Kanatlı sektörü’nün Sorunları Masaya Yatırıldı


18294_380394468708915_1661363317_n

 

 

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Yumurta ve Beyaz et Üreticileri Temsilcisi ile bir araya gelerek büyüyen kanatlı sektörünün sorunlarını ele aldı.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Bolu Gazelle Resort Otel’de gerçekleşen toplantıya; Müsteşar Vekili Nihat PAKDİL, Hayvancılık Genel Müdür Vekili İbrahim ÖZCAN, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Hayvan Sağlığı ve Karantina Daire Başkanı Nahit YAZICIOĞLU, Gıda İşletmeleri Daire Başkanı Selman AYAZ, Yem Daire Başkanı Mehmet Emin TURGUT çok sayıda Bakanlık uzmanı, Yum-Bir Yöneticileri, Veteriner İlaçları Sanayicileri Derneği Başkan(VİSAD) yöneticileri, Türkiye Yem sanayicileri Derneği Genel sekreteri Prof. Dr. Nizamettin ŞENKÖYLÜ, BESDBİR Başkanı Sait KOCA, Kanatlı Tanıtım grubu Başkanı Müjdat SEZER, konu uzmanı eğitim ve öğretim görevlileri, İl Müdürü İsmail TAŞ ve Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Alpaslan AKPINAR katılım gösterdi.

 

 

Müsteşar Vekili Nihat Pakdil

Müsteşar Vekili Nihat Pakdil

 

 

Toplantıya ayrıca Besd-Bir Başkanı ve beyaz et üreticileri, Veteriner İlaçları Sanayicileri Derneği Başkan(VİSAD) yönetim kurulu üyesi, İsmail Özdemir ,Kanatlı Tanıtım grubu Başkanı Müjdat Sezer, Türkiye Yem sanayicileri Derneği Genel sekreteri Prof. Dr. Nizamettin Şenköylü katıldı..

 

Kanatlı Sektör değerlendirme toplantısının açılışında bir konuşma yapan Müsteşar vekili Dr. Nihat Pakdil kanatlı sektörü hakkında bir değerlendirme yaparak, Bakanlık olarak sektörün büyümesini ve artan ihracat başarısını yakından izlediklerini, sektör ile yakın iletişim içinde olduklarını ve sorunların çözümü için sektöre her türlü yardımı yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini söyledi.

 

 

tk

 

 

 

Daire Başkanı Nahit Yazıcıoğlu ise, Avrupa Birliğine üyelik süreci kapsamından yenilenen Kuluçkahane ve Damızlık işletmeleri Yönetmeliği, tavuk vebası ve yalancı tavuk vebası yönetmeliği, ihbarı mecburi hastalıklar ve 1 Mayıs 2015 tarihinde yürürlüğe girecek olan kanatlı veri tabanı hakkında bilgi vererek, Bakanlıkça yapılan kanatlı işletmelerinde yapılan denetim sonuçlarını paylaştı, insan ve hayvan sağlığı açısından bu tür denetimlerin önemli olduğunu ve denetimlerin devam edeceğini söyledi.

 

Yazıcıoğlu konuşmasını köy kanatlılarda yalancı tavuk veba hastalığına karşı yürüttükleri pilot proje, salmonella kontrol programı ve İLT tarama sonuçları hakkında bilgi vererek tamamladı.İki gün boyunca kanatlı sağlığı, biyogüvenlik, girdi tedarikleri, ihracat, kanatlı sektöründe antibiyotik kullanımı, mevzuat, bilgi kirliliği ve kanatlı işletmelerinin Türk-Vet kayıt sistemine dâhil edilmesi ve hayvan hareketlerinin kontrolü konularında yaşanan sıkıntılar tartışıldı ve yapılacaklar karara bağlandı.Toplantıda Yum-Bir adına “Yumurta Sektörü ve Sorunları” konulu bir açıklama yapıldı ve gündemdeki konuların ele alınması sırasında Yum-Bir adına Birlik Başkanları görüş ve önerilerini ifade ettiler.

 

 

ate

 

Yum-Bir adına dile getirilen hususları;5200 sayılı Üretici Birlikleri yasasının yeniden ele alınması, Bakanlığın Üretici Örgütlerine yaklaşımındaki farklılıklar, plansız büyüme ve fiyat istikrarsızlığı, üretici/tüketici fiyat farkı, kanatlı hastalıklarının oluşturduğu ekonomik kayıplar, ihracat, kümes atıklarının değerlendirmesi, endüstriyel üretime ve yumurtaya dair yalan beyanlar, kayıt dışı tavukçuluk ve tebliğe aykırı yumurta üretimi, mevzuat eksikliği ya da uygulanmasından kaynaklanan sorunları ve çözüme dönük görüşlerini ayrıntılı olarak dile getirildi..

 

İki gün boyunca kanatlı sağlığı, biyogüvenlik, girdi tedarikleri, ihracat, kanatlı sektöründe antibiyotik kullanımı, mevzuat, bilgi kirliliği ve kanatlı işletmelerinin Türk-Vet kayıt sistemine dâhil edilmesi ve hayvan hareketlerinin kontrolü konularında yaşanan sıkıntılar tartışılmış ve çözüm önerileri karara bağlanmıştır. Toplantıda sektör temsilcilerinin dinlenmesinin ardından alınan kararlar tutanak tutulmuştur. Bu kararlar ışığında Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından rapor hazırlanacaktır. Ayrıca Bakanlık ve Sektör temsilcilerinden oluşan bir izleme komitesi kurularak alınan kararların uygulama aşamasında takibi sağlanacaktır.

 

Toplantı konusunda görüşlerini dile getiren İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İsmail TAŞ; “Kanatlı Sektörünün kalbi durumunda olan Bolu İlimizin ev sahipliğinde sektörün sorunları ele alınmış olup başarılı bir istişare ortamında sorunlar belirlenmiş ve bunlara karşılık gelen çözüm önerileriyle bir takım kararlar alınmıştır. Bu kararların takibi kurulan komisyon dahilinde olacaktır. Bilindiği üzere kanatlı sektörü oldukça şeffaf, kırılgan bir o kadar da hayati öneme sahiptir. Televizyonlarda söylenen ufacık olumsuz bir eleştiri dahi sektörün büyük kayıplar yaşamasına sebep olabilmektedir. Milli menfaatlerimiz ve insan odaklı çalışma prensiplerimiz doğrultusunda daha duyarlı ve bilinçli olmak mecburiyetindeyiz. Sektörün sorunları görüldüğü gibi Bakanlığımız içinde önemlidir ve çözüm aşamasında birlik içerisinde çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz” dedi.

 

 


Yazan - 12 Nisan 2015. Kategori Uncategorized. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x