Göl ve gölette,balıklandırma çalışmasına başlandı…..


 

 

Bu yıl yapılacak çalışmalarla birlikte, 2002’den bu yana toplam 80 milyon adet yavru balık, göl ve göletlere bırakılmış olacak…..

 

59 ilde yer alan 591 göl ve gölette,balıklandırma çalışmasına başlandı…..

 

 

 

 

Halim UTLU

Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü Kepez Üretim Tesisleri’nde üretimi devam eden 5 milyon adet yavru sazan balığının Beyşehir, Eğirdir,İznik ve Uluabat gölleri ile diğer 59 ilde yer alan 591 göl ve gölete bırakılmasına başlandı.

 

Bu ayın ilk  haftasında başlayan balıklandırma çalışması, Ekim 2017’de tamamlanacak.Sazan balığıyla beraber her yıl ortalama toplam 5 milyon adet kalkan, mersin ve karadeniz alabalığı yavruları göl ve göletlere bırakılıyor. Bu yıl yapılacak balıklandırma çalışmalarıyla birlikte,  2002 yılından bu yana toplam 80 milyon adet yavru balık, göl ve göletlere bırakılmış olacak.

 

Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi

 

Göl,gölet ve akarsuları balıklandırma çalışmaları kapsamında, 5 milyon yavru sazan balığının göl ve göletlere bırakılmaya başlanması sonrası bir bilgilendirme yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik,su ürünleri kaynaklarımızın ve su ürünlerinin, sürdürülebilir kullanılması ve gelecek nesillere miras olarak bırakılmasının sağlanabilmesi, deniz ve iç sularımızdaki su ürünleri  stoklarının takviyesi amacıyla “Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi”ni yürüttüklerini ifade etti.

 

591 göl ve gölete bırakılıyor

 

Bakan Çelik,“Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi” kapsamında, Bakanlığımıza bağlı Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü Kepez Üretim Tesisleri’nde üretimi devam eden 5 milyon adet yavru sazan balığının Eğirdir, Beyşehir, İznik ve Uluabat gölleri başta olmak üzere, 59 ilde yer alan 591 göl ve gölete bırakılmasına başlandı. Geçen hafta başlayan balıklandırma çalışması Ekim ayında tamamlanacak.” şeklindeki bilgilendirmesi özetle şöyle;

 

5 milyon yavru balık, göl ve göletlere bırakılıyor

 

“Bu tür balıklar, Anadolu’muzun ekonomik ve tabii türleri arasında yer almakta olup, vatandaşımız için kaliteli bir protein ve balıkçımız için önemli bir gelir kaynağı. Aynı zamanda hem sportif, hem de  ticari balıkçıların gözdesi olmaya devam ediyor.Sazan balığıyla beraber, her yıl ortalama toplam 5 milyon adet kalkan, mersin ve karadeniz alabalığı yavruları göl ve göletlere bırakılıyor. Bu yıl yapılacak balıklandırma çalışmalarıyla birlikte,  2002 yılından bu yana toplam 80 milyon adet yavru balık, göl ve göletlere bırakılmış olacak.

 

Yeni balık türleri iç sulara bırakılmaya devam edecek

 

Bu Balıkçılığımızın sürdürülebilir olması, kurallara bağlı avcılık ile mümkün. Tüm balık türleri stoklarının gelecek nesillere aktarılabilmesi için av aracı, balık boyu, av zamanı ve yer yasaklarına  uyulması ve en az bir kez üremelerine imkân tanınması, sürdürülebilir balıkçılık yönetimi açısından büyük önem arz ediyor.Vatandaşlarımızın sağlıklı ve kaliteli proteine ulaşmasına yönelik çalışmalar sürdürülecek,gelecek yıllarda da, yeni balık türleri iç sulara bırakılmaya devam edecek.”

 


Yazan - 12 Temmuz 2017. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK, SU ÜRÜNLERİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x