Mahmudiye’de 200 yıldır “safkan” yetiştiriliyor


Eskişehir’in Mahmudiye ilçesinde 1815 yılında 2. Mahmut tarafından Osmanlı ordusunun at ihtiyacını karşılamak için Çiftlikat-ı Hümayun adıyla kurulan Anadolu Tarım İşletmesinde yaklaşık 200 yıldır safkan Arap atı yetiştiriciliği yapılıyor.

Eskişehir’in Mahmudiye ilçesinde 1815 yılında 2. Mahmut tarafından Osmanlı ordusunun at ihtiyacını karşılamak için Çiftlikat-ı Hümayun adıyla kurulan Anadolu Tarım İşletmesinde yaklaşık 200 yıldır safkan Arap atı yetiştiriciliği yapılıyor.

İlçeye bağlı Hamidiye köyündeki höyükte yapılan kazılardan çıkan eserlere göre, ilçenin tarihinin M.Ö. 3000 yılına dayandığı tahmin ediliyor.

Mahmudiye adının kaynağının Osmanlı İmparatorluğu’nun ı slahatçı hükümdarı 2. Mahmut olduğu biliniyor. İlçedeki eski tapu kayıtlarından da bölgedeki büyük bir kısım arazi Mahmut San-i Vakfı olarak görülüyor. Böylece ilçenin 2. Mahmut’un adından dolayı “Mahmudiye” ismini aldığı biliniyor.
Mahmudiye, 1815’te 2. Mahmut döneminde kurulan Çiftlikat-ı Hümayun’da Osmanlı ordusunun Arap atı ihtiyacını karşılayan bir merkez haline geldi.

Halen ilçede faaliyet gösteren Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğüne (TİGEM) bağlı Anadolu Tarım İşletmesi ile özel ç-iftlikler ve Türkiye Jokey Kulübü (TJK) Pansiyonu’nda 1500 civarında safkan Arap atı bulunuyor.

İlçede, at pansiyonculuğunun yanı sıra damızlık ve yarış atı yetiştiriciliği yapan çok sayıda işletme faaliyet gösteriyor. “Altyapı, coğrafi konum, yetişmiş insan gücü, eğitim durumu, tarihsel gelişim” gibi etkenlere göre de, Mahmudiye her yönüyle atçılığın önemli merkezlerinden biri olma özelliğini koruyor.

DİĞER HABERLER
Köy Tavukçuluğuna Teşvik İçin "Atak-s" Yerli Irkların Dağıtımı Yapıldı

-ARAP ATI YETİŞTİRİLİYOR-

Mahmudiye Anadolu Tarım İşletmesi, ülkede tarım ve hayvancılık alanında öncülük yapmak, günün teknolojik şartlarına uygun olarak üretim gerç ekleştirmek ve özellikle de Arap atı yetiştirmek üzere kurulmuş 3 işletmeden biri. Şu anda ülkedeki çeşitli hipodromlarında yarışlara katılan atların yaklaşık yarısı Mahmudiye Anadolu Tarım İşletmesi tarafından üretilip yetiştirildi.
TJK Pansiyon Harası, safkan Arap atı yetiştiriciliği ve pansiyonerlik hizmeti veriyor. 2001 yılında faaliyete geçen hara, kısrak ve taylar için kullanılabilir müstakil 5 blokta 225 locaya sahip. Bunun yanında harada, 2 blokta 20 localık aygır ahırı ve 1 blokta 10 localık karantina ahırı, aşım salonu, laboratuvar ve diğer sosyal tesisler de yer alıyor.

Harada, mahalli yarışların yapıldığı 2 bin 20 metre uzunluğunda 25 metre genişliğinde çim pist ve 400 kişilik açık tribün de bulunuyor.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Mahmudiye Meslek Yüksekokulu, 2007-2008 akademik döneminde eğitime başladı. Ülkenin eğitimli, kalifiye atçıları, seyisleri ile atçılık işletmecilerini yetiştiren okul, ülkede ö nemli bir boşluğu doldurdu.

İlçede özel sektör tarafından Arap atı yetiştirme ve pansiyonculuk işletmeciliği de yaygın. İlçe halkının büyük çoğunluğu Arap atı yetiştiriciliği ve pansiyonculuğuyla ilgili. Bu amaçla ilçeye yatırımcılar gelerek büyük at çiftlikleri ve işletmeleri kuruyor.

DİĞER HABERLER
En iyi çoban yarışması

İlçede Arap atı yetiştirmek için kurulan 33 özel işletmede 1000 Arap atı bulunuyor.

Öte yandan ilçede her yıl eylül ayında geleneksel olarak mahalli at yarışları da yapılıyor.aa

 
    

 


18 Temmuz 2011. 09:57
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x