Ömer Fethi Gürer: “Toprağını eken her çiftçiye şartsız destek verilmeli”


CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, destekleme yapılacak olan ve sokağa çıkma yasağından muaf tutulan çiftçiler için ÇKS’ye kayıtlı olma şartının aranmaması gerektiğini söyledi. 

Tarım ve hayvancılık faaliyetlerinde bulunan çok sayıda çiftçi ve üreticinin ÇKS kaydının olmadığını belirten Gürer, korona virüsle mücadele sürecinin devam ettiği bu dönemde hem desteklemeler hem de sokağa çıkma yasağı konusunda ÇKS’li olma şartının esnetilmesinin zaruri olduğunu ifade etti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yaptığı açıklamada, korona virüsle mücadele kapsamında alınan ekonomik ve sosyal tedbirlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.  

ÇKS şartı çiftçilerin elini, kolunu bağlıyor

Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) dahil olan çiftçilere yönelik bir takım desteklemelerin yapıldığını, tarım ve hayvancılık faaliyetlerinde bulunanların ise 31 ilde hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağından muaf tutulduğunu anımsatan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Ancak ülkemizde, tarım ve hayvancılık faaliyetlerinde bulunan çok sayıda vatandaşımız, çeşitli nedenlerle ÇKS’ye kayıtlı değil. Bu çiftçilerimiz ve üreticilerimiz ne yazık ki korona virüsle mücadele kapsamında uygulanan desteklemelerden ve diğer bazı avantajlardan faydalanamıyor” dedi. 

Resmi verilere göre 2003 yılında 2 milyon 800 bin olan ÇKS’ye kayıtlı çiftçi sayısının 2019 yılı sonu itibariyle 2 milyon 264 bine kadar düştüğünü belirten CHP Milletvekili Ömer FETHİ Gürer, “Aile tipi küçük işletmelerle uğraşan, küçük çaplı tarla, bağ ve bahçesi olan çok sayıda çiftçimiz ÇKS’ye kayıtlı değil” diye konuştu. 

ÇKS’ye kayıtlı olmayanlar desteklemelerden faydalanamıyor

21 ilde uygulanan yüzde 75 tohum desteğinden ÇKS’ye kayıtlı çiftçilerin yararlanabildiğini, sokağa çıkma yasağından muaf olan çiftçilerinden de yine ÇKS’ye belgesinin istendiğini söyleyen Gürer, “Binlerce çiftçimiz ve üreticimiz ÇKS’ye kayıtlı olmadığı için bu imkânlardan faydalanamayacak” şeklinde konuştu. 

20 yaşın altındaki ve 65 yaşın üstendeki çiftçilerin de yine ÇKS belgelerini ibraz etmeleri halinde tarımsal faaliyetlerde bulunabileceğine dikkat çeken CHP Milletvekili Gürer, “ÇKS belgesi olmayan bağ, bahçe ve tarla sahibi ne yapacak? ÇKS belgesi olsa bile, bu belge bir kişi için geçerli olduğu için 65 yaşın üstünde olan ve eş ve çocuklarıyla birlikte bağ, bahçe ve tarlada çalışması gereken çiftçilerin durumları nasıl değerlendirilecek?” diye sordu. 

Bu dönemde ÇKS belgesi şartı aranmamalı

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, korona virüsle mücadele sürecinin devam ettiği bu dönemde, tarımsal faaliyetlerini sürdürmek ve yapılacak desteklemelerden faydalanmak isteyen çiftçilerden isteyen ÇKS belgesi şartında esneklik yapılması gerektiğini ifade ederek, “Toprağını ekip üretim yapan tüm çiftçilerimiz ÇKS belgesi şartı aranmaksızın her türlü tarımsal desteklemeden faydalanmalıdır. Tarımsal faaliyet bakımından, sokağa çıkma yasağından muaf tutulacak çiftçiler için de ÇKS belgesi şartı ortadan kaldırılmalıdır” önerisinde bulundu. 

 Gürer ülkemizde Çiftçi Kayıt Sisteminde yer almayan ve Tarsim sigorta yaptırmayanın afetlerde destek alamadığını, virüs süreci ise daha çok tüketim gereksinimi nedeniyle daha çok üretim yapılması için ekim, dikim yapacak olanlara kural dayatmaları yapmadan destek sağlanması gerektiğini ifade etti.

Gürer çiftçi borçlarının destek ödemelerinde kesilmesi ile ilgili uygulamanın bu süreçte ötelenmesi ve çiftçiye gübre ve ilaç desteğinizde hasat sonuna kadar ödeme sağlanarak teminin yolunun açılması gerektiğini söyledi.


21 Nisan 2020. 13:52
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x