Hizmetler Projesi Çalışmaları Sona Erdi


 

 

 

Paydaş Olarak Katıldığımız, Hizmetler Projesi Çalışmaları Sona Erdi

 

 

2014 yılından bu yana Avrupa Birliği Bakanlığının yürüttüğü “Hizmetler Projesinin” kapanış toplantısı 01Eylül 2016 tarihinde Ankara Sheraton otelinde yapıldı.

 
Proje, “İş Kurma Hakkı Ve Hizmet Sunumu Serbestisi faslı” ile ilgili AB müktesebatının incelenmesi, ülkemizin bu konudaki yasal eksikliklerinin tespiti ve bu eksikliklerin giderilmesi için yapılacak yasal düzenlemeleri belirlemek amacıyla hazırlanmıştır.

 

 

Proje; 3 ana başlık altında yürütülmüştür.

 

1) Mesleki Yeterliliklerin Tanınması,
2) İş Kurma Hakkı Ve Hizmet Sunumu
3) Tek Temas Noktası Ve Ulusal Destek Merkezi

 

 

_mg_8359

Projenin uygulanma sürecinde çok yoğun bir toplantı trafiği yaşandı. Türk Veteriner Hekimleri Birliği olarak, bu faslın mesleğimiz açısından önemini bildiğimiz için, toplantıların tamamına katılım sağladık ve proje kapsamında hazırlanan taslak kanunlara katkı sunduk.

 

 

Yukarıda belirttiğimiz gibi, bu fasıl, mesleğimiz açısından çok önemlidir. Serbest dolaşımda, bu fasıl hükümlerini karşılayan veteriner hekimlerin, tüm AB ülkelerinde hizmet vermeleri mümkün olacaktır. Aynı zamanda ülkemizdeki veteriner hekimlerin de AB ülkelerine giderek hizmet vermeleri serbest hale gelecektir.

 

 

Bu uygulamanın başlaması halinde, mesleğimizle ilgili hizmetlerde rekabet ortamı gelişecektir. Bu nedenle veteriner hekimler olarak kendimizi bu rekabet ortamına hazırlamamız gerekecek.

 

 

Öncelikle, eğitimde kaliteyi arttırmak zorundayız. Bunun için, veteriner fakültelerini rehabilite etmeliyiz. Çok fakülte yerine, alt yapısı geliştirilmiş, öğrenci kontenjanları arttırılmış, az fakülte. Ve mezuniyet sonrası sürekli eğitimleri zorunlu hale getirmeliyiz. Bunun yanında, veteriner hekimlerin çalışma statüleri ile ilgili yeni düzenlemelere ihtiyaç vardır. Bu çalışmalar zaman alacaktır. Bu nedenle, hiç vakit kaybetmeden bu düzenlemelerin yapılmasına başlanmalıdır.

 

 

Türk Veteriner Hekimleri Birliği olarak, bu proje çalışamaları esnasında tüm bu öneriler dile getirilmiş ve yasal düzenlemelerin ivedi olarak yapılması gereği vurgulanmıştır.

 

 

Talat GÖZET
Türk Veteriner Hekimleri Birliği
Merkez Konseyi Başkanı


Yazan - 11 Eylül 2016. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x