IBDV’de Yüksek Mortalite Oranları


IBDV’de Yüksek Mortalite Oranları
Özetlenerek Çeviri

Dr. Kaya Demirözü
Kanatlı Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı

Birleşik Krallıktaki araştırmacılara göre, İnfeksiyöz Bursal Hastalığı Virusu (IBDV) suşları arasındaki virulanstaki farklılıklar kısmen viral bir proteindeki değişikliklerden kaynaklanabilir. 

Purbright Enstitüsü, Surrey’deki bilim adamları, araştırmalarının sonuçlarının çok virulant (vv) suşların bazı ticari sürülerde neden yüksek ölüm oranlarına yol açtığının anlaşılmasına yardımcı olabileceğine görüşün. deler. Aynı zamanda çalışmanın aşı araştırmaları ve izleme programları için de kullanılabileceğini belirtmektedirler.

Foto: Roel Dijkstra@Poultyworld

IBDV, tavukların ilk 5 bulaşıcı hastalığından biridir. Ekonomik kayıplar ve refah endişeleriyle sürekli küresel bir tehdit oluşturmaktadır.

İnfeksiyöz Bursal (Gumboro) Hastalığı Virusu (IBDV)

IBDV, tavukların karşı karşıya olduğu ilk 5 bulaşıcı hastalıktan biridir, ekonomik kayıplar ve refah endişeleriyle sürekli küresel bir tehdit oluşturmaktadır. Virus bağışıklık sisteminin hücrelerine bulaşır, immun sistemi baskılar. Hayatta kalan hayvanlar genellikle ikincil enfeksiyonlara karşı hassas olup aşılama programlarına daha az yanıt verir. IBDV’nin vv suşları ilk olarak 1980’lerde ortaya çıktı ve Pirbright araştırmacıları genomlarını ilk sıralayanlardı. Bu suşlar klasik suşlardan daha ölümcüldü, ancak bunun nedeni hala tam olarak anlaşılamamıştır.

Antiviral yanıtın baskılanması

Araştırmacıların çalışmalarında, IBDV’nin vv suşunu daha az öldürücü bir klasik saha suşu ile karşılaştırdı. Vv IBDV’nin enfekte olmuş hücreerin antiviral yanıtını klasik suştan daha fazla baskıladığını bulmuşlardır. Araştırmacılar bunun kısmen VP4 proteinindeki genetik varyasyonlardan kaynaklandığını ve bunun IBDV virülansına katkıda bulunabileceğini göstermişlerdir. Pirbright Birnavirus Grubu Başkanı Dr Andrew Broadbent şunları söylemekte: “Hücrelerde klasik suştan daha yüksek seviyelerde vv IBDV replikasyonu gördük. Budan dolayı antiviral yanıtı önleyerek vv suşlarının daha verimli çoğaltabilmesi mümkün klasik suşlara karşı bir avantaj sağlıyor ve yayılmalarını ve evrimini teşvik ediyor. ”

DİĞER HABERLER
BESD-BİR: Dünya Tavuk Etini Neden Çok Seviyor?

Aşı geliştirme

VP4 proteininin daha fazla araştırılması IBDV aşısı gelişimi için faydalı olabilir. Çünkü daha az virülant suşlardan gelen VP4 geni, aşılarda kullanım için zayıflatmak üzere vv suşlarına eklenebilir. Yeni bilgiler, IBDV izleme programlarını ve kontrol stratejilerini geliştirmek için de kullanılabilir. Örneğin, IBDV suşlarının virülansını artıran genetik imzaların anlaşılması, ortaya çıkan bir suşun potansiyel tehdidini olabildiğince erken değerlendirmek için ulusal izlsme poramlarını daha iyi bilgilendirmek için kullanılabilir.

(*): Tony McDougal, https://www.poultryworld.net/Health/Articles/2020/7/HighmortalityratesinIBDVexplain  (Özetlenerek çeviri)

Önerilen Kaynaklar

  1. Demirözü, K.(1981): Gumboro Hastalığı. Pfizer Tavukçuluk Bülteni,38. 
  2. Demirözü, K.(1986/1987): Son On Yılda Bölgemizde Saptanan Önemli Tavuk Hastalıkları. Pendik Hay. Hast. Merk. Araşt. Enst. XVIII(12)97101.Çiftlik Dergisi Mayıs1988 51:5455. 
  3. Demirözü, K.(1988): Tavukçuluk Gündemindeki Son Hastalık Sorunları. Tavuk Hastalıkları Teşhis, Aşılar ve Uygulamaları Semineri. (Ed. Demirözü, K. ve Nadas, Ü.G.), Pendik,0911.Haziran.1987. Pendik Hayv. Hast. Merk. Araşt. Enstitüsü Yayınları 8, 7683.
  4. Demirözü, K.(1993): Gumboro Hastalığı ve Bir Öneri. Tavukçunun Sesi, 49:47 58.

19 Kasım 2020. 13:39
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x