Kuşlara Bakanlık Halka Takacak


Üniversiteler ve sivil toplum örgütleri tarafından yürütülen yaban kuşlarını halkalama çalışmaları bundan sonra Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak.

Zengin bitki örtüsü ve hayvan varlığına sahip olan Türkiye’de bugüne kadar üniversiteler veya sivil toplum örgütleri tarafından yürütülen yaban kuşlarını halkalama çalışmaları bundan sonra Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Ahmet Özyanık, halkalama çalışmalarının Ağustos 2011’e kadar üniversiteler veya sivil toplum örgütleri tarafından yürütüldüğünü söyledi.

Ülke genelinde 2002 yılından bu yana sivil toplum kuruluşları ve üniversiteler tarafından yaklaşık 200 bin kuşun halkalandığını belirten Özyanık, ancak Türkiye’nin biyolojik çeşitliliği ve ornitolojik zenginliği düşünüldüğünde bugüne kadar bağımsız olarak yürütülen çalışmaların daha ileri aşamalara taşınabilmesi Ulusal Halkalama Programı çatısı altında toplanmasının kararlaştırıldığını ifade etti.

Özyanık, halkalama çalışmalarının bilimsel amaçlar için olduğu kadar; koruma biyolojisi, avcılığın düzenlenmesi ve eğitim alanlarında da büyük öneme sahip olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:

”Bu amaçla halkalama çalışmalarının daha da yaygınlaşarak yürütülmesi için Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü koordinasyonunda, ülkemizdeki halkalama çalışmalarının bugünkü durumunun eksiklikleri, ihtiyaçları ve halkalama çalışmalarının nasıl yaygınlaştırılabileceği konularının tartışıldığı toplantılar düzenlenmiş ve bu toplantılar neticesinde Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün kontrol ve sorumluluğunda Ulusal Halkalama Programı oluşturulmuştur.

Halkalama çalışmalarının eşgüdüm içerisinde yürütülmesinin sağlanması için oluşturulan Ulusal Halkalama Programı’nın gayesi; halkalama yapacak kişilerin lisanslarının bir merkezden verilmesi, bütün halkalama çalışmalarında standart halkaların kullanılması, halkalama çalışmalarının aynı standartlarda yapılması, geri bildirimlerin bir merkezden yapılması, halkalama sürecinde üretilen temel bilgilerin bir merkezde toplanmasıdır.”

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Ahmet Özyanık, bu amaçla Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Türkiye’de düzenli olarak halkalama ve markalama çalışması yapan kurumların temsilcilerinden oluşan Ulusal Halkalama Yürütme Komitesi oluşturulduğuna işaret etti.

Ulusal Halkalama Yürütme Komitesi’nin 8 Aralık’ta ilk toplantısını yaptığını belirten Özyanık, toplantıda, halihazırda halkalama çalışması yapan 14 kişiye halkalama lisans denkliği verildiğini ve halkalama istasyonu yürütücüsü olabilmeleri için sertifika verilmesinin kararlaştırıldığını kaydetti.

Özyanık, ayrıca toplantıda halkalanan kuşlar hakkında geri bildirim alınabilmesi gayesiyle bir posta kutusu adresi alınması ve halkalandıktan sonra yurt dışında görülen kuşların geri bildirimlerinin bu adrese yapılması konusunda görüş birliğine varıldığını anlattı.

Halkalama istasyonlarından, üniversitelerden veya sivil toplum kuruluşlarından gelecek talepler doğrultusunda 2012’de halkalama eğitimi programları düzenlemesinin de kararlaştırıldığını dile getiren Ahmet Özyanık, ”Ulusal Halkalama Programı sayesinde halkalama çalışmalarının Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü eliyle tek bir merkezden yönetilecek olması, elde edilen verilerin de ülkemiz yaban hayatı çalışmalarında kullanımını kolaylaştıracak ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünü bu anlamda bir bilgi merkezi haline getirecektir” dedi.aa


Yazan - 17 Aralık 2011. Kategori HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x