sattıkça da ihtiyaç ortaya çıktığını ifade etti.

Bu yıl şekerlemeye ilişkin tüm üniteleri bakıma aldıklarını ve büyüttüklerini vurgulayan Bayraktar, “Çikolata ezme, fındık paketleme, püre, bu alanların hepsini son üç yıldan beri sürekli bakıma alıyoruz ve büyütüyoruz. Bu alanda aslında entegre tesisimiz, geçen yıldan bu yana belki de üretim hacmini iki katına çıkarmıştır. Dolayısıyla EFİT’e tabi ki yatırımlarımız var.” dedi.

329088

FİSKOBİRLİK şekerli ürünler pazarında yüzde 400 büyüdü

 

Pazar paylarını dikkate aldıklarını ve iyi bir noktaya gelmek için çalıştıklarını kaydeden Bayraktar, “Burada da asıl hedef şekerli ürünler. Şekerli ürünlerin katma değeri yüksek. Geçen yıldan bu yana şekerli ürün satışı ve pazar payı anlamında yüzde 400 büyüdük.” diye konuştu.

 

Bayraktar, 2017’de yüzde 100 büyümeyi hedeflediklerini bildirdi.

 

“Yurt dışı satışları artıyor”

 

Her geçen gün yurt dışı satışlarının artış gösterdiğini belirten Bayraktar, bu anlamda örgütlenme şemalarının da bulunduğunu anlattı.

 

Lütfi Bayraktar, “Yurt dışında Fransa, Romanya, Bulgaristan, ABD ve Almanya’da temsilciliklerimiz var. Bu ülkeler için katma değeri yüksek ürünleri tercih ediyoruz. Buradaki hedefimiz de geçen yıl yaptığımızı satışın iki katına çıkmak.” ifadesini kullandı.

 

Fındıkta dekar başına destek geliyor

 

Üreticilere 2016 ürünü için dekar başına 170 lira destek ödemesi yapılacak
Fındık üreticilerine 2016 ürünü için dekar başına 170 lira destek ödemesi yapılacak. Başvurular 30 Aralık 2016’ya kadar devam edecek.

 

Fındık Üreticilerine Alan Bazlı Gelir Desteği Ödenmesine Dair Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

 

Buna göre, ruhsat verilen sahalarda fındık yetiştiriciliği yapan fındık üretici belgesine sahip, kamu kurum ve kuruluşları hariç gerçek ve tüzel kişilere 2016 ürünü için dekar başına 170 lira alan bazlı gelir desteği ödemesi yapılacak.

Başvurular 30 Aralık 2016’ya kadar devam edecek. Bir sonraki yıl yapılacak ödemeler, Ziraat Bankası aracılığıyla gerçekleştirilecek ve toplam ödeme tutarının yüzde 0,2’si bankaya hizmet komisyonu olarak verilecek.


Yazan - 9 Eylül 2016. Kategori MANŞET, GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x