Organik yalanı


564740_10151948357320646_1551105492_nDoğal olduğu için ilgi gören ve ateş pahasına satılan organik ürünler, hilecilerin gözdesi. Köyden gelen ürünlere, ‘organik’ denilerek 2-3 katı fiyat konuluyor…

 
Son yıllarda organik ürünlere talebin artması ve fiyatlarının yüksek olması, fırsatçıların gözünü açtı. Bazı pazar ve satış yerlerinde, köyden getirilen yumurtadan salatalığa, biberden zeytine birçok sertifikasız ürün ‘organik’ adıyla, normal ürüne göre 2-3 kat daha pahalıya satılmaya başladı. Organik Ürün Üreticileri ve Sanayicileri Derneği Başkanı Ayhan Sümerli, “Bir ürünün köyde yetişmesi veya yetiştirilirken hayvansal gübre kullanılması o ürünü organik yapmaz” diyerek, organik hilecilerine karşı dikkatli olunması uyarısında bulundu. Bir ürünün organik olması için Organik Tarım Kanunu’na ve onunla ilgili yönetmeliklere göre üretilmesi gerektiğini anlatan Sümerli, şöyle devam etti:

 

 

SERTİFİKAYA BAKIN

 
“Ürün ambalajlı olmalı. Ambalajın üzerinde hem sertifika veren kuruluşun, hem de Tarım Bakanlığı’nın logosu bulunmalı. Bu 2 logo yok ise ürün organik değildir.” Organik ürünlerin daha pahalı fiyatla alıcı bulduğunu belirten Sümerli, “Aradaki fiyat farkı hilecileri cezbediyor. Hem tüketici kandırılıyor, hem de haksız rekabet oluşturuluyor” dedi.

 

 

BAKANLIK UYARDI

 
Köylerden getirilen ürünlerin bazı satış yerlerinde ‘organik’ adı altında satılması üzerine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da sık sık vatandaşlara uyarılarda bulunuyor. Bakanlık’tan yapılan açıklamalarda, sertifikası bulunmayan ürünlerin ‘organik’ diye satılmasının suç olduğu ve satanlar hakkında yasal işlem yapıldığı ifade ediliyor.

DİĞER HABERLER
Rusya 20 milyar dolar daha az gıda ithal edecek

 

 

NASIL ÜRETİLMELİ?

 
Kimyasal girdi kullanılmadan, üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollü ve sertifikalı tarımsal üretim yapılarak üretilen ürünler organiktir. Organik tarım yapılan yerlerin sanayi tesislerine, santrallere ve atıklar için kullanılan yerlere belli bir mesafede olması şart.

 

 

 

Organik gıda üretimi yapılacak olan toprağın en az birkaç sene kimyasallardan arınması için beklemesi gerekiyor. Sonrasında toprağa tahlil yapılıyor. Toprak, organik üretim için uygun çıkarsa üretime başlanıyor.

Takvim


2 Kasım 2013. 11:01
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x