Kapalıçarşı’nın restorasyonu başladı


703782_98395_14072016183205_0

 

Tarihi Kapalıçarşı’da Belediye Başkanı Mustafa Demir’in girişimiyle restorasyon çalışmaları için ilk adım bugün atıldı.

 

 

 

Kapalıçarşı’nın restorasyonu çatıdan başladı

 

Dünyanın en eski alış veriş merkezlerinden biri olan tarihi Kapalıçarşı’da yıllar süren proje hazırlığının ardından restorasyon çalışmalarına başlandı.

 

Restorasyonun başlaması nedeniyle Kapalıçarşı’nın çatısında düzenlenen törende konuşan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, İstanbul açısından çok önemli bir anı yaşadıklarını dile getirdi.

 

Kapalıçarşı’nın restorasyonu çatıdan başladı

 

“BİZİM İÇİN BİR RÜYAYDI”

 

Demir, Kapalıçarşı restorasyonu için ön çalışmaların 2009’da başladığını anlatarak, “Bizim için bir rüyaydı. Her şeyden önce şu bulunduğumuz manzarayı hayal ederek başladığımız bir rüyaydı. 2009 yılında Kapalıçarşı’nın hem kendisini hem de etrafındaki 21 hanıyla birlikte yaklaşık 110 bin metrekarelik alanın röleve, restorasyon ve restitüsyon proje çalışmalarını başlattık. 4 Nolu Anıtlar Kurulu ve yenileme kurulları ilk defa böyle büyük bir projeyle karşı karşıya kaldılar. Doğrusunu söylemek gerekirse onlar için de son derece önemli ve meşakkatli bir dönemdi.” diye konuştu.

 

 

 

 

 

ZORLU BİR SÜREÇ YAŞANDI

 

İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın finans desteği ve bu süreçte karşılaştıkları engellerin aşılması konusunda katkıda bulunduğunu ifade eden Demir, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“2014  Time dergisine göre Kapalıçarşı, dünyada en fazla ziyaretçi alan yer. Ortalama yılda 92 milyon insanın ziyaret ettiği, 25 bin insanın çalıştığı, turizmin yoğun olduğu dönemde günlük 250-300 bin insanın ziyaret ettiği bir yer Kapalışarçı. Nereyle mukayese ediyoruz? Tac Mahal’den, British Museum’dan, Versay Sarayı’ndan, Eyfel Kulesi’nden daha fazla ziyaretçi alan bir yer.

 

 

 

Böylesine bir yerin restorasyon projelerinin yapılması zaman zaman sıkıntılarla karşılaştığımız bir süreçti. Kamyonetlerin arkasındaki kasa dolusu projeler olduğunu ve bunların hepsinin kurul tarafından tek tek incelendiğini düşünün. Yaklaşık üç yıl önce Kültür ve Turizm Bakanlığı’na yaptığımız müracaatta, Türkiye’de diğer bütün kurullarda çalışan raportörleri İstanbul’a davet ettik. Raportörlerin yoğun çalışmaları neticesinde bu projeler gözden geçirildi. Ancak kurula öyle sunabildik. Bir anıt eserin projelerinin onaylanma sürecinin 3 veya 4 yıl olduğunu düşünürseniz, burada 3 bin 125 dükkanı ve hanları ilgilendiren bu projenin bu kadar kısa sürede hazırlanması, kurul tarafından onaylanması son derece başarılı olarak telakki edilebilir.”

 

YÖNETİM KURULU İÇİN ÖZEL KANUN OLUŞTURULDU

 

Mustafa Demir, 2009’dan bu yana Kapalıçarşı’nın temel problemlerini tespit ederek, çalışmaları buna göre başlattıklarını aktararak, şöyle devam etti:

 

“Kapalıçarşı’da gözle görülmeyen ama ne yaparsanız yapın, öncelikle aşmak zorunda olduğumuz bir problemi vardı. O da yönetim problemiydi. Kat Mülkiyeti Kanunu’na göre 2 bin 700 parselden oluşan bu kompleksi bir araya getirip bir yönetimi oluşturmak mümkün değildi. Bunun için 6306 sayılı Deprem Yasası’nın 15. maddesi, sırf Kapalıçarşı’nın yönetiminin kurulması için oluşturulmuş bir kanun.

