İnsanlar 322 hayvan türünün yok olmasına neden oldu


mutlu_aile

 

 

 

Nesli yok olan hayvan türlerine ilişkin bir araştırmaya göre, türlerin yok olma hızı son 200 yılda arttı

 

 

Bilim insanları, hayvan türlerinin insanlar tarafından giderek artan bir tehdit altında kaldığını, özellikle amfibi ve omurgalı canlıların daha büyük bir risk altında olduğunu belirtti. Buna göre insanlar artan nüfusları nedeniyle geride kalan 500 yılda 322 hayvan türünün yok olmasına neden oldu.

 

Science dergisinde yayımlanan araştırmada, omurgalı hayvanların sayısının, insan nüfusunun iki katına çıktığı son 35 yılda yarı yarıya azaldığı belirtildi.

 

Al Jazeera Türk’te yer alan habere göre, ekolog ve zoologların başını çektiği bilim insanları, eğer önlem alınmazsa hayvan türlerinin tersine çevrilmesi mümkün olmayan riskler altında kalacağı uyarısında bulundu.

 

Stanford Üniversitesi’nden Rodolfo Dirzo, Discovery News sitesine yaptığı açıklamada, “Eğer insan nüfusunun artışı kontrol edilmezse, 2100 yılında yaklaşık 27 milyar insan olacak. Bu düşünmesi bile zor olan, ayakta tutulması çok zor bir sayı” dedi.

 

Dirzo, Dünya’nın kaynaklarının uzun ömürlü olması ve hayvanların riske atılmaması için ‘nüfusun kontrol altına alınması gerektiğini, karbondan bağımsız teknolojilerin geliştirilmesini, gıda ve yiyeceklerin daha etkin üretilmesini ve daha az tüketmemiz gerektiğini’ söyledi.

DİĞER HABERLER
Dubai Dubai. Gulfood’a Türk Damgası

 

Araştırma ekibinde yer alan Haldre Rogers ve Josh Tewksbury, ‘hayvanların insanlar için öneminin yiyecek, enerji, para ve gelişimin gerisinde kaldığını’ ifade etti. İkili, ‘ekosistem içinde hayvanların değerine dikkat edilmediği sürece sayılarının azalmaya devam edeceğini’ söyledi.

 

Ekonomi ve gıda için çok önemliler

 

Bilim insanları her ne kadar önemleri arka planda kalsa da, hayvanların gıda ve ekonominin sürekliliği adına çok önemli bir role sahip olduğuna dikkat çekti.

 

Dünya Vahşi Yaşam Fonu’na bağlı Luc Hoffman Enstitüsü’nün direktörü olan Tewksbury, Güneydoğu Asya’daki Mekong Nehri Havzası’nın balık üretimiyle 60 milyon insana yiyecek sunduğunu; Namibya’nın yıllık ziyaretçilerinin yüzde 73’ünün ise ülkedeki ulusal parkları görmeye gelen turistler olduğunu belirtti

 

Tewksbury, Latin Amerika’da düzenlenen balina izleme turlarının her yıl 275 milyon dolarlık gelir sağladığını; sadece ABD’de köpekbalıkları izleme turlarının ise yıllık 314 milyon dolar kazanç getirdiğini söyledi. Bu sektör aynı zamanda ABD’de 10 bin kişiye iş imkanı sunuyor.

 

Science dergisindeki araştırmaya katkıda bulunan Tewksbury ve diğer bilim insanları, ekosistemin korunması adına insan sağlığı, polen dağılımı, tarım ilacı kontrolü, su kalitesi, gıda yeterliliği ve diğer kritik faktörlerin düzene girmesi gerektiğinin altını çizdi.

DİĞER HABERLER
Türk yumurtasına kimler karşı?

27 Temmuz 2014. 20:46
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x