Küresel ısınma nedeniyle dayanıklı kanatlı ırklarının geliştirilmesi gerekiyor


Çiftçiler hem ısıya karşı kanatlı beslenmesini değiştirip hem de havalandırma ve soğutma sistemleri üzerinde çalışsa da, uzmanlar yerel kanatlıların küresel ısınmaya karşı daha dayanıklı olabilmeleri için bilimsel çalışmalar yapılması gerektiği belirtiyorlar.

Impact of Heat Stress on Chicken Performance Welfare and Probable Mitigation Strategies başlıklı araştırma, ısı stresinin kanatlılar üzerindeki etkisinin çok ciddi sonuçlara neden olabileceğini ortaya çıkardı. Araştırmalar ısı stresinin yem verimliliği, vücüt ağırlığı, yem alımı ve yumurta üretimi üzerinde negatif bir etki yarattığını gözler önüne seriyor.

Kanatlıların performansları ve sağlıkları

Kanatlılarda ısı stresi dar bir sıcaklık aralığında tolere edilebildiği için, Sierra Leone Njala Hayvan Bilimleri Bölümünden Abdul Rahman Sesay tarafından yönetilen projede ısı stresinin kanatlılar üzerinde Koksidiyoz ve Nekrotik Enterit etkisi incelendi. Sesay ayrıca ticari ve yerli ırkları gözlemleyerek tavukların ısıya bağlı stres tepkisi ve ısı stresinin kuşların beslenmesi ve fizyolojisi üzerindeki etkisini masaya yatırdı.

Çeşitli Psikolojik Değişimler

Yapılan çalışmada Isı stresinin, oksidatif stres, asit bazlı dengesizlikler ve bağışıklık yetersizliği dahil olmak üzere birçok fizyolojik problemden sorumlu olduğu sonucuna varıldı. Bu değişiklikler ölüm oranında artışa ve yem verilmliliğinde, canlı ağırlığında, yem alımında ve yumurta üretiminde azalmaya neden olduğu da belirtildi. Isı stresi ayrıca yumurta ve et kalitesini de kötü etkiliyor.

DİĞER HABERLER
10. Uluslararası VIV Türkiye yeni eklenen 3. salonla daha da büyüdü

Araştırmada kırsal kümes hayvanlarının ticari türlere göre daha yüksek bir ısı toleransına sahip olabileceğini, ancak sıcaklık değişimlerine tolerans sınırının tam kapsamının bilinmediğinin de altı çizildi. Abdul Rahman Sesay ifadelerinde iklim direncini artırmaya yönelik projelerin teşvik edilmesinin gerektiğini sözlerine ekleyerek:

“İklim değişikliğine ve çiftçilerin ve tüketicilerin farklı ihtiyaçlarını karşılamak için ısıya dayanıklı yeni tavuk ırkları geliştirmemiz gerekiyor. Kanatlı endüstrisi için iyi planlanmış bir adaptasyon sistemi, aşırı iklim koşullarına uyumu ve farkındalığı artıracaktır.” dedi.

Kaynak: poultryworld.


7 Kasım 2022. 01:34
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x