Köşk’teki devir teslim töreni


kosk-teki-devir-teslim-toreni-basladi-4720611

 

 

 

 

12. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çankaya Köşkü’ndeki törenle görevi 11. Cumhurbaşkanı Gül’den devraldı.

 

 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Çankaya Köşkü’nde, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül tarafından resmi törenle karşılandı.

 

Erdoğan, Anıtkabir ziyaretinin ardından Başbakanlık Resmi Konutu’na geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir süre Resmi Konut’ta kaldıktan sonra Çankaya Köşkü’ne hareket etti. Erdoğan’a bu sırada Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen eşlik etti.

 

Cumhurbaşkanlığı’nın 1. No’lu kapısında, tarihteki 16 Türk devletini temsil eden bayraklar ve Türk bayrağı taşıyan atlı birlik tarafından karşılanan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın bulunduğu makam aracı, atlı birlik eşliğinde tören alanına geldi.

 

Erdoğan ve eşi, tören alanında 11. Cumhurbaşkanı Gül ve eşi tarafından karşılandı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından tören kıtasını “Merhaba asker, nasılsınız” diyerek selamladı. “Sağol” karşılığını alan Erdoğan, “Sizler de sağolun” dedi.

 

Tören sırasında, Erdoğan’a eşi Emine Erdoğan, Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül de eşlik etti.

 

Büyük Şeref kapısının önünde Cumhurbaşkanları ve eşleri basın mensuplarına poz verdi.

 

Gül, devir teslim törenine katılmak üzere Çankaya Köşkü’ne gelen devlet başkanlarını da Şeref Kapısı’nda karşıladı.

 

“Görevimi devrederken müsterihim”

 

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Sayın Cumhurbaşkanı, değerli kardeşim Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye’nin bu yolda daha ileri mesafeler kat edeceğine inancım tamdır. Dolayısıyla bu sefer de görevimi devrederken müsterihim” dedi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çankaya Köşkü’nde, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den görevi devraldı.

 

Gül, konuşmasına “Sayın Cumhurbaşkanı, değerli Hanımefendi, ekselanslar, hanımefendiler, beyefendiler, 7 yıl süreyle üstlenmiş olduğum Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı görevini bugün Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a devretmekten büyük bir şeref duyuyorum” sözleriyle başladı.

aa_picture_20140828_3148850_high-jpg20140828173118

Bu münasebetle düzenledikleri devir teslim töreninin kendisi için büyük bir mutluluk kaynağı olduğunu dile getiren Gül, şöyle devam etti:

 

“Katılarak bizi onurlandıran yabancı misafirlerimize ‘hoş geldiniz’ diyorum. Özellikle aramızda bulunan değerli cumhurbaşkanı dostlarımızı tekrar sevgiyle selamlıyorum, onları burada bir kez daha görmekten büyük memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyorum. Hepsiyle çok hukukumuz oldu. Burada hazır bulunan dostlarımı da muhabbetle selamlıyorum. Görev sürem boyunca uyum ve eşgüdüm içinde çalıştığım, ülkemizin yasama, yürütme ve yargı organları mensuplarına ve sivil toplumumuza, aziz milletime bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Bu süre içinde ikili ilişkilerimizi geliştirmek, bölge ve dünya barışına katkıda bulunmak amacıyla işbirliği yaptığım, bir bölümü aramızda olan değerli dünya liderlerine de tekrar şükranlarımı sunuyorum.”

DİĞER HABERLER
Biyolojik Azot Fiksasyonu ve Nodozite Bakteri Kültürü Aşılama

 

Bugünkü törenin önemli bir özelliğinin bulunduğunu vurgulayan Gül, “Türk halkı tarafından Türkiye’nin 12. Cumhurbaşkanı seçilen Sayın Recep Tayyip Erdoğan, değerli kardeşimle, 40 yılı aşan bir dava arkadaşlığımız, dostluğumuz ve beraber çalışma mesaimiz var. 40 yıl, yarım asra yaklaşmış demek. 40 yılı aşan dediğime göre, yarım asra yakın bir beraberliğimiz var. Dolayısıyla böyle bir arkadaşıma devrediyorum” diye konuştu.

