Muharrem Ayı Başladı


Şii ve Aleviler açısından yıl içerisinde en önemli aylardan birisi olan Muharrem başladı

Muharrem ayı boyunca kerbela şehitleri için matem törenleri düzenleniyor. Aleviler bu ayda 12 gün oruç tutarken, 13’cü gün aşure pişirip, kurban kesiliyor.

‘Muharrem ayının önemi, Hz. Hüseyin’in 680 yılında Muaviye’nin oğlu Yezid’e ‘biat’ etmemesi sonucu, Kerbela’da ailesinden 72 kişi ile birlikte katledilmesinden sonra başladı. Bu katliam sonrasında, Muharrem ayı Aleviler için haksızlığa, zulme karşı tavır alışın ve zulme uğramış kişilere yönelik olan üzüntüleri dile getirmenin, yas tutmanın bir sembolü halini aldı.

Yas ayı olarak geçirilen ay’da Aleviler, 12 gün boyunca ‘Muharrem orucu’ tutarken, 13. gün aşure pişirip, kurban kesiyorlar.

Gazi Mahallesi Gazi Kültür ve Eğitim Vakfı Genel başkanı ve aynı zamanda Cem Evi dedesi olan Veli Gürsoy bugünün (dün) Muharrem ayının birinci günü olduğunu ve oruçlarına başladıklarını belirterek, “Oruçlarımızı birlikte açarız. Daha sonra Cem evine çıkar, şehitlerimiz için dua okur, orucun hikmeti, faziletleri ve önemini paylaşırız. Daha sonra dua ve zikirlerimiz yapar, Ehli Beyt için ağıt yakarız, bu şekilde 12 günümüzü tamamlarız” dedi.

Muharrem ayının 13. günü aşure günü ve kurban kesimlerinin olacağını söyleyen Gürsoy, “Hiçbir ayrıma mahal vermeden bütün insanlar bütün dostlar bizim o aşuremizde, lokmamızda, bizle beraber olmalarını ve lokmalarımızı paylaşmalarını istiyoruz. Herkesi davet ediyoruz” dedi.

DİĞER HABERLER
Çiğ süt araştırması bir oyun

Diyanet’ten” Muharrem Ayı” Mesajı

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Hz. Hüseyin’in de aralarında bulunduğu 70 kişinin Kerbela’da şehit edilmesiyle ilgili ”Bu ciğersuz hadise, özellikle milletimiz başta olmak üzere mezhebi ve meşrebi ne olursa olsun, bütün Müslümanların asırlardır dinmeyen ortak acısı olmuştur” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, “Maldan ve mülkten hatta candan vazgeçmenin ibretli ve meşakkatli bir öyküsü, Yüce dinimizin rahmet yüklü mesajlarını bütün insanlığa ulaştırmak için çıkılan yolculuğun adıdır. Öyle ki tebliğ hicreti doğurmuş, hicret ise tebliği yoğurmuştur. Kısaca hicret Müslümanlar için bir milattır.” dedi.

”Asırlardır Dinmeyen Ortak Acı”

Diyanet İşleri Başkanı sözlerini şu şekilde sürdürdü;

Muharrem ayı ve bu ayın 10. Günü olan Aşure, tarih boyunca Müslüman toplumlar açısından ayrı bir önem taşımaktadır.

Muharrem ayı, aynı zamanda Hz. Peygamber’in torunu Hz. Hüseyin’in ve çoğu Ehl-i Beyt mensubu 70’den fazla insanın siyasi ihtiraslar uğruna Kerbela’da şehit edilmesi nedeniyle Müslümanların ortak hafızasında büyük bir acının tarihidir.

Bu ciğersuz hadise özellikle milletimiz başta olmak üzere mezhebi ve meşrebi ne olursa olsun, bütün Müslümanların asırlardır dinmeyen ortak acısı olmuştur. Kerbela’da acımasızca şehit edilen Hz. Hüseyin ve arkadaşları, bu hadisedeki asil duruşu ve haksızlıkla karşısındaki onurlu mücadelesiyle bütün müminlerin gönüllerinde taht kurmuş, ona ve yakınlarına bu zulmü reva görenler ise insanlığın ortak vicdanında mahkum edilmiştir.

DİĞER HABERLER
GDO'lu Pirinç Fırsatçıları Küplerini Doldurmaya Başladılar

Kerbela olayı, dünyanın hangi bölgesinde yaşarsa yaşasın, hangi dini-kültürel alt kimliğe mensup olursa olsun, İslam toplumlarının hemen hemen hepsinde önem atfedilen bir hadisedir. Bu öneme istinaden Muharrem, Aşura ve Kerbela’nın, İslam toplumlarının dini-kültürel hayatında da bazı yansımaları olmuştur.

Müslüman coğrafyasında bu ayda tutulan oruçlar, pişirilip dağıtılan aşureler ve Kerbela’da Hz. Peygamber’in torunu Hz. Hüseyin ile beraber ailesi ve yanında bulunanlardan şehit olanların yad edilmesi bunların başlıcalarıdır.

Nitekim, Hz. Hüseyin’in şehadetine duyulan üzüntü şiirlere, mersiyelere ve maktellere yansımış, bu alanda pek çok eser vücuda getirilmiştir. Bunlardan birinde Aşık Yunus şöyle dile getirir duygularını: ‘Şehitlerin serçeşdır sürdürdüğü gelenekle bugün de ‘farklılıkların ahenk içindeki ortak tada katkı sağlamaları’, ‘birlik’ gibi kültürümüzün özünde hep var olan güzellikleri devam ettirme bilinciyle birbirinden farklı tatları aynı kazanda kaynatıp, aşure aşı yapmaya, birlikte yaşamanın sembolünü tadarken muhabbeti paylaşmaya devam etmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle, şehitlerin efendisi İmam Hz. Hüseyin ve Kerbela şehitleri olmak üzere bütün şehitlerimizi rahmetle anıyor, onların İmam Zeynelabidin ile süren aziz hatırasını yad ediyor, Ehl-i Beyt-i Mustafa’yı saygıyla selamlıyor; asırlardan beri Hz. Peygamber ve Ehl-i Beyt sevgisi etrafında kenetlenen milletimizin barış, huzur, güven, karşılıklı sevgi ve saygı içerisinde yaşamaya devam etmesini Cenab-ı Mevla’dan niyaz ediyorum.”

DİĞER HABERLER
Mahkûmlar süt işleme tesisinde çalışacak

27 Kasım 2011. 12:05
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x