İlk kez MANDA FESTİVALİ yapıldı…


kt

 

 

Manda sayısı hızla azalarak, 2 milyon başdan,120 binlere düştü..

 

24 ilde manda birliği oluşturuldu,3 il kurulum aşamasında..

 

 

“Halk Elinde Anadolu Mandası Islah Projesi”ile yetiştiriclere uygulanan çeşitli teşvik ve hibelerle, sayıları arttırılıyor ve yok olması önleniyor..

 

 

Halim UTLU

 

1982’de 128 milyon olan dünya manda sayısı, 2005 yılında 173 milyona ulaşırken, Türkiye’de 1980-2011 yılları arasında, manda sayısında yüzde 91,9 azalma olması üzerine, ilgili devlet ve özel kuruluşlar harekete geçerek, çeşitli tedbirler almaya başladı.

 

Bir zamanlar 2 milyon baş mandaya sahip Türkiye’de, son yıllarda hızla azalmaya başlayan ve 120 binlere düşen  manda sayısını arttırmak için,üreticileri teşvik ve desteklemenin yanı sıra,manda projeleri ile de doğumda,ette,sütte,ahır yapımında çeşitli hibe programları uygulanırken,ilk defa manda festivali de düzenlendi.

 

En fazla manda varlığına sahip il Samsun

 

Türkiye’nin en fazla manda varlığına sahip Samsun’da, Bafra Kaymakamlığı, Bafra Belediye Başkanlığı, Samsun Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliğinin organize ettiği, ilk defa  Deltaya Manda Salım Festivali yapıldı ve anaç manda ve malak dalında ödül töreni gerçekleştirildi.

 

Türkiye Damızlık Manda Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Hüseyin Yılmaz, 2.05.2015 tarihinde düzenlenen festivalde yaptığı konuşmada “Son yıllarda manda sayımız hızla azalmaya başlayarak, 2 milyon baş mandadan, 120 bin gibi bir

rakama düşmüştür. Bu yüzden bakanlığımız Anadolu Mandasının ıslah edilerek, sayısının arttırılması için, “Halk Elinde Anadolu Mandasının Islahı Projesi”ni hazırlamıştır.

 

tk

 

24 ilde manda birliği var,3 il kurulum aşamasında

 

Bu projenin manda yetiştiricileri birlikleri vasıtasıyla uygulanacağı şartından dolayı, manda yetiştirici birlikleri kurulmaya başlamıştır. Bugün itibari ile 24 ilde manda yetiştiricileri birliği kurulu olup, halen 16 ilde “Halk Elinde Anadolu Mandası Islahı Projesi” yürütülmektedir. Bu yıl içerisinde de, 3 ilimizde daha bu proje uygulanmaya başlanacaktır.

 

Dünyada manda sayısı her geçen gün artmaktadır. 1982 yılında 128 milyon olan dünya manda sayısı, 2005 yılında 173 milyona ulaşmıştır. Ancak Türkiye’de 1980-2011 yılları arasında manda sayısı yüzde 91,9 azalmıştır” dedi.

 

Bir amaç da,Delta ve kuş cennetine insanların dikkatini çekmek

 

Festivalin amacının Deltayı tanıtmak olduğunu belirten Bafra Kaymakamı Halis Arslan, “İlk olmanın vermiş olduğu zorluklar,sıkıntılar vardır ama, ilk olmanın şerefi ve onuru da vardır.Bütün mesele buradaki güzel topluluğun ve ilçemizdeki insanların dikkatini Deltaya çekmektir. Bu festivalin esas amaçlarından biri de, bu Deltaya ve kuş cennetine odaklanmak ve buraya insanların dikkatini çekmektir” şeklinde konuştu.

 

Festivalin devam etmesi, yararlı olacak

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Samsun İl Müdürü Kadir Güven ise “ Samsun’un Türkiye’nin en fazla manda sayısına sahip bir il olması, bu üstünlüğün devamının sağlanması, bölgenin ve özellikle Deltanın tanıtımı açısından ilk defa yapılan bu festivalin devam etmesi, bölgemiz açısından yararlı olacaktır.” dedi.

 

Manda Ağalığı yarışını, Doğanca’dan Ahmet Taş kazandı

 

Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin ve diğer katılımcıların konuşmalarının ardından yapılan yarışmalarda, anaç manda dalında ve malak dalında ödül töreni düzenlendi. İlk kez düzenlenen festivalde, Manda Ağası seçildi. Bafra’lı yetiştiricilerinyarıştığı ağalığı ise 10 bin TL ile Doğanca beldesinden Ahmet Taş kazandı.Plaket takdimi, konser ve ikramlar ile festival sona erdi. Manda Festivalinin, gelecek yıl diğer il birliklerinin de katılımı ile daha  bir genişletilerek ve çeşitlendirilerek yapılacağı  ilgili çevrelerce ifade edildi.

 


Yazan - 5 Mayıs 2015. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x