“Halk Sağlığı Vazgeçilmezliğimizdir


 

 

 

 

DEĞERLİ BASIN VE KAMUOYUNA

 

HALK SAĞLIĞI VAZGEÇİLMEZİMİZDİR

 

 

Geçtiğimiz günlerde İlimizde ölü büyükbaş hayvanların halka yedirildiğine dair iddialarla ilgili çıkan haberler sonrasında yaptığımız araştırmaları kamuoyunu doğru bilgilendirmek adına paylaşma ihtiyacı duyduk.

 

 

Mevcut olayda iddia edildiği üzere ülkemize ölü hayvan girişi söz konusu değildir. Kaldı ki teknik anlamda da bu mümkün değildir. İthal hayvanların ülkeye giriş sürecinin birkaç haftalık yolculukla olduğu düşünüldüğünde bu süre içinde kokuşmaya uğramaması imkânsızdır. Habere konu hayvanlar yurt dışından gelen, çiftliklerde Et ve Süt Kurumu tarafından kesilmek üzere bekleyen ve rahatsızlandığı fark edilerek acil kesim mevzuatına uyumlu olarak kesilen hayvanlar olarak kayıtlarda yer almaktadır. Ancak bu hayvanların kesim sonrası halkın tüketimine sunulmak amacıyla nakledilirken (derinin yüzülmesi ve karkasa dönüştürülmesi öncesinde) bu şekilde taşınması, gittiği kesimhanede hayvanların yığılı olarak teslim alınması, kesimi yapılarak ölmüş olan bu hayvanların bu şekilde bekletilmiş olması da elbette kabul edilemez. Bu aşamalarda yaşanan aksaklıklara ilişkin sorumluların belirlenerek gerekli yasal prosedürlerin işletileceği konusunun da takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz.

 

 

Kaldı ki ilimizde Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Belediyeler tarafından konunun ilgilisi tüm meslek mensuplarının da katılımı ile gıda denetimlerinin ciddi anlamda yapıldığı da bilinmektedir. Dolayısıyla olay zaten basın tarafından gündeme getirilmeden önce yetkili makamlar bilgi sahibi olmuş ve gerekli denetimler yapılarak suç duyurusunda bulunulmuştur. Olayın üzerinin örtüldüğüne dair iddialar doğru değildir. Yetkililer tarafından işletme faaliyetten men edilmiş ve para cezası da uygulanmıştır.

İlimizde halk sağlığında söz sahibi hiçbir meslek örgütü bu konularda sessiz kalmamıştır kalmayacaktır. Halk sağlığı her zaman için önceliğimizdir. Dolayısıyla İzmir Veteriner Hekimleri Odası olarak bu konuya ilişkin mevzuat çalışmalarında Bakanlığa her zaman önerilerimizi ve uygulamadaki aksaklıkları da iletmekteyiz.

 

 

Olayla ilgili henüz Savcılık tarafından soruşturma devam etmekte olduğundan açıklamamız ilgili Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkili birimlerinden alınan bilgilerle sınırlıdır. Ancak konunun her açıdan takipçisi olduğumuzun bilinmesini istiyoruz.

 

 

Tek Tıp Tek Sağlık anlayışında olduğu gibi halk sağlığı ve hayvan sağlığı konusunda öncü olan İlimizin adının bu tip haberlerle basında yer alması da oldukça üzücüdür.


28 Şubat 2017. 14:22
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x