Manyas Ovası suya doyacak


 

 

DSİ tarafından, “Manyas Ovası Sağ ve Sol Sahil Sulama Projeleri” çerçevesinde inşa edilen baraj ve sulama tesisleri ile ovadaki verimli topraklar, modern sulama sistemlerine kavuşacak.

 

ANKARA (AA) – Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından, “Manyas Ovası Sağ ve Sol Sahil Sulama Projeleri” kapsamında inşa edilen baraj ve sulama tesisleri ile ovada bulunan verimli topraklar modern sulama sistemlerine kavuşacak.

 

DSİ’den yapılan yazılı açıklamaya göre, DSİ Genel Müdürü Murat Acu, “Manyas Ovası Sağ ve Sol Sahil Sulama Projeleri”nin inşasının hızla devam ettiğini, DSİ tarafından inşa edilen baraj ve sulama tesisleri ile Manyas Ovası’nda bulunan verimli toprakların modern sulama sistemlerine kavuşacağını ifade etti.

 

Acu, modern sulama projelerinin Manyas ve çevre ilçelerde yaşayan vatandaşların refahına katkıda bulunduğunu belirtti.

 

Bölgede tamamlanan sulama tesisleriyle ürün çeşitliliğinin arttığını, bölgenin ekonomisine katkı sağlandığını aktaran Acu, “Manyas Ovası Sol Sahil Sulaması Projesi” kapsamında 105 bin 710 dekar arazinin sulamaya açılacağını kaydetti.

 

Genel Müdür Acu, Manyas Ovası Sol Sahil Sulaması Projesi’nin tamamlanması ile 2017 yılı birim fiyatları ile dekar başına 658 lira gelir artışı, ülke ekonomisine yıllık 69 milyon 557 bin 180 lira katkı sağlanmasının hedeflendiğini bildirdi.

 

Toplamda 108 bin 210 dekar zirai araziyi sulayacak Manyas Ovası Sulaması Sağ Sahil işi kapsamında 58 bin 50 dekar zirai arazinin 2016 yılında sulamaya açıldığını aktaran Acu, “Çalışmaları devam eden Manyas Ovası Sulaması Sağ Sahil İnşaatı ikinci kısım işi kapsamında da 50 bin 160 dekar zirai arazinin sulaması sağlanacak.” ifadesini kullandı.

 

Proje kapsamında açılan kanallara ve yapılacak çalışmalara ilişkin de bilgi veren Acu, projenin tamamlanması ile ülke ekonomisine yıllık 30 milyon 998 bin 880 lira katkı sağlanmasının hedeflendiğini açıkladı.


3 Nisan 2017. 14:23
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x