 

“Sayın Cumhurbaşkanının üstün liderlik ve yöneticilik yeteneklerini, ülkesine ve insanlığa hizmet heyecanını, vatan aşkını ve millet sevgisini, hakka olan inancını en yakından bilenlerdenim” ifadelerini kullanan Gül, şunları kaydetti:

 

“Son 14 yıl boyunca ise önce partimizi beraber kurduk, sonra da Türkiye’nin yönetiminde değişik pozisyonlarda beraber çalıştık. Gururla söylemeliyim ki bu 12 yıl, cumhuriyet tarihimizin en parlak dönemleri arasında yer aldı. Birlikte tarihi, ekonomik, siyasi, sosyal reformlara, dönüşümlere imza attık. Ülkemizde demokrasinin derinleşmesini, istikrarın sağlanmasını ve refahın artmasını bir kısmı bugün aramızda bulunan değerli arkadaşlarımızla hep beraber yaptık. Bölge ve dünya barışına, küresel sorunların çözümüne elbirliği içinde katkıda bulunmaya çalıştık. Sayın Cumhurbaşkanı, değerli kardeşim Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye’nin bu yolda daha ileri mesafeler kat edeceğine inancım tamdır. Dolayısıyla bu sefer de görevimi devrederken müsterihim. Tıpkı 10 yıl önce, 11 yıl önce Başbakanlık görevini devrettiğim gibi.”

 

Erdoğan liderliğindeki güçlü ve istikrarlı bir Türkiye’nin, dünyanın ve bölgenin istikrara ve huzura kavuşmasına büyük katkı sağlayacağına inandığını dile getiren Gül, Türkiye’nin her zamankinden daha güçlü, itibarlı ve müreffeh olmasına, ülkenin kendi çıkarları kadar bölgenin çıkarları ve istikrarı için de büyük ihtiyaç bulunduğunu vurguladı.

DİĞER HABERLER
Taner Yıldız Kapatılan Sınır Kapısı İçin Bağdat'ta

 

Gül, “Bu vesileyle ülkemin, aziz Türk milletimin ve insanlığın daha iyi bir geleceğine olan inancımı bir kez daha tekrarlamak istiyorum” değerlendirmesinde bulundu.

 

Ailesine teşekkür etti

 

Ailesine teşekkür etmek istediğini belirten Gül, “Önce tabii ki anneme, babama sağlık sıhhat diliyorum, sonra da eşime, benim çok yükümü çekti, bunu sizler de bilirsiniz. Siyasi hayatımda şerefle Kayseri’yi temsil ettiğim yıllarda özellikle de siyasi hayatımın ilk 10 yılında, eve hiç uğramadığımız dönemlerde çocukları hep ona emanet ettim ve çocukları o yetiştirdi” diye konuştu.

 

“O zaman hiç unutmam, ‘Ben artık milletin çocuklarını kurtarmak için uğraşacağım, bizim çocukları da sen kurtaracaksın’ dedim ve çok şükür bunu en güzel şekilde yaptı” diyen Gül, eşinin “devleti ve milleti temsil söz konusu olduğunda her türlü titizliği, her türlü olağanüstü gayreti gösterdiğini” kaydetti.

 

Çocuklarına, kardeşlerine, yakın akrabalarına ve yakın arkadaşlarına teşekkür ettiğini belirten Gül, “Bütün bu görevlerim süresi içinde gerçekten bana bir söz gelmesin diye hepsi çok titiz davrandılar, hepsine çok şükran borçluyum” dedi.

