Avcılık yüzünden az kalan Vaşak soyu tükeniyor


Tunceli’de kaçak avlanan şahıslar, dünyada nesli tükenmekte olan bir vaşakı vurdu. Son iki hafta içerisinde ikinci vaşakın avcılar tarafından vurulması üzerine harekete geçen Çevre İl Müdürlüğü Muhafaza Memurları kaçak avlanan şahısların peşine düştü.

TUNCELİ – CHA – Tunceli’de kaçak avlanan şahıslar, dünyada nesli tükenmekte olan bir vaşakı vurdu. Son iki hafta içerisinde ikinci vaşakın avcılar tarafından vurulması üzerine harekete geçen Çevre İl Müdürlüğü Muhafaza Memurları kaçak avlanan şahısların peşine düştü.
Saat 22.30 sularında Çevre İl Müdürlüğü’ne gelen bir ihbarı değerlendiren muhafaza memurları, Cumhuriyet Mahallesi çıkışında projektörlerle meskun mahal olmasına rağmen bu mevkisinde bir Vaşak’ın avcılar tarafından vurduğunu tespit etti.

Konu ile ilgili inceleme yapan Çevre İl Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerden Hasan Boy, Cumhuriyet Mahallesi’nin merkezine yakın bir alanda iki hafta içinde ikinci vaşakın vurulduğunu belirterek herkesi yaban hayatına karşı duyarlı olması konusunda uyarılarda bulundu. Doğa Çevre Koruma Müdürlüğüne ikinci kez Vaşak ihbarı geldiğini kaydeden Boy, “Bize gelen ihbar sonucu böyle bir mevkide hayvan vurulduğu söylendi. Biz buraya geldiğimizde nesli tükenen ve doğamızın güzeli olan hayvanın vurulduğunu gördük. Ben insanlara şunu söylemek istiyorum: İnsanlar silahlarını hayvanlara çevirirken o hayvanların da yaşam hakkı olduğunu bu doğanın parçası olduğunu düşünerek o silahı eline alsınlar.” dedi.

DİĞER HABERLER
Kaza değil bilerek!

Şehir merkezine yakın bir alanda iki adet Vaşak’ın vurulmasında ihmal ve kusur olduğunu dile getiren çevrecilerden Haydar Çetinkaya, “İnsanlar av tüfeğini şehrin göbeğinde görevlilerin gözün önünde taşıyıp av yapabiliyorsa, bunda gerçekten kusur vardır. Bununla birlikte insanların duyarsızlığını da bir yandan görüyoruz. Bu katliamı yapanların bir an evvel bulunup gereken cezai işlemlerin uygulanmasını istiyoruz.” şeklinde konuştu.


17 Şubat 2011. 11:58
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x