Yumurtaların D Vitamini içeriğinin artırılması


Yumurtaların D Vitamini içeriğinin artırılması(*)

Dr. Kaya DEMİRÖZÜ
Kanatlı Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Kümes hayvanlarını UV ışığına maruz bırakmak, yumurtadaki D vitamini içeriğini artırmaktadır. Kırılgan kemiklerden mustarip insanlara yardımcı olunabilir.

Alman Martin Luther Üniversitesi HalleWittenberg’deki (MLU) beslenme uzmanları Poultry Science dergisinde yayınlarında bulgularının çiftliklerde  uygulamaya konabileceğini ileri sürmektedirler.

Birçok insanda D vitamini eksikliği söz konusu olup, kemiklerde kırılma ve solunum yolu hastalıklarına yatkınlık riskinin artmasına neden olabilmektedir. Yaz aylarında insanların güneş ışığına maruz kalmaları nedeniyle D vitamini ciltte doğal olarak oluştuğu için günlük gereksinimlerinin yaklaşık % 90’ını karşılayabilirler. Geri kalanı ideal olarak yumurta veya yağlı balık gibi yiyecekler yoluyla giderebilinir.

Bununla birlikte, kış mevsiminde gün ışığı ve yaşam tarzının kısıtlı olması, insanların yıl boyunca yeterince D vitamini almalarını önler ve bu da araştırmacıların gıdalarda vitamin miktarını artırmaya yönlenmesine neden olmuştur.

MLU nutrsyonistlerinden Dr. Julia Kuhn; “Amaç, tavukların doğal D vitamini üretimini teşvik etmektir. Kümeslerde UV lambalarının kullanılması, yumurtaların D vitamini içeriğini artıracaktır. ”

Daha önceki çalışmalarda, araştırmacılar tavukların bacaklarını UV ışığıyla aydınlattıklarında yaklaşımlarının temel başarısını kanıtlayabilmişlerdir. Ancak deneyler daima ışık alan bir hayvanda ideal koşullar altında yapılmıştır. Lakin deneyler daima ideal koşullar altında her hayvana bir lamba kullanılarak yapılmıştır.

DİĞER HABERLER
Kaya Demirözü: Tavuk Kolerası

Yeni çalışma, yöntemin pratik uygulanabilirliğini test etmeyi amaçlayarak ve iki farklı tavuk hattı (Lohmann Selected Leghorn ve Lohmann Brown ) ile yapılmıştır. Farklı lambalar ve günlük farklı ışığa maruz kalma süreleri arasında yapılan karşılaştırmalarla iki işletmede yürütülmüştür.

 Deneme süresince sadece yumurtaların D vitamini içeriğini sürekli olarak analiz etmekle kalmayıp ilaveten ek ışığın tavuklar üzerindeki etkisi de araştırılmıştır.

Profesör Eberhard von Borell “İnsanlar UV ışığını göremiyor, ancak tavuklar görebiliyor. Bu nedenle, ışık rejimi tavukçulukta kritik bir unsurdur. Çünkü ışık davranış ve yumurtlama faaliyetini etkiler. ”

Sonuç

Sadece üç hafta, günde altı saat boyunca UV ışığına maruz kaldıktan sonra, yumurtaların D vitamini içeriğinin, Lohmann Selected Leghorn tavukarın yumurtalarında 3.7 kat, Lohmann Brown tavuklarında ise 4.2 kat arttığını göstermiştir. Bu değer sonraki haftalarda daha fazla yükselmedi.

Ek UV ışığı tavuklar için herhangi bir soruna neden olmamıştır. Ne lambaların etrafındaki alandan kaçınmışlar, ne de farklı davranmışlardır.

Sonuç olarak, araştırmacılar yöntemlerinin pratik koşullar altında da çalıştığı sonucuna varmışlardır. Böylece, doğal yoldan insanlara D vitamini sağlama yönünde atılmış önemli bir adım olabilir.

(*): Tony McDougal, https://www.poultryworld.net/Eggs/…/IncreasingvitaminDcontentofeggs
Özetlenerek çeviri.


27 Temmuz 2021. 15:44
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x