 

 

 

 

Bu kanun geçtikten sonra bir heyet oluşturuldu, Kapalıçarşı’nın mülk sahipleri tarafından resmi seçilmiş bir başkan ve yönetim kurulu var. Kapalıçarşı’nın tüm restorasyonları bittikten sonra, Kapalıçarşı’nın muhtemel problemlerinin aşılabilmesi için ve bu problemlerle ilgili finansın tedarik edilebilmesi için seçilmiş bir yönetim kuruluna ihtiyaç vardı. Netice itibariyle o da bu süreçte aşılmış oldu.”

k_3950

RESTORASYON 3 BÖLÜMDE GERÇEKLEŞTİRİLECEK

 

Kapalıçarşı’nın restorasyonunu, çatı, alt yapı ve güçlendirme olmak üzere üçe ayırdıklarını belirten Demir, “Kapalıçarşı’nın çatıyla ilgili projesi kurul tarafından onaylanmıştı. Şubat ayında ihaleye çıktık, nisan ayı itibarıyla ihale neticelendi ve yer teslimini gerçekleştirdik.  2017’nin Aralık ayında çatının bütün problemleri bitmiş olacak. İSKİ de alt yapıyla ilgili bir çalışma yapıyor.” ifadelerini kullandı.

 

 

 

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ve Kapalıçarşı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kökler çatıya ilk kiremitleri koydu.

 

 

 

Güçlendirme çalışması sırasında Kapalıçarşı’nın tamamının kapanmayacağını, çarşının her tarafının restorasyona alınmayacağını, acil müdahale edilmesi gereken yerlere müdahale edileceğini ifade eden Demir, şunları kaydetti:

 

“Çatı 39 bin metrekarelik bir alan. Çatıyı, kablolardan, klima aparatlarından, televizyon antenlerinden arındıracağız. Kurulun önerisi doğrultusunda çatıda alaturka kiremitler kullanılacak. Kapalıçarşı’nın projeleri için 30 milyon lira harcama yapıldı. Çatı için 10 milyon liralık ihale gerçekleştirildi. Alt yapıyla ilgili İSKİ’nin yapacağı çalışma yaklaşık 35 milyon liralık olacak. Alt yapı restorasyonunda özel bir çalışma yürütülecek. Bizim yurt dışında sürekli gördüğümüz ve ‘kendi ülkemizde neden olmuyor?’ dediğimiz box sistemi olacak. Arıza olduğunda kazmaya gerek kalmadan, açılıp içine girilebilecek, tamiratların yapılabileceği, sistemin alta alınabileceği bir sistem gerçekleştiriliyor. Restorasyonla ilgili bizim kaba taslak başladığında hepsini kapsayacak 200 milyon lira gibi bir ifademiz var. Ama bu 200 milyon, hemen yapılacak işler değil. Kapalıçarşı gibi bir yeriniz varsa, bir taraftan da restorasyonunuz var demektir.

 

703782_98395_14072016183205_4

 

 

Kapalıçarşı esnafı, restorasyon çalışmalarından etkilenmeyecek. Bitmez bu restorasyon yani restorasyon 10 yıl sürer diyebilirim ama 10 yıl bittikten sonra Kapalıçarşı’nın başka bir yerinde bir daha problem olabilir. Projesi 6 yıl aldıysa, restorasyonu rahatlıkla 10 yılı geçer.”

 

FATİH BELEDİYE BAŞKANI DEMİR’E TEŞEKKÜR

 

Kapalıçarşı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kökler de Kapalıçarşı’nın 550 yıldan sonra ilk defa esaslı bir fiziki yapılanma sürecine girdiğini, bu süreci 2008’de başlatan, sürdüren, geliştiren Fatih Belediye Başkanı Demir’e teşekkür ederek konuşmasına başladı.

 

Yapının fiziksel onarımının bugün itibarıyla başladığını belirten Kökler,  Fatih Belediyesi, İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla Kapalıçarşı’nın esaslı tamir ve tadilatının yapılacağını anlattı.

 

Konuşmaların ardından Fatih Belediye Başkanı Demir, Kapalıçarşı Yönetim Kurulu Başkanı Kökler ile restorasyonu başlayan çarşının çatısına ilk kiremiti koydu.


Yazan - 17 Temmuz 2016. Kategori MANŞET, ETKİNLİKLER, ÇEVRE. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x