‘Klorlu tavuk yok’ sözü


iki kilo tavuk

 

Avrupa Komisyonu’nun sağlıktan sorumlu yeni üyesinden ‘klorlu tavuk yok’ sözü

 

Avrupa Komisyonu’nda sağlık ve gıda güvenliğinden sorumlu göreve aday gösterilen Vytenis Andriukaitis, ABD ile müzakereleri devam eden serbest ticaret anlaşması çerçevesinde, kimyasallarla yıkanmış etler gibi Avrupa kamuoyunda endişelere yol açan gıda ürünlerinin ithalatına izin verilmeyeceğini söyledi.

 

 

AB’de GDO’ya yasak kararını üye ülkelere bırakan düzenlemede anlaşma sağlandı

 

 

ABD, Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) çerçevesinde AB’nin GDO’lu ürünler, hormonlu etler veya klorla yıkanmış tavuklar gibi bazı gıda ürünlerine pazarını açmasını istiyor.

 

 

Bu tür ürünler ABD’de yaygın bir şekilde tüketilse de Avrupa kamuoyunda büyük tepkilere yol açıyor ve AB kanunları da pek çoğunun üretimine veya ithalatına izin vermiyor.

 

 

Özellikle ‘klorlu tavuk’lar, bazı AB ülkelerinde TTIP ile ilgili tartışmaların sembolü haline gelmiş durumda.

 

 

Kasım ayında görevi devralması beklenen Andriukaitis, Avrupa Parlamentosu’nda yapılacak oylama öncesinde milletvekillerinin sorgusundan geçti. Litvanyalı aday, ‘Hormonlu etler olsun, tavuk etinin klorda yıkanması olsun, bu konularda hiçbir taviz veremem’ dedi.

 

 

Andriukaitis, GDO’lu ürünler hakkında ne düşündüğü sorularına ise ‘GDO’ların yetiştirilmesi felsefi açıdan çok büyük bir sorun. Eğer biyo-çeşitliliğe müdahale edeceksek çok tedbirli ve dikkatli olmamız gerekir’ dedi.

DİĞER HABERLER
Hanımların Altın Günlerinde unlu şekerli ürünler yerini, tavuklu ürünlere bıraktı

 

 

AB Mayıs ayında GDO’lu ürünlerin onay sürecini kolaylaştırmış, ancak isteyen ülkelerin bu ürünleri yasaklamasının önünü de açmıştı.

 

 

Andriukaitis, görev süresinin ilk ayı içinde AB’deki GDO onay sürecini elden geçirme sözü verdi.


13 Ekim 2014. 19:07
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x