Hamsinin Marmaris’te ne işi var?


Muğla’nın Marmaris ilçesinde balıkçıların ağlarına iki günde 10,5 ton ”Japon hamsisi” takıldı.

Avlanmak için gece Menekşe isimli tekne ile denize açılan balıkçılar, sonar cihazı yardımıyla tuttukları balıklarla eski Marmaris Gümrük İskelesi’ne yanaştı. Balıkçılar, hamsiden daha büyük ve daha çok Kızıldeniz’de yaşadığı bilinen Japon hamsisinden 700 kasa balık yakaladıklarını bildirdi.

Bu balık türünün Akdeniz’de 5 yıldır görülmeye başladığını belirten tekne sahibi Cengiz Menekşe, ”Son bir haftada Japon hamsisi denilen balık türü, Marmaris kara sularını istila etti diyebiliriz. En büyük avımızı bir gün önce Marmaris açıklarında yaptık. 15 kiloluk 500 kasa balık tuttuk. Bugün ise 200 kasa daha tuttuk. Balıkların bir kısmını kilosunu 5 TL’den Marmaris’te satışa sunduk. Büyük bir bölümünü ise soğutma özelliği bulunan özel araçlarla İzmir, Afyonkarahisar ve Uşak’taki balık hallerine gönderiyoruz” dedi.

Yaklaşık 55 yıldır Marmaris’te balıkçılık yaptığını belirten Marmaris Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Rıfat Çelebi de bu balık türünün bir göç balığı olduğunu ve isminin tam olarak bilinmediğini söyledi.

Yaklaşık 5 yıl önce bu balık türünü görmeye başladıklarını anlatan Çelebi, ”Bu balığın küresel ısınmanın etkisiyle sürüler halinde bizim kara sularımıza geldiğini tahmin ediyoruz. Su Ürünleri Enstitüsünden aldığımız bilgiye göre, Akdeniz sularında, küresel ısınmanın da etkisiyle 18 farklı türde balık görülmeye başladı” diye konuştu.

DİĞER HABERLER
35 Bin m2 Av Aracının Temizliği Tamamlandı

Vatandaşlar, iskelede uygun fiyattan satışa sunulan balığa yoğun ilgi gösterdi.aa


9 Şubat 2011. 07:32
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x