 

Gül, konuşmasını şöyle tamamladı:

 

“Sayın Cumhurbaşkanı, değerli kardeşim, sözlerime son verirken sizi bir kez daha tebrik ediyorum. Şahsınıza, değerli eşiniz Emine Hanım’a ve sevgili çocuklarınıza sağlık, afiyet ve Cenab-ı Allah’tan muvaffakiyetler diliyorum. Allah yardımcınız olsun, Cenab-ı Allah mahcup etmesin, milletimize hizmet etmek gibi şereften muhakkak daima onur duyacaksınız. Bir kez daha hepinize teşekkür ediyorum.”

 

“Kapanan dönem eski Türkiye dönemidir”

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan da törende şu mesajları verdi:

 

– Cumhurbaşkanının doğrudan doğruya halk tarafından seçilmesi teknik bir değişikliğin ötesinde aslında bir dönemin kapatılması meselesidir. Bugün kapanan dönem eski Türkiye dönemidir. Kapıları ardına kadar açılan yeni dönem ise Cumhuriyetimizin ilk yıllarındaki öz ve ruhu taşıyan yeni Türkiye, büyük Türkiye dönemidir.

 

DİĞER HABERLER
İlgili gümrük ve muhafaza müdürlüklerine

– Türkiye’nin dış politikasında ana eksen barış, dayanışma ve refahtır. Türkiye’nin hiçbir ülkenin topraklarında, hiçbir ülkenin iç işlerinde asla gözü yoktur, planı, projesi yoktur.

 

– Türkiye’nin stratejik hedefi olan Avrupa Birliğine üyeliğine yürüyüşü daha kararlı şekilde devam edecektir. Demokratik reformlarımız hız kesmeyecek. Başta çözüm süreci olmak üzere her türlü vasıtayla 77 milyonun birliği ve bütünlüğü daha güçlü şekilde tesis edilecektir.

 

– 11. Cumhurbaşkanımzla, biz bu yollarda, yağmur, kar, kış demeden beraber yürüdük. İnşallah şimdi de yeni Türkiye’nin inşası ve ihyası yolunda yine bir, beraber bu yolda yürüyeceğiz.,

 

11. Cumhurbaşkanı Gül, Çankaya Köşkü’nden ayrıldı

 

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, Çankaya Köşkü’nden ayrıldı.

 

Cumhurbaşkanlığı görevini, törenle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a devreden Gül için Köşk’te uğurlama töreni düzenlendi.

 

Devir teslim töreninin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Hayrünnisa Gül ile Büyük Şeref Kapısı’ndan yürüyerek tören alanına geçti.

 

İstiklal Marşı’nın çalınmasıyla başlayan askeri törende, 11. Cumhurbaşkanı Gül, şeref kıtasını “Allahaısmarladık Asker” diyerek selamladı. Askerin “Sağol” cevabı üzerine Gül de, “Siz de sağolun” dedi.

 

Törende Gül’e, Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ve Hayrünnisa Gül de eşlik etti.

 

El sallayarak uğurladılar

 

Törenin ardından basın mensuplarına poz veren Erdoğan ve Gül çifti, Gül’ü bekleyen aracın önünde vedalaştı. Abdullah Gül’ün, Erdoğan çiftine “Allahaısmarladık” demesi üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan da Gül’e, “Yolunuz açık olsun” karşılığını verdi.

 

Hayrünnisa Gül de, Erdoğan çiftine “Allah’a emanet olun, buralar size emanet” diyerek veda etti.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi, Gül çiftinin bulunduğu araç hareket edene kadar bekledi ve el sallayarak Köşk’ten uğurladı.

 

Köşk’ten sivil plakalı araçla ayrılan  Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, Cumhurbaşkanlığı Konutu’na geçti. Konut girişinde bekleyenlerGül çiftine sevgi gösterisinde bulundu.

 

Çankaya Köşkü’ndeki karşılama ve uğurlama törenlerini, aralarında yabancıların da bulunduğu çok sayıda basın mensubu takip etti.


28 Ağustos 2014. 18:02
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x