Hile Günü 1 Nisan…. Dr.Azmi Koçak

1 Nisan 2013. 15:44

mtw2_03DR. AZMİ KOÇAK…  

 

Ben kendimi bildim bileli, bilirim ki, herkes birbirine Nisan 1 şakası yapar. Yapar da acaba 1 Nisan’ın nereden geldiğini bilir mi?

 

İşte size (bilmeyenler için)1 Nisan şakasının tarihçesi:

15. yüzyılın sonlarında, Haçlı ordusu İspanya daki Endülüs üslümanlarının son kalesini kuşatır. Uzun süren bir kuşatma olmasına rağmen, kış aylarının da etkisiyle, kale korunabilmektedir. Durumun zorluğunu anlayan Haçlı ordusunun komutanı değişik taktikler düşünmektedir.  En sonunda 31 Mart gecesi kalenin önüne giderek bir elinde Kur an bir elinde İncil; ‚Şu iki kitap üzerine yemin ederim ki, teslim olursanız bu akşam size bir şey yapmayacağım‘ der. Gerekli görüşmelerden sonra canlarının kurtarılması karşılığında Müslümanlar kaleyi teslim ederler.

 

Ertesi sabah, yani 1 Nisan sabahı, Haçlı ordusu komutanı bütün Müslümanların öldürülmesi için emir verir. Bunun üzerine Müslümanlar ‚Yemin etmiştiniz, bize söz vermiştiniz… ‘ dediklerinde Haçlı ordusu komutanı ‚Benim sözüm size dün akşam içindi, bugün için size bir sözüm yoktur‘ diye cevap verir ve

 

BÜTÜN MÜSLÜMANLAR ORADA ŞEHİT EDİLİR.

 

İşte o gün bugündür 1 Nisan Hristiyanlar arasında Hile Günü olarak kutlanmaktadır.  Maalesef halkımız arasında da yaygınlaşmış, yüzlerce, binlerce Müslümanın katliam günü olan 1 Nisan lar, bir şaka günü olarak kutlanmaktadır.

Diğer Haberler:
Miniklere Organik Gübre Eğitimi

 

 Nereden geldiğini bilelim. Bilelim de ona göre kutlayalım…

 

 1 Nisan Şakasının Kökeni Nedir?

 

1-nisan-sakalari-tarihe-gecen-unlu-sakalar-3499074_3847_oHer nekadar Roma İmparatoru Julius Caesar (Sezar) milattan önce 46 yılında takvimin başlangıcını Ocak ayı olarak ilan ettiyse de, 16. yüzyılın ortalarına kadar Avrupa’da yeni yıl geleneksel olarak, bahar aylarının başlangıç tarihi olarak da kabul edilen, Mart ayının 25’inde başlardı.

 

1564 yılında Fransa Kralı IX. Charles, takvimi değiştirerek yıl başlangıcını Ocak ayının birinci gününe aldı. O zamanki iletişim şartlarında bazı insanların bundan haberi olmadı, bazıları ise bu kararı protesto etmek amacıyla eski adetlerine devam ettiler, 1 Nisan’da partiler düzenlediler, birbirlerine hediyeler verdiler.

 

Diğerleri ise bunları Nisan aptalları olarak nitelendirip bu güne ‘Bütün Aptalların Günü’ adını verdiler. Bu günde diğerlerine sürpriz hediyeler verdiler, yapılmayacak bir partiye davet ettiler, gerçek olması mümkün olmayan haberler ürettiler.

 

Yıllar sonra takvimin ayları yerine oturup, Ocak ayının yılın ilk ayı olmasına alışılınca, Fransızlar l Nisan gününü kendi kültürlerinin bir parçası olarak görmeye başladılar. Adeti gittikçe süsleyerek, zenginleştirerek ve yaygınlaştırarak devam ettirdiler. Bu adetin İngiltere’ye ulaşması yaklaşık iki yüzyıl sürdü, oradan da Amerika’ya ve bütün dünyaya yayıldı.

Diğer Haberler:
Tarım Hayvancılık Bakanlığının "Aynes" Firması İle İlgili Açıklaması

 

1 Nisan ve Nisan Balığı yakıştırması Hollanda, Kanada, Belçika, ABD, İsviçre ve Japonya da dahil olmak üzere bir çok ülkede tanınan kavramlardır. 1 Nisan şakalarının sembolünün ‘Nisan Balığı’ olmasının nedeni ise Mart ayının sonlarına doğru, Güneş’in Balık Burcu’nu terk ediyor olmasıdır.

İyi çalışmalar saygı ve sevgiler


